Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Akvaryum Bitkileri Hakkında Püf Noktalar

Ene

Üye
Katılım
23 Ocak 2020
Mesajlar
20
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Merhaba. Bu içeriğimde sizlere akvaryum bitkileri üretirken ne gibi noktalara dikkat etmemiz gerekiyor ve akvaryum bitkileri nasıl yetiştirilir gibi soruların yanıtlarını kendi çapımda vermeye çalışacağım.Bir akvaryumda en önemli unsur balık seçimidir. Balık seçiminin hemen ardından ise ikinci sırada akvaryumda bulunan bitkiler önem arz eder. Akvaryum bitkileri de balıklarımız kadar ilgi isteyen en önemli parçalardır. Sonuç olarak onlar da birer canlı oldukları için çeşitli ihtiyaçları bulunmaktadır. Akvaryum bitkileri genellikle iki sınıfa ayrılır. Bazı akvaryum bitkileri tatlı suda yetişir, bazı bitkiler ise tuzlu su için daha uygundur. Yani buradan şu sonuç çıkarabiliriz tüm akvaryum bitkileri her akvaryumda hayatta kalamaz.

Şimdi geçelim akvaryum bitkilerinin yetiştirilmesini olayına. Birinci sıradaki en önemli konu, akvaryumumuza uygun bir bitkinin seçilmesidir. Bitkiler de bir canlı olduğu için tüm akvaryumlarda hayatta kalamazlar. Bitkilerin birbirinden farklı su sıcaklığı isterler. Genellikle bitkiler ortalama olarak 20 ile 30 derece arasında bir su sıcaklığı isterler ancak bazı bitkilerin istemiş olduğu sıcaklıklar farklı olabilir. Bu farklı bitkileri yetiştirmek istiyorsanız akvaryumunuzdaki suyun sıcaklığını kesin olarak bilmeniz gerekmektedir. Bitkilerin bir diğer istediği durum ise aydınlık durumudur. Örneğin akvaryumunuz sık sık karanlıkta kalıyor ise bazı bilgilerin burada yetişmesi pek uygun olmayacaktır.

İkinci aşamada ise bakım vardır. Eğer zaman ayırmayacak veya çok yoğun bir şekilde çalışan bir insansanız akvaryum hobinizi biraz erteleyebilirsiniz. Çünkü akvaryum balıklarının istemiş olduğu ilgi ve bakımı aynı şekilde akvaryum bitkileri de isteyecektir. Bazı bitkilerin bakımı kolay olabilir bazılarınınki daha zor olabilir. Yani zamanınıza uygun bir şekilde bitki seçmeniz daha mantıklıdır bakımı yapılmazsa bir bitki zaman içerisinde çürüme gösterir. Bitkilerin bakımı ilk sırada gelir diyebiliriz çünkü bitkilerin bakımı yapılmazsa balıkların da daha sonra bu uygunsuz ortamda yaşayamayacağı bir ortam oluşur. Yani siz bitkilerin bakımını düzenli olarak yapmazsanız balıklarınız da bir süre sonra hasta olacaktır.

Son olarak ise tecrübemize göre bir bitki seçmeniz önemlidir. Çünkü bazı bitkiler gerçekten yüksek tecrübe isteyen bitkilerdir eğer herhangi bir akvaryum bitkisi ile ilgili bir tecrübeniz yok ise yetiştirilmesi daha kolay olan bakımı daha kolay olan bitkileri tercih edebilirsiniz.

Unutmadan söyleyeceğim son bir olay ise akvaryumdaki balıkların özelliklerine göre bir bitki seçmeniz daha mantıklı olacaktır. Çünkü bazı balıklar bazı bitkilerin köklerini yiyebilir. Bu yüzden bitki kesinlikle gelişmez. Bu tarz bir balığınız varsa akvaryumdan mecburen uzaklaştırmanız gerekir. Normal hayatta olduğu gibi bitkiler her zaman aydınlık bir ortam isterler. Bu yüzden akvaryum için aydınlatma aparatları da gerekebilir.

Akvaryum bitkileri ile ilgili söylemek istediklerim şimdilik bu kadar. Bu konu altından siz de unutmuş olduğum herhangi bir şeyi ekleyebilirsiniz. Bu hem yeni başlayacak olanlara hem de hobi arayışında olanlara faydalı olacak bir durumdur. Bu yüzden bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyiniz.
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst