Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Anonim Şirket Nasıl Kurulur?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Anonim şirket nedir? Anonim şirket nasıl kurulabilir? Bir anonim şirket kurmak için ne kadar bütçe gerekli? Gelin Birlikte bakalım:


Anonim Şirket Nedir?


Bir veya daha fazla, gerçek veya tüzel kişilerin bir araya gelerek kurduğu şirketlere anonim şirket denir. Anonim şirket kurmak, türlü zorluklardan ve süreçlerden geçmektedir. Yasal işlemlere bakıldığında aynı şekilde prosedürleri göz önünde bulunduracak olursak zorlu ve karmaşık bir süreç olacak denilebilir. Mali ve yasal bakımdan bu denli zorlu süreçler gerektiren anonim şirketi kurabilmek için destek alacağınız, danışacağınız kişiyi iyi seçmelisiniz. Sizi doğru yönlendirmeli ve doğru bilgiler veren biri olmalıdır. Bu yüzden danışacağınız kişiyi seçerken dikkatli olmalı ve bunları göz önünde bulundurarak seçmelisiniz.


Anonim şirketleri KOBİ olarak adlandırılan küçük ve orta bütçeli işletmeler için tavsiye edilebilecek bir şirket türüdür.


Anonim Şirket Kurmak İçin Ne Kadar Bütçe Gerekli?


Bir anonim şirket kurabilmek için belli miktarda bir bütçe gereklidir. Peki, bu bütçe ne kadar olmalıdır?


Anonim şirketi kurabilmek için elinizdeki sermayeniz, bütçeniz ortalama 50.000 TL olmalıdır. Bu yapılan ödemenin dörtte biri bankada bloke edilmektedir. Blokaj, sermaye onayı gerçekleşene kadar nakit ödemenin bir kısmını bankanın bloke etmesidir. Sermayeniz onaylandıktan sonra istenilen belgelerle (dilekçe, ortaklar tarafından imzalanmış tadil tasarısı, sermaye artırımı ile ilgili tadil kararı vb.) bankaya gidip kaldırabilirsiniz. Üst limit olarak herhangi bir limit yoktur. Anonim şirketlerinin sermaye miktarlarını ticaret sicil gazetelerinden görebilirsiniz.


Anonim Şirketi Kurmak İçin Neler Gerekli, Hangi Aşamalardan Geçilir?


Bir Anonim Şirket kurmak için neler gerekli olur?


Anonim şirketi kurmaya karar verdiniz. Şimdi sıra güvenilir birine danışmaya geldi. Bu şekilde zamanınızın boşa gitmesine izin vermemiş olursunuz. Ve gelecekte oluşabilecek mali ve yasal riskler karşısında da en doğru geri dönütü vermenizde faydalı olacaktır.


Anonim şirketi kurmak için gerekli evraklar şunlardır:


Ortakların ikametgâh belgesi (2 kopyayla birlikte)


  • Kimlik fotokopisi
  • Üçer adet vesikalık fotoğraf
  • Şirketin merkez adresi
  • Kira sözleşmesi
  • Kuracağınız şirketin unvanı
  • Totaldeki sermaye tutarı
  • Sermaye ortaklarına, kişi başına düşen pay
  • Şirketiniz için seçilen temsilci

Bahsi geçen evrakları temin edip hazırladıktan sonra sıra anonim şirketinizin kuruluş aşamalarına geliyor.


Kuruluş işlemlerini gerçekleştirmek için yukarıda belirtilen evrakları Mali Müşavirinize vermeniz gerekmektedir. Sonrasında ise Mali Müşavirinizle beraber şirketinizin sözleşmesi hazırlanır. Ardından sicilden randevu alıp Ticaret Odası kaydını yapmanız gerekmektedir. Mali Müşavir şirket adına vekalet alır ve vergi kaydını yapar. Bu işlemler ortalama beş gününüzü alır.


Anonim şirketi kurmak bahsettiğim süreçten geçiyor. Kurduğunuz şirketi kapatmak isterseniz yine zorlu bir süreçten geçeceği söylenebilir. Eğer bu süreç size çok karışık geldiyse veya zor bulduysanız daha basit süreçlerden geçen şirketler kurabilirsiniz. Buna kişisel şirket veya şahıs şirketi denilmektedir.


Başka bir alternatif ise home ofis şahıs şirketi kurmaktır. Bu şirket türü bir ofise veya bir elinizdeki malları koymak için bir depoya ihtiyaç duymadan ticaret yapmak isteyenler için ya da internet aracılığıyla elde ettiğiniz kazançlara sahip iseniz home ofis düşünebilirsiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst