Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Bana Uygun İş Yok!

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Hayatımızı devam ettirebilmemiz için çalışmamız gerek. Bunu zaten biliyoruz. Her bir birey kendi kabiliyetine göre, fiziksel ve zihinsel becerilerine göre bir veya birkaç meslek dalına yönelebilir. Her insanın yapabileceği bir iş dalı ve meslek mutlaka vardır. Belki biraz daha ve daha farklı bakmak gerekebilir.


Bir meslek sahibi olmak veya bir sanat dalını öğrenmek için kendisini geliştirmek gerekir. Bazen uzun yıllar eğitimler alıp, gerekirse pratiklik kazanmak için staj yapılmak gerekir. Dünya hengâmı içerisinde belli bir bilgi birikimi olmadan başarılı olmak çok zor bir süreç.Sanayide küçüklükten beri yetişen çıraklar, belli bir zaman sonra kalfalığa ve yine belli bir öğrenme, pratik kazanımının neticesinde işin ustalığına kadar yükselir.
Yani herhangi bir mesleği “kimse anne karnında öğrenmedi”. İş bulma ve öğrenmede hep bir süreç işler. Elinden geleni gerçekten yapıyor musun yapmıyor musun? Kendine öncelikle bu soruyu sormalı ve samimi olarak cevaplamalısın. Devamında ise nasip, kısmettir.


Şunu söyleyebiliriz ki, belli bir birikim kazanmış, dürüst ve başarılı insan geç de olsa en sonunda arzuladığı iş ortamına kavuşur.


Ümitsizliğe düşüp te “benden adam olmaz” demekle kendimizi yıpratmaya gerek yok. Hepimize göre işler var. “Bana uygun iş yok” demek bizi aslında tembelliğe sürükler.


“Peki, Ama Neden Hala İş Bulamıyorum?”


Probleme biraz uzaktan bakmak zorunda olabiliriz. 90’ların başında Üniversite sınavlarında derece yapanlar tekstil mühendisliğini seçiyorlardı. Sonra tekstil sektörü o kadar daraldı ve değişti ki sadece 10 yıl sonra bu mühendislik dalı en düşük puanla öğrenci arar hale geldi. Aynı şekilde Ziraat Mühendisleri ve Veteriner hekimlerde durum aynı. Veteriner hekimler ise tekrar parlamaya baştı. Şu an asgari ücrete çalışmak zorunda kalan Mühendisler, psikologlar ve çok düşük denebilecek ücretler alan doktorlar, fizyoterapistler ve avukatlar var.


Yani mesleğin var diye mesleğinle ilgili iş bulmak zorunda değilsin. Farklı sektörlerde daha başarılı olabilir ve daha fazla kazanabilirsin.


Aslında bazı şeyleri gözümüzde çok büyütüyoruz. Hayatta bazı olumsuzluklar yaşayınca, yaşam enerjimiz kırılıyor. Peki, neden bu haldeyiz? Bunun cevabı sadece kişisel olgumuzla alakalı değil de; toplumsal ve küresel anlayış ve tavırların sonucunda meydana geldiğini söyleyebiliriz.Toplum genelinde, sürekli olarak ümitsizliği, arabesk kültürünü zihinlere empoze eten metalar var. “ iş yok “, “açlık yükseldi “,” kriz var “, “ çalışacak bir iş kalmadı ” ve “Ekmek aslanın ağzında”.


Bu görüşler ve fikirler doğru olabilir aslında olmaya da bilir. Şunu da unutmamak lazım ki biz bir gayret içine girdiğimizde, buna inandığımızda bir vesile ile kendimizi iş yaparken görürüz. İnsanoğlu tabiatı gereğince zorlanmadan yeni fikirler ortaya çıkaramaz. İşsizliği zihnimizde kabul etmiş olabiliriz. Bu aslında hep olumsuzluğu düşünmek ve ona inanıp kendimizi inandırmaktan başka bir şey değildir.


“Ben İdealist Olacağım! ”Bazen olur ki hayat şartları, seni öğrendiğin mesleğinden çalıştırmak yerine farklı bir işte de çalıştırmaya mecbur edebilir. Mühendissin ama kahvehane işletiyor olabilirsin. Öğretmensin ama garsonluk yapabilirsin. Mühim olan çalışabileceğine, kendine inandırmaktır.
Sokakta, küçük yaşta ayakkabı boyatıp şimdi ise büyük ticaret sahipleri yok mu?
Aslında mesele kolaylığı tercih edip, öğrenmek, uğraşı, yorulmayı göze almamak olabilir mi?


Şu an piyasada en çok memurlar mı kazanıyor yoksa sanatkârlar mı? Memur belli bir ödeme gününe kadar beklemeye mecburdur. Ama esnaf öyle değil, ticaret yapanlar öyle değil...
Esnaf biraz fazla gayret eder, kampanyalar düzenler kârı birden 3’e, 4’e katlayabilir.“Ama ben okul okudum, mesleğimi yapmayayım mı? “,


Bu düşüncenin aksini söyleyen yok ama illa devlet kapsında da aramaya gerek yok. Kendi işini kurma fikri bizi korkutmaması lazım. İşlek bir cadde de iki metrekarelik büfe günde azımsanmayacak ciro yapıyorsa eğer bunu düşünmek lazım.


“Ben de yapabilir miyim? “ .


Kanaatimizce yapabilirsiniz, ama kendine güvenmek ve hesap yapmak lazım.


Amaç Para Kazanmaksa


Amaç para kazanmak değil mi?
Aile babası olup işi bırakıp, aman ben tıp okuyacağım diyene rastlamadım. Belki nadir birileri çıkar ama onun için de yine belli sermaye lazım. Eğer çalışmaya, para kazanmaya mecbur isen elinden gelen işi yapabilirsin. İdealist bile olsan o idealler için belli sermaye, geçim için para kazanman şart.
Şu an internet üzerinde, farklı meslek gruplarına sahip olup ta makale yazan, blog içerik hazırlayan vs. güzelde kazanan insanlar var?


Yeter ki çalışmak isteyelim, o zaman bir rızık kapısı açılır.Fikir üretelim, üretken bir toplum anlayışı taşıyalım, başka birinin sırtından kazanmak yerine kendimiz bir şeyler yapalım.


Elimizdeki imkânları en iyi şekilde kullanırsak işte o zaman idealist oluruz.İdealist demek sadece okul okuyup istediği işi yapmakla sınırlamamak gerekir.
Amaçlarımızı ve hedeflerimizi doğru planlayıp, sahip olduğumuz istidat ve kabiliyetlerimizi kullanarak yapamayacağımız hiçbir şey kalmaz.


Motivasyon, cesaret, özgüven, çalışkanlık ve dürüstlük senin için yeterli. Tüm uzun yollar ilk adımla başlar. Haydi şimdi klasik düşünce tarzından kurtul ve büyük resmi görmeye çalış. Elinde ne fırsatlar var? Sen neler yapabilirsin? Kısa sürede zengin olmak zorunda değilsin. Kısa yolla zengin olanlar kısa yolla dünya ve ahiretlerini de yakabilirler. Dürüst yolla başarılı olabilirsin. Hemen harekete geçmen ve devam etmen yeterli.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst