Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Arduino Uno İncelemesi

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Arduino Uno, Arduinonun başlangıç için en sık önerilen ve de en tanınan modelidir. Öğrenmeye yeni başlayanlar için kullanımı kolay bir model, aynı zamanda uygun fiyatlı ve sade bir tasarımı var. Donanım olarak, başlangıç modeli ve ucuz olmasının getirdiği dezavantajları olsa da orta derece komlekslikteki projelerinizde de kullanabilirsiniz. O kadar ucuz ki an itibarı ile N11'de fiyat aşağıdaki gibi:


Hazırsanız Uno modelini biraz daha yakından tanıyalım.


Mikrodenetleyici Özellikleri​


İşlemci olarak, ürünün kendi işlemcisi olan “Atmega 328” çipini kullanmaktadır. Yeni modellerde Intel işlemcilere yer verildiğinden, çok zayıf bir işlemci gibi gözükse de işinizi görecektir.


16 MHz’lik işlemci hızı, diğer modellerde daha da arttığı için, daha yüksek performans gerektiren projelerinizde örneğin Due, Zero, Arduino / Genuino 101 gibi modelleri tercih edebilirsiniz.


Flash hafızası 32 KB’tır. Arduino’da önemli olan bir diğer nokta flash hafızadır. Flash hafıza size arduinonuza ne kadar kod yükleyebileceğinizi ( max. ) gösterir.


Güç Ayarları​


Çalışma voltajı 7- 12V (Volt) arasındadır. Bu değerler minimum ve maximum değerleri ifade etmektedir. Bu değerlerin dışındaki değerler, arduinonuzu ya hiç çalıştırmaz veya çalışamaz hale getirir.


Pin başına çıkış voltajı 5V’tur. Ayrıca bir 5V güç pimi de bulunmaktadır. Bunun yanında bir adet de 3.3V güç pini bulundurmaktadır.


Pin başına verilen DC akım max. 40 mA (miliamper)’dir. Bu değerin üzerinde akım çeken aygıtları harici bir kaynaktan beslemeniz daha doğru olacaktır.


Pinler ve Özellikleri​


Üzerinde 14 tanesi (0-13) dijital (digital), 6 tanesi (A0-A5) analog olmak üzere toplamda 20 pin bulundurur. Dijital pinlerin 6 tanesi PWM desteklidir.

Arduino Uno Nedir? Özellikleri ve Projeleri
Dijital (Digital) Pinler​


Dijital pinler, arduinoya bağlanan sensör, led gibi aygıtlara 0 veya 5V vermeye yarayan pinlerdir. Fakat bu iki değer arasındaki herhangi bir değeri verememektedir. Bunun yanında, uno kartındaki dijital pinler hem giriş hem de çıkış pinleri olduğu için, bu pinler üzerinden değer de alabilirsiniz. Fakat burada da karşımıza yine aynı sorun çıkmakta. O da, dijital pinlerin sadece tam sayılı değerleri alabildiğidir.


Bunu basit bir örnekle açıklamak gerekirse: Bir butonunuz var ve butona basıldığında arduinonun herhangi bir işlemi yapmasını istiyorsunuz, arduino butondan gelen değer olup olmadığına yani butona basılıp basılmadığına 0 ve 1 değerleri atayarak karar verir. Ya da true ve false da diyebiliriz.


Tabi, sadece sıfır ve bir değerlerini almıyor, örneğin arduinoya bir sıcaklık sensörü bağladığınızı düşünün. Bu sensörün sadece tam sayılı değerler (24, 25, 26… gibi) vermesini istiyorsanız, dijital pinler sizin için ideal. Ama eğer ondalıklı değerler almak istiyorsanız, analog giriş sağlayan pininiz olmalıdır.

Entegre Devre, Bilgisayar, Teknoloji, Robot
Analog Pinler​


Analog pinler ise 0 ve 5V dahil, bu aradaki bütün değerleri verebilmenizi sağlar. Tabi Arduino Due gibi pinlerin maximum 3.3V verebildiği arduino modellerinde bu değer 3.3V olur ama sistemin genel mantığı, maximum ile minimum değerler ve arasındaki tüm değerleri vermeye yöneliktir. Tabi Uno modelinin bir sorunu vardır ve o da analog pinlerinin giriş-çıkış değil, yalnızca çıkış pinleri olmasıdır. Bu da demek oluyor ki, arduinonuzun analog pinlerinden yalnızca komut veya güç verebilirsiniz.


Peki eğer sıcaklık sensörünüzden ondalıklı değerler almak istiyorsanız, Uno modeliyle bunu nasıl başarabilirsiniz? Bunun için yardımınıza, PWM pinleri koşuyor.


PWM Pinleri​


Arduinoda bazı dijital pinler, analog veri alıp vermek için özel olarak ayarlanmış pinlerdir. Bu pinlere PWM pinler denilir ve Uno modelinde bu pinler, 3. 5. 6. 9. 10. 11. pinlerdir. Bu pinler vasıtasıyla hem dijital hem de analog pinlerin tüm özelliklerini tek pinle kullanabilirsiniz.


Vin Pini​


Arduinoya harici güç bağlanmasını sağlayan pindir. Açılımı “Volt in” olan bu pin sayesinde arduinoya adaptör yoluyla güç veremeyeceğiniz durumlarda harici güç kaynağının “+” ucunu buraya ve “-” ucunu da GND pinine yerleştirerek, arduinonun enerji ihtiyacını karşılayabilirsiniz.


GND Pini​


Toprak pinidir. “-” kutbu ifade eder ve arduinoya bağlanan sensör veya led gibi elemanların “-” ucu buraya bağlanır.

Entegre Devre, Bilgisayar, Teknoloji, Robot, Arduino
Rx ve Tx Pinleri​


Dijital pinlerden 0 ve 1 nolu pinlerin diğer adıdır. 0 nolu pin, Receive X (alım) ve 1 nolu pin de Transmit X (gönderim) anlamına gelmektedir. Bu pinler, arduinonun bilgisayardaki Arduino IDE uygulamasına bağlanmasını ve buradaki seri port ekranı yardımıyla veri alıp vermeyi sağlar. Hazırlanan kodları arduinoya yüklerken, bu uçların boş olmasına dikkat edin. Çünkü karta yükleme yaparken bu pinlere bağlı olan Rx ve Tx ledleri yanıp sönecektir. Yükleme yapılırken bu uçların meşgul edilmesi, yazılımın yüklenmesini engelleyeceğinden, kullandığınız programlayıcı hata mesajı verecektir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst