Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Birinci evre kanser Ne demek?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Kanserde evreleme, hastalığın başladığı noktadan ne kadar yayıldığına ya da vücuttaki hangi organların kanserden ne kadar etkilendiğine karar veren tıbbi görüntüleme ve bazı ileri laboratuvar tetkikleri yardımıyla yapılır. 1. ya da 0. evre kanser, hastalığın henüz başladığı organdan diğer çevre organlara fazla yayılmadığını gösterir.


Bu evreleme, kanserin çeşidine göre farklılık gösterir. Solid organ kanserlerinde (Tümöral kanserler) tümör çapı, metastaz yapılan organlar ya da lenf nodu tutulumuna göre yapılır. Tümör oluşturmayan, lenfoma ya da lösemi gibi kan kanserlerinde bu evreleme erken, orta ya da ileri şeklinde yapılarak tedavi planlanır. Kanserin lenf ya da çevre organlara yayılmamış olması, hastanın tedaviye vereceği cevap ve tedavi kolaylığı açısından çok önemlidir. 0. 1. ve 2. evre erken evreler olup, 3. ve 4. evreye göre tedavi şansları daha yüksektir.


Kanser hastalıklarının erken teşhisi, kanserin çoğu çeşidinde tam iyileşme için büyük önem taşımaktadır. Kanser hastalığı tanısını 1. evrede koymak hem tedavi yöntemlerinin daha çeşitli olmasını, hem hastalık belirtileri ve ilerlemesinin kontrol altına alınmasını, hem de tedavi sürecinin hasta ve yakınları açısından daha rahat geçmesi için çok önemlidir


1. Evredeki Kanserlerin Genel Özellikleri


Birinci evre kanserler, genellikle hastanın genel sağlığı henüz bozulmadan, hiçbir yakınması ya da sistemik belirtisi olmadığı durumlarda, sadece genel sağlık taraması sırasında çekilen filmler ya da kan tahlilleri ile tespit edilir.


Tümör henüz diğer organlara yayılmamıştır.


Tümörün çapı genelde 5 cm den büyük değildir.


Lösemi ya da lenfoma gibi kan kanserleri kan değerlerindeki ya da periferik yaymadaki atipik hücreler ile kendini gösterebilir. Kan kanserlerinin bir sürü alt türü vardır. Akut lösemi türlerinin çoğu agresif ve hızlı bir şekilde ilerlerken, tedaviye löseminin kronik formlarına göre daha iyi cevap verir.


Kronik kan kanserlerinde erken evrede ise hasta bir süre tedavisiz izlenebilir.


Tedavi


Kanserin 1. evresi, tümöral kanserlerde genelde ameliyata uygun olan evredir. Kemoterapi ya da radyoterapi gerekmeyebilir. Hastalar kanserin türüne göre kısa sürede normal aktivitelerine dönebilirler. Günümüzde 1. evre kanserlerinde ameliyattan sonra sağ kalım oranı %80'e kadar çıkmıştır. 1. evre kanser hastaları ameliyattan sonra 5 yıl takip edilirler. Bu takip ilk 2 yıl her 3 ayda 1, geri kalan yıllarda her 6 ayda 1 muayeneler ile olur.


1. Evre Kanserlerde 1 ve 5 Yıllık Yaşam Oranları


Sağ kalım oranları kanserin çeşidine göre değişebilmekle beraber, İngiliz Kanser Araştırma Merkezi sonuçlarına göre Akciğer kanseri 1. evre hastalarının %71'i 1 yıldan uzun yaşamaktadır. Amerikan Uluslararası Kanser Enstitüsüne göre ise 1. evre Akciğer kanseri hastalarının %47'si 5 yıl ya da daha fazla yaşayabilmektedir.


Günümüzde sağlık alanındaki büyük gelişmelerle birlikte kanser hastalığının birçok türü tanımlansa da kişiye özel de değişebilen bir hastalıktır. Her insanın genetik ya da çevresel faktörlerine göre tedaviye olan yanıtı değişebilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst