Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Araç İkaz Lambaları Ne Anlama Gelir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Araba alacaklar için önemli olan konular arasında arabayı iyi tanımak gereklidir. Arabayı tanımanız durumunda hata yapma olasılığınız da azalacaktır. Araç ikaz lambası, aynı zamanda ehliyet sınavına girenler için de önemli olan lambalardır. Ön panelde bulunan ikaz lambaları, araç donanımı ile alakalı değişiklikler meydana geldiğinde sizleri uyarmak için konulmuştur. Bu lambalar, yardımsever araba göstergesi olarak da ifade edilebilir.


Lambalar yandığında korkulu bir şekilde yolda kalmamanız adına anlamlarını iyi bir şekilde ezberlemeniz gerekmektedir. Araç ikaz lambası, acemi olan ve yeni araba sürmeye başlayan kişiler için de çok önemlidir ve bilinmesi gereken göstergelerdendir. Araç gösterge panellerini iyi bilirseniz, oluşacak sorunların önlenmesini kısa sürede sağlamış olursunuz. Araçlar için gösterge panelleri oldukça fazladır. Araç ikaz lambası bunlardan sadece bir tanesidir. Diğer göstergeleri ise alt yazımızda okuyabilirsiniz.


Araç Gösterge Paneli İşaretleri​


Gösterge panelleri her araçta bulunan lambalardır. Bu lambaların çok iyi şekilde tanınması gerekmektedir. Araç gösterge paneli işaretleri ve anlamları bulunmaktadır. Gösterge panelinde ikaz ışıkları bulunur. Araçlara uygun olarak bazı farklılıklar da vardır. En yaygın araç göstergelerinden sizlere bahsedecek olursak;


Akü şarj ikaz ışığı​


Bu ışık, aracın çok yakında bütün elektrik gücünü kaybedeceği anlamını ifade eder. Arabanın gösterge panelinde bu ışığın yanması ve pil voltaj seviyesinin normalin altında olduğunu gösterir. Anahtarı kontağa taktıktan sonra kontak dönmüyorsa, akü bitimini gösterecektir. Araç gösterge paneli içinde yer alan göstergelerdendir. Motor bölümünde kopmuş olan kayış ya da bir parça tespit edilirse, çekici çağırmanız da doğru olacaktır.


Fren ikaz Işığı​


Bu ışığın yanması fren hidroliği seviyesinin düştüğü anlamına gelir. Park freni açık ya da kilitlenme önleyici olarak ABS sisteminin arızalı olduğunu işaret eder. Araç gösterge paneli içinde yer alan ışıklardır. Bu ışık yanıyorsa, öncelikle el freninin devrede olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda fren hidrolik seviyesinin de düşük olup olmadığına bakılabilir. Tüm bunlar normal seviyede ise fren sıvısı kaybına bağlı şekilde yanmadığından emin olmalısınız.


Motor soğutma suyu​


Bu ışık yandığında hararet göstergesi anlamına gelir. Yani motor hararet yapmıştır. Motor aşırı ısındığında ya da soğutma sıvısının seviyesi düştüğünde bu ışık yanacaktır. Aracın hatalı bir soğutma suyu sıcaklık sensörüne sahip olduğunu da ifade eder. Bu ışık yandığında araç çalıştırılmamalıdır.


Motor yağı basıncı ikazı​


Adından da anlaşılacağı gibi ikaz ışığı, yağ basıncı sensörü tarafından düşük yağ basıncı seviyesini ifade eder. Bu ışık araç gösterge paneli içinde yer alan lambalardandır. Düşük motor yağı nedeniyle yağ seviyesine bağlı bir kayıp ya da hatalı olan motor yağı basıncı nedeniyle olabilir.


Egzoz emisyon ikazı​


Araç göstergeleri içinde yer alan egzozda ya da genel olarak motorun çalışmasında sorun olması durumunu ifade eder. Motorun durması ve buna bağlı nedenler ile yanar.


Kızdırma bujisi ikazı​


Arabanızın ikaz lambası içinde yer alan ve nadir şekilde yanan kızdırma bujisi ikaz lambası, aracın bujisindeki hata ya da sorunu ifade eder. Araç gösterge paneli içinde yer alan önemli ikaz lambalarındandır. Bu ışık yandığında servisin aranması gereklidir.


Hava yastığı ikazı​


Hava yastığı ikaz lambası yandığında hava yastığında sorun olduğu anlamına gelir.


Emniyet kemeri ikazı​


Kemer ikazı, kemerin takılı olup olmadığını sizlere gösterir. Ayrıca yeni model araçlarda ise kemer ikaz sesleri de bulunur. Kemeri takana kadar bu ses sürekli devam eder.


Düşük yakıt göstergesi​


İkaz lambaları arasında en bilindik olanıdır. Aracın yakıtı biteceği zaman bu ışık sizleri uyaracaktır. Depoda kalan yakıt miktarına göre arabadan arabaya farklılık gösterebilir.


Lastik basınç sensör ışığı​


Araçların bir ya da daha fazla lastiğindeki basınç seviyesinin düştüğünü gösteren ışıktır. Araç gösterge paneli arasında önemli olarak yanan lambalar arasındadır. Araç lastiklerinizi bu ışık ikazı ile şişirtmeniz gerekmektedir.


Kapı ikaz ışığı​


Bu ikaz ışıkları, yine bilindik olan ışıklar arasındadır. Araç kapılarından hangisinin açık olduğunu size gösterir. Eğer hepsi kapalı ise kapı kilit düğmelerinin birinde arıza olduğu anlamına gelir. Gösterge paneli, aracın durumu hakkında bilgilendirmek amacıyla yapılır. Bu ışığın tam anlamıyla ne anlama geldiğini bilmeyenler için ikaz ışıkları detaylı kontrol edilmelidir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst