Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Arduino Genuino 101 Tanıtımı

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Arduino Genuino 101, yeni nesil arduino kartı. Türkiye’deki adıyla Arduino 101, Amerika’daki adıyla Genuino 101.


Onu diğer arduino modellerinden ayıran en önemli özelliği, üzerinde yer alan Intel Curie işlemcisidir. Bildiğiniz üzere diğer arduino modelleri genel olarak ATmega işlemcisinin kullanırlar. ATmega işlemcilerinin en büyük dezavantajı, maximum 16 MHz’ de çalışmalarıydı. Genuino’da yer alan Intel işlemci ise 32 MHz çalışma frekansıyla önceki modellerin bir adım önüne geçmektedir. Bir diğer önemli özelliği ise düşük güç tüketimi olan bu işlemci, performans açısından da oldukça iyi.


Arduino / Genuino 101’ in belki de en avantajlı yanı, sahip olduğu geniş flash bellek alandır. 196 KB’lık flash alan ile çok büyük projelerde kod yükünüzü rahatlıkla taşıyabileceğinden emin olabilirsiniz.


Genuino’ nun sağladığı yeniliklerden bir diğeri ise, kart üzerinde yer alan 6 eksenli bir ivme ölçere, bir adet jiroskoba ve bir adet de bluetooth modülüne sahip olmasıdır. Bu sayede ayrıca bir sensöre ihtiyaç duymadan tüm bu özellikleri kullanabileceksiniz.


Pin Özellikleri:


Dijital (Digital) Pinler


Arduino Genuino 101, pin düzenlemesi olarak Arduino Uno’nun aynısıdır. Dijital pinler, tıpkı Uno modelinde olduğu gibi 14 adettir (0-13). Pinlerin hepsi giriş ve çıkış pinidir. Fakat Uno modelinden farklı olarak 6 tanesi değil, 4 tanesi PWM özellik göstermektedir.


Dijital (digital) pinlerin özelliği, arduinoya gelen verileri tam sayılı değerler olarak alması (Örnek olarak, sıcaklık sensöründen gelen değerleri ondalıklı değil, tam sayılı değerler olarak alması. 25, 26, 27° derece gibi.) ve yine aynı şekilde tam sayılı değerler şeklinde çıkış vermesidir.


Dijital pinlerin bir diğer önemli noktası ise, kendilerine bağlanan led, sensör gibi aygıtlara arduinonun verebileceği gücün yalnızca maximum ve minimum değerlerini verebilmesidir. Örneğin, Genuino modelinde yer alan dijital pinler 3.3V verebilmektedir. (5V da verebilir fakat daha fazla güç isteyen aygıtlara karşı sistem otomatik olarak kendini kapatır.) Bu durumda siz ya 0V veya 3.3V çıkış verebilirsiniz fakat bu arada yer alan değerleri veremezsiniz.


Analog Pinler


Analog Pinlerin sayısı 6 adettir (A0-A5). Bu pinler yalnızca giriş pinleridir. Yani sadece veri alabilirler. Dijital pinlerden farklı olarak hem ondalıklı hem de tam sayılı değerler alabilirler.


PWM Pinler


Arduino’da yer alan analog pinlerin yalnızca giriş pinleri olması, analog çıkış değeri verilmesini gerektiren projeler için zorluk çıkardığından, dijital pinlerin bazıları hem dijital hem de analog değer alıp verebilecek şekilde değiştirilmiştir. Bu pinler, 3, 5, 6 ve 9 nolu dijital pinlerdir.


Güç


Her elektronik cihazın ihtiyaç duyduğu en önemli şey, enerjidir. Fakat enerji verilirken uygun miktarda verilmesi gerekir. Arduino 101 de belli değerler aralığında çalışmaktadır. Bu değerler, ideal ve limit olarak ikiye ayrılır. İdeal güç miktarı 7V ile 12V aralığındaki değerlerdir. Limit değerler ise 6V ile 17V arasıdır fakat 7V’ tan düşük güç verilmesi halinde arduinonuzun 5V Pini tam çalışmayacağından ve 12V’ tan fazla verilmesi halinde ise kartınıza zarar verebileceğinizden, ideal değerlerin dışına çıkmamaya çalışmanız daha doğru olacaktır.


Pin başına verilen akım değeri ise 20mA’dir.


Ölçüler
Boy, 68,6 mm; Genişlik, 53,4 mm’dir. Ağırlığı ise 34 gr’dır.​

 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst