Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

5S Nedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
5S Japonya’da geliştirilmiştir. 5S iş yeri düzenlemesinde kullanılan bir metodu ifade eder ve beş Japonca kelime kullanılarak isimlendirilir. Bu kelimeler;


  • Seiri - Ayıklama
  • Seiton - Düzenleme
  • Seiso -T emizleme
  • Shitsuke - Disiplin

olarak listelenir ve tüm Japon kelimeler “S” harfi ile başlar. Karar verme süreci, iş yerinde nasıl çalışılması gerektiğinin anlaşılması açısından yapılan işlerde standartlaştırmayı hedefleyerek gündeme gelir. 5S çalışmaları sadece iş yerinin temizliği ve düzenli olmasını değil aynı zamanda verimliliği ve kârı arttırmayı da sağlayan çalışmalardır. Bir başka deyişle 5S verimlilik ve değer yaratmak için kullanılan özel bir felsefe ve araçtır. Endüstri mühendisliği müfredatlarında yalın üretim dersi başlığı adı altında anlatılır.


5S Adımları Nelerdir?


Seiri-Ayıklama:
Görevleri tamamlamak için sadece temel olan şeyleri bulundurmak, ihtiyaç fazlası olanları ortamdan kaldırmak. Bu işlem gerekli olanı belirlemek ve gerekli olmayanı ortadan kaldırmak için iş yerinin tüm içeriğinin incelenmesini sağlar. Bir işi tamamlamak için kullanılmayanlar iş yerinden çıkarılmalıdır.


Seiton-Düzenleme: Kullanılanların düzenlenmesini ve hepsine özel tanımlanmış bir yer olmasını gerektiren adımdır. İş yerinde kalan gerekli şeylerin işi yapanlar tarafından işlerin kolayca tamamlanabilmesi amacıyla pratik ve mantıklı bir şekilde düzenlenmesini sağlar. Bu adım çoğunlukla işlemlerde kullanılan aletlerin çalışanlar tarafından ergonomik olarak rahatça ulaşabileceği şekilde yerleştirilmesini gerektirir. Çalışanlar gereksiz yere eğilmez veya kullanacakları alete ulaşmak için fazladan hareket etmezler.


Seiso-Temizleme: Düzenli olarak kullanılan aletlerin temizlenmesi, bakımının yapılması ve kendilerine tanımlı yerlere kullanıldıktan sonra geri konulmasını gerektiren bir adımdır. Bu sayede kullanılan aletler tekrar kullanılacağı zaman sıkıntı yaşanmasının önüne geçilmiş olunur. Bu adımın içerisinde iş yerini düzenli olarak temizlemek de vardır.


Seiketsu- Süreklilik: İş yeri için ve üretim süreçleri için standartlaştırılmış işler serisi geliştirilen adımdır. Bu adım ilk üç S’den edinilen bilgilerin doğrultusunda işleyişin aksatılmadan yürümesi için kalıcı kurallar oluşturulduğu adımdır. Bu kurallar sayesinde işi yapanlar hangi işi nasıl ve ne zaman yapacakları konusunda kafa karışıklığı yaşamazlar. Bunu sağlamak için haftalık planlar, günlük rutin işler, listeler ve şemalar kullanılır.


Shitsuke-Disiplin: Bu adım sürekliliğin ve disiplinin sağlandığı adımdır. Bunun anlamı verimliliğin sağlanması için önceki dört S belirli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Bu son S, işi yapan kişilerin 5S uygulamalarına katılımlarının sağlanarak öz disiplin duygularını geliştirmeyi hedefler.


5S’in Amacı Nedir?


5S çalışmalarının amacı çalışma yerinin çalışılması kolay bir yer yaparak daha iyi bir iş yeri haline getirmektir. Bunun için 5S çalışmaları, iş yerindeki çalışma alanının kimin hangi aleti nerede ve nasıl daha kolay kullanacağına karar verilmesini sağlayarak çalışma alanının buna göre düzenlemesini ve daha verimli kullanılmasını hedefler.


5S’nin Kaizen ile Nasıl Bir İlişkisi Var?


Kaizen, sürekli gelişimi gerektiren bir yalın üretim konseptidir. Zaman içinde süreçleri geliştirmenin küçük ve etkili yollarını arar. Kaizen’in iyi işlemesi için iş yerinde çalışan herkes kendi işinin daha iyi yapılabilmesi için fikir üretir. 5S’in amacı da süreçleri geliştirmektir. Bunu da verimliliği ve düzeni arttırarak sağlamaktadır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst