Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Astronomi Nasıl Öğrenilir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Astronomi yerin ötesinde gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz gök cisimlerini bu cisimlerinin yapısını ve evrimini araştıran ve fiziğin bir dalı olan temel bilim dalıdır. Fiziğin bir dalı diyoruz çünkü burada görünenleri temel fizik ile değerlendirip bundan gelen formülleri bu cisimlere uygularız. İşte bu yüzden fizik ile bağdaştırmak daha doğru olacaktır. Teleskoplar ile gözlemler yaparak gezegenlerin, gezegenlerin oluşumlarının, yıldızların, yıldız kümelerinin, yıldızlar arası ortamın, gaz ve toz bulutlarının, yıldızların oluşumunun, yıldızların ölümünün, tüm bunları içerisinde bulunduran galaksilerin, galaksilerin kümelerinin, galaksi süper kümelerinin ve daha genişledikçe evrenin yapısının ve bu yapının nasıl olduğunu araştıran hem gözlemsel hem de kuramsal bir araştırma alanıdır.


Astronomi konusunu öğrenmek için elbette ki üniversitelerde eğitim görmeniz gerekir. Ancak böyle bir imkanı olmayan kişiler için ise astronomi öğrenmek için bazı yollar vardır. Elbette ki üniversitesinde aldığınız sarsılmaz eğitime benzemez. Çünkü üniversitede bu işin hem teorisini öğrenirsiniz hem de pratiğini öğrenirsiniz. Üniversitelerin sunduğu imkan ve olanakları kullanarak gözlemler geziler gibi çeşitli deneyimler elde edersiniz. İlk muhatabınız bu işte uzman kişilerdir. Etrafınızda bu konuda size her an bilgi verebilecek ve sizin de her zaman bilginizi paylaşabileceğiniz guruplar olacaktır. Bunlar çok büyük artılardır. O yüzden alternatif öğrenme araçları üniversitede alacağınız eğitim kadar köklü ve sağlam olmayacaktır. Ancak alternatif öğrenmeler ile de astronomi hakkında pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz. Peki, bu bilgilere nereden ulaşabilirsiniz?


Astronomi Uzmanlarını Takip Etmek


Astronomi öğrenmeye karar verdiyseniz, bu işin uzmanlarını yakından takip etmeniz gerekmektedir. Sürekli onların katıldığı programları dinleyerek imkanınız varsa söyleşilerine giderek, konferans düzenlediğinde konferanslarına katılarak veya iletişim kurma olanağı sağladıysanız iletişim kurarak bu kişilerin bilgilerinden istifade edebilirsiniz.


Kitap Okumak


Astronomi ile ilgili pek çok kitap yazılmıştır. Bu işin teorisini ve formülünü, okulunu okumadığınız için öğrenebilmeniz pek mümkün olmadığı için daha çok felsefeye yönelmiş kitapları alarak ve bunları dikkatlice okuyarak pek çok bilgi edinebilirsiniz. Tabi çoğu kitap teoriler ile anlatmaktadır. Bazı popülist bilim adamları popüler bilimi kullanarak gerçekte olmayan ya da henüz kanıtlanmamış bilgileri, sanki gerçekmiş gibi önünüze koyduğundan bu kişilerin yazdıklarını salt bilim olarak kabul etmemek gerekir. Bunun önüne geçilmesi adına edindiğiniz bilgiler teyit ettirmeniz sizin ilerde savunduğunuz konuda, size yardımcı olacaktır.


Araştırma Yapmak


Öğrenmenin en temel yolu araştırmaktır. Derslerde okutulan veya müfredatta yer alan birçok konu ya da yazılmış kitapları alabilir kütüphanelerde okuyabilir ve bu konu hakkında derin araştırmalara katılabilirsiniz. Tabi edindiğiniz bir bilgiyi tek bir kaynağa bağlı kalarak edinmek doğru olmayacaktır. Bilgi çeşitli kaynakların ortak noktada görüşü ise kabul edebilirsiniz.


Harici Eğitim Almak


Eğer ki ben üniversite okuyamadım ancak astronomi konusunda o düzeye yakın bir bilgi sahibi olmak istiyorum diyorsanız size harici ders almanızı öneririm. Üniversiteden yeni mezun olanlar veya henüz okuyanlar, hatta öğretim üyelerinden bile harici ders alabilir ve astronomi hakkında gerçek ve salt bilgilere ulaşabilirsiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst