Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Anemi Türleri ve Talesemi

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Anemi Nedenleri Nelerdir?


1. Demir Eksikliği AnemisiEn yaygın anemi formu vücuttaki düşük demir düzeylerinden kaynaklanmakta ve kanda oksijen taşınamamasına yönelik belirtileri vermektedir. İnsanların hemoglobin yapmak için demire ihtiyacı vardır ve bu demirin çoğu diyet kaynaklarından gelmektedir. Demir eksikliği anemisi zayıf bir diyetten veya menstruasyon, cerrahi veya iç kanama yoluyla kan kaybından kaynaklanabilmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde vücudun demir ihtiyacı artmaktadır. Çünkü gelişmekte olan fetüse oksijen vermek için daha fazla kan gerekmekte, bu da vücudun mevcut demir depolarını hızla boşaltabilmektedir. Crohn hastalığı veya çölyak hastalığı nedeniyle demiri gıdadan emen sağlık problemleri de anemiye neden olabilmektedir.


2. Vitamin ve Folik Asit Eksikliği Anemisi


Demirin yanı sıra, vücudun da yeterli kırmızı kan hücresi yapmak için iki farklı B vitaminine (folik asit ve B12) ihtiyacı bulunmaktadır. Diyette yeterince B12 veya folik asit tüketmemek veya bu vitaminlerin yeterince emilememesi, kırmızı kan hücresi üretiminin eksikliğine yol açabilmektedir.


3. Orak Hücre Anemisi


Bu kalıtsal hastalık, kırmızı kan hücrelerinin yuvarlak yerine hilal şeklinde olmasına neden olmaktadır. Anormal şekilli kırmızı hücreler kolayca parçalanabilmekte ve küçük kan damarlarını tıkayabilmekte, bu da kırmızı kan hücrelerinin ve ağrı ataklarının azalmasına neden olabilmektedir. Orak şeklindeki kırmızı kan hücreleri esnek olmadığından ve oksijen vermek için kan damarlarından geçemiyor olmasından dolayı kronik anemi gelişebilmektedir.


4. Talesemi


Talasemi, normalden düşük hemoglobin seviyelerine yol açan kalıtsal bir kan bozukluğudur. Bu tip anemiye, hemoglobin üretimini kontrol eden genlerin bir veya daha fazlasındaki genetik mutasyonları neden olmaktadır.


5.Aplastik anemi


Aplastik anemi hastalığı, kemik iliği kırmızı hücreler, beyaz hücreler ve trombositler de dahil olmak üzere yeterince yeni kan hücresi üretmeyi bıraktığında gelişmektedir. Aplastik anemiye, kemik iliğinde kan hücreleri üreten kök hücrelere zarar verebilecek radyasyon ve kemoterapi tedavileri neden olabilmektedir. Bazı ilaçlar, pestisitler gibi toksik kimyasallara maruz kalma, viral enfeksiyonlar ve otoimmün bozukluklar da kemik iliğini ve yavaş kan hücresi üretimini etkileyebilmektedir.


6. Hemolitik anemiler


Hemolitik anemi, kırmızı kan hücrelerinin kemik iliğinin yerini alabileceğinden daha hızlı yok edilmesine neden olmaktadır. Bu tip anemilere; enfeksiyonlar, sızıntılı kalp kapakçıkları, otoimmün bozukluklar veya kırmızı kan hücrelerinde kalıtsal anormallikler neden olabilmektedir.


7. Enflamasyon anemisi


Kronik hastalık anemisi olarak da adlandırılan enflamasyon anemisi, iltihaplanmaya neden olan kronik rahatsızlıkları olan kişilerde yaygın olarak görülmektedir.


Enfeksiyon, romatoid artrit, enflamatuar bağırsak hastalığı, kronik böbrek hastalığı, HIV / AIDS ve bazı kanserler olan insanlar da buna dahildir. Bir kişinin iltihaplanmaya neden olan bir hastalığı veya enfeksiyonu olduğunda, bağışıklık sistemi vücudun çalışma şeklini değiştirerek anemiye neden olacak şekilde yanıt vermektedir.


Örneğin, iltihaplanma demirin varlığını baskılamakta, bu nedenle vücut mineralleri sağlıklı kırmızı kan hücresi üretimi için normal olarak kullanamayabilmekte ve depolayamamaktadır.


Enflamasyon ayrıca böbreklerin kırmızı kan hücresi üretimini destekleyen bir hormon üretmesini de durdurabilmektedir.


8- Talesemi taşıyıcılığı


Talesemi taşıyıcıları doğrudan anemi hastası değildir. Genellikle herhangi bir tedavi veya ilaç kullanmaları gerekmezken çocuklarda gelişimin önemli olması nedeniyle bir Hamotok’a görünülmesi faydalı olacaktır. Talesemi taşıyıcıları talesemi olduklarını genellikle evlilikte öğrenirler. Sağlık raporları alınırken testler geldiğinde kendilerine bildirilir. Panik yapılması gereken bir durum yoktur.


Sadece 2 tarafın da talasemi taşıyıcısı olması durumunda doğacak çocuk %25 ihtimalle talasemi hastası olabilecektir. Bu büyük bir risktir ve eşler evlilik kararı ve çocuk yapma kararı vermeden önce bu riski hekimlerle birlikte değerlendirmelidirler.


Diğer taraftan talasemi taşıyıcılarının kan değerlerinin anormal çıkmaları durumunda büyük bir problem yoktur.


Talesimi’nin diğer adı da Akdeniz anemisidir. Akdeniz bölgesinde yaşayanlarda görülen genetik bir farklılıktır. Talesemi taşıyıcıları çabuk yorulabilirler. Kendilerini halsiz hissedebilirler. Ani ve yüksek ateşleri olur. Özellikle çocukluk dönemlerinde bolca hasta olurlar.


Talesemi gelişimi etkiler demek çok doğru olmayacaktır. Ben ve kardeşim talesemi taşıyıcıyız ve Türkiye ortalamasından çok daha uzun ve yapılıyız. Kızıma da akdeniz anemesi taşıyıcısı teşhisi kurdu birkaç kez doktora gittik. Kan yapıcı ilaçlarla birlikte bir çok test yapıldı. Bir süre kullandık fakat ilaçların kabız yapması nedeniyle kullanımı bıraktır.


Özellikle çocukların sıklıka doktor tarafından kontrol edilmesi faydalı olacaktır. Problemlerin altında farklı hastalıklar da olabilir. Araştırılması her kes için faydalı olacaktır.


Sağlıklı günler dileriz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst