Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Bebek Odası Renkleri Nasıl Olmalı?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Bebek Odası Renkleri Nasıl Olmalı?


Aile için bebeklerin yaşam yerleri önemlidir. Bebekler ailenin en gözde sevdikleri olması hasebiyle oldukça önem arz eder. Bebekler için bu odaların tahsisi ve bu odaların dekorasyon uygunluğunu yapmak ailelerin tatlı telaşıdır.


Doğumundan itibaren bebeklerin gelişimi ve ailelerinde bu yönde takibi elzemdir. Fiziki şartların bebeklerin gelişimdeki etkisi oldukça etkendir. Bebek odalarında dekorasyon ve kullanılacak olan renkler bebeklerin gelişim sürecindeki görme yetileriyle doğru orantılı olmalıdır. Bu renkler bebeğin algılayabileceği gri, siyah ve beyaz tonlar olacaktır. Bebeklerde farklı renklerde oda dizaynı yapılsa da bazı renkleri kullanmak sakıncalıdır. Kırmızı renklerin bebeklerde ilk renk algısı olma sebebiyle tercih edilmemelidir. Bunun yerine pembe, yeşil ve mavi renklerin kullanımı daha uygundur.


Bebek Odalarında Renk Uyumu


Bebek odalarında kullanılan renkler dekorasyon açısından farklı onlarla uygulanır. Renk olarak nötr seçimi uygun bir tondur. Duvarlardaki nötr tonlarının çocuğun gelişim döneminde oldukça rahat ve kullanışlıdır. Geleneksel bir seçim olarak bakılsa da nötr tonlar mobilya ve diğer dekoratif alanlarda da kullanılır.


Renkli bir bebek odası düşünüldüğünde nötr bir tona sahip ada çayı yeşili ve yumurta kabuğu mavisi tercih edilir. Altın sarısı bu renkler arasında çokça yer almasa da tercih edilebilir. Beyaz renk kullanımı odadaki refah ve huzuru oluşturur. Evdeki bebek odası renklerine uyum açısından beyaz uygun bir renktir.


Odadaki renk keskinliğini pastel boyalarla değil parlak renklerin kullanımıyla istenilen hoş renkler elde edilir. Duvarların renkli olması sebebiyle tavanı beyaz boya ile kapatmak rahatlatıcı ton olacaktır.


Bebek Odası Renkleri


Turuncu bebek odası, renk bakımından turuncu sıcak ve rahatlatıcı bir renktir. İlham verici tona sahip olan turuncu rengi aynı zamanda kişiler arası iletişime de kolaylık sağlar. Rahat ortamların oluşmasında parlar turuncu renkler tercih sebebidir.


Sarı bebek odası, sarı renkler enerji ve neşeli dakikaların habercisidir. Sarı renklerin kullanımında aşırı parlak tonlara kaçılmamalıdır. Bebeklerde huzursuzluğa neden olabilir.


Yeşil bebek odası, yeşilin ferahlatıcı özelliği ve sakinleştirici havasıyla oldukça tercih edilen bir renktir.


Mavi bebek odası, zekanın göstergesi gibi olan mavi renklerin sakinleştirici özelliği de vardır. Mavinin tonlamalarını kullanırken dikkat edilmelidir. Zira yanlış ve koyu tonlamalar bebek üzerinde hüzün etkisi oluşturduğu unutulmamalıdır. Parlak ve daha sıcak bir mavi uygun bir tonlama olacaktır.


Pembe bebek odası, sevgi ve şefkatin temsili olan renk en çok tercih edilen renklerden biridir. Kadınsı bir renk olası kullanımdaki etkisini gösterir.


Gri bebek odası, daha çok duygusal bir havayı sergileten gri tonlar sezgisel bir ortamın rengidir. Duygusal yoğunluğu fazla hissettiren bu renk yalnızlığa ve hüzne yoğunlaştırır. Gri daha çok düşündüren ve ilham verici bir etkisi vardır. Bundan dolayı sıcak tonlarla kullanılması gerekir.


Bebekler yarınları oluşturan bireylerdir. Onların gelişim ve öğrenim dönemlerini en iyi ortamlarda geçirmesi gerekir. Bunun içinde bebek odalarının renk seçimleri oldukça önemlidir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst