Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Alkol Hangi Hastalıklara Yol Açar?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Bir kişinin ne kadar alkol içtiği, genetik faktörler, cinsiyet, vücut kütlesi ve genel sağlık durumu bir kişinin sağlığının kronik ağır içmeye nasıl tepki verdiğini etkiler. Bununla birlikte, çalışmalar sürekli olarak ağır alkol tüketiminin sağlığa zararlı olduğunu ve önlenebilir ölümlerin önde gelen nedenini göstermektedir. Vücut metabolize edebileceğinden daha fazla alkol aldığında, fazlalık kan dolaşımında birikir. Kalp kan alkolünü vücutta dolaştırarak normal vücut fonksiyonlarında değişikliklere yol açar. Tek bir içki içme bile ciddi bedensel bozulma, hasar veya ölümle sonuçlanabilir. Zamanla aşırı alkol birçok kronik hastalığın ve diğer ciddi sağlık problemlerin gelişmesine yol açabilir.


İçkinin Yol Açtığı Hastalıklar


Kanser:Kronik alkol tüketimi ağız, yemek borusu, mide, gırtlak, karaciğer, rektum, kolon ve meme kanserleri de dahil olmak üzere farklı kanserler geliştirme riskini artırabilir.


Pankreastı:


Aşırı alkol tüketimi genellikle hastaneye yatmayı gerektiren pankreasın ağrılı bir iltihaplanması olan pankreatite yol açabilir. Pankreastı vakalarının yaklaşık % 70'i düzenli olarak yüksek miktarda alkol tüketen insanları etkiler.


Karaciğer hastalığı:


Alkol genellikle karaciğerde metabolize edilir, bu sebeple karaciğer hasar riski altındadır. Karaciğer yaşam sürdürme sürecini yerine getiremezse, çoklu organ yetmezliği ile ölüm meydana gelir. Semptomlar genellikle sadece kapsamlı hasar verildikten sonra ortaya çıkar.


Ülserler ve gastrointestinal problemler:


Mide ülseri, asit reflü, mide ekşimesi ve gastrit olarak adlandırılan mide astarının iltihaplanması gibi sindirim sistemi problemlerine neden olabilir. Alkol mide asidi salgılanmasına müdahale eder. Mide boşalmasını geciktirebilir ve tüm bağırsaktaki kas hareketlerini bozabilir.


Beyin hasarı:


Alkol hafıza kaybı, bulanık görme, yürüme güçlüğü, konuşma bozukluğu ve yavaş reaksiyon süresi ile ilişkilidir. Alkol ayrıca ince motor koordinasyonunu dengesini bozar ve çoğu zaman düşme sonucu yaralanmalara neden olur.


Alkolü Kendi Kendine Bırakmak İçin Pratik Bilgiler


Bir bağımlılığı bırakmak, bağımlılıkla ne kadar süredir mücadele ediyorlarsa veya bağımlılığın ne kadar yoğun olduğuna bakılmaksızın herkes için büyük bir zorluk oluşturur. Ancak iyi haberler vardır. Eğer içmeyi bırakmakta emin iseniz bunu yapabilirsiniz. Alkol hayatınızda bir sorun haline gelmişse, bırakmanın faydalarından yararlanabilirsiniz. İşte size veya sevdiğiniz birine alkol alışkanlığını bıraktırmak için yardımcı olabilecek pratik bilgiler;


  • Doktorunuza danışın
  • Ayartmadan Kaçının
  • Bırakma Planınızı Paylaşın
  • İçmeyi nasıl bırakacağınıza karar verin
  • İlerlemenizi ödüllendirin
  • Yoksunluk Belirtilerine Dikkat Edin
  • Kendinizi ve ailenizi düşünün

Alkolle İlgili Sağlık Koşulları


Bazı insanlar için alkol, sosyal olaylarda belirgin bir zarara neden olmayan düzenli veya ara sıra içilen bir içecektir. Bununla birlikte, ılımlı alkol kullanımı bile bazı riskler taşır. Alkol, düşük dozlarda bile meme kanserine neden olur. Bir kadın hamile olduğunu bile bilmeden gelişmekte olan fetüse zarar verebilir ve herhangi bir kişide bağımlılığa yol açabilir.


Zaman içinde düzenli olarak ve/veya ağır tekli içme seanslarında içildiğinde alkol çeşitli sağlık koşullarına neden olabilir. Bunlar kanserleri ve alkolden kaynaklanan geri dönüşümlü durumdan kalıcı karaciğer hasarına kadar değişebilen alkolik karaciğer hastalığı gibi diğer koşulları içerir.


Alkolle ilişkili kanserlerin ve alkolün neden olduğu diğer sağlık durumlarının riski, alkole bağımlı olan veya içki içenlerde en fazladır ve ortalama alkol miktarı ile riskler artar.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst