Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Bitcoin Nedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Bitcoin (BTC) Nedir?
Bitcoin, temelinde blok zinciri (blockchain) teknolojisine dayalı olan bir ödeme sistemi veya para birimi de denilebilir. Bitcoin ağında kullanıcılar, herhangi bir merkeze bağlı olmadan birbirlerine kolaylıkla ödeme gönderebilirler. Gönderilen bu transferlere dair detaylar merkezi olmayan bir sistem üzerine kayıt edilir. İşte bu kayıt edilen sisteme ise blok zinciri (blockchain) adı verilir. Bu zincir üzerinde transfer edilen değerlere Bitcoin (BTC) adı verilir. Blok zinciri aslında kriptolu (şifreli) bir ortam olduğundan dolayı Bitcoin’e kripto para da denilmektedir. Bitcoin fiziksel olarak üretilmemekle birlikte tamamen sanal ortamda üretilip ağ üzerinden kullanıcılara gönderilir.

Bitcoin (BTC) Sahibi Kimdir?
Bitcoin, kendilerine “Satoshi Nakamoto” ismini veren grup veya kişinin yayınladığı doküman ile 2008 yılında hayata geçirilmiştir. Şuanda üzerinden seneler geçmesine rağmen bu rumuzun kimi veya hangi ekibi arkasında barındırdığı bilinemiyor. Bu yüzden sistemin kurucularının tam olarak kim olduğu ortaya çıkmamış durumda. Zaten blok zinciri ve dolayısıyla Bitcoin, merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğundan dolayı herhangi bir yöneticinin başında olması kabul edilemez. Zira merkezi olmayan ve kendi kendini yönetebilen bir sistemden bahsediyoruz. Bitcoin (BTC) herkesin kullanımına açık şekilde sunulan bir teknolojidir.

Blok Zinciri (Blockchain) Nedir?
Blok zinciri, Bitcoin ve piyasada bulunan diğer tüm kripto para birimlerinin güvenli ve merkezi olmadan birimlerin kullanıcılar arasında transfer edilmesi ve saklanmasına dair tüm bilgilerin özel bir şekilde şifrelenerek, dağınık ve aynı zamanda her zaman birbirine bağlı bir şekilde bulunan çok büyük ve büyümeye sürekli olarak devam eden bir veri tabanıdır diyebiliriz. Blok zinciri kullanıcılar arasında bağı kurmak adına bir cihazdan diğer cihaza sürekli olarak bağlıdır. Blok zincirinde yer alan kayıtlar tamamen şifrelidir ve güvenlidir. Herhangi bir yönetici veya devlet tarafından yönetilemez. Burada yer alan bilgiler ömür boyu silinemeyecek şekilde korunur ve bu bilgiler tıpkı bir zincirin halkaları gibi birbiri ile bağlantılıdır. Eklenen her yeni blok ile bu zincir büyür.

Bitcoin Merkezi Olmama Durumu
Bitcoin (BTC), herhangi bir kurum, kuruluş, devlet veya otorite tarafından kontrol edilemez. Dünyanın herhangi bir yerinde bir kişi tarafından yönetilen bir kontrol noktası mevcut değildir. Blok zinciri (blockchain) ağında yer alan tüm cihazlar birbirlerine dünyanın herhangi bir noktasından bağlanabilirler. Blok zincirini oluşturan veriler herhangi bir noktada bulunan birkaç adet sunucuda barındırılmazlar. Dünyanın her yerinde dağınık bir şekilde birbirine bağlı olan zincir halkaları ile bu bilgiler depolanır ve güncellenir. Bitcoin ile ilgili olarak karar verme durumu sadece ağa katılanlar paylaşılır.

Bitcoin (BTC) Fiyatı Kimler Tarafından Belirleniyor?
Bitcoin ilk çıktığı yıllarda hiçbir değere sahip değildi. Ancak ilerleyen süreçlerde sistemi keşfeden ve gelişmesine yardımcı olan binlerce insan tarafından değeri bu kadar arttı. Yani Bitcoin (BTC) fiyatı bir merkez tarafından belirlenmemekte, tamamen piyasada bulunan arz ve talep üzerine belirlenmektedir. Piyasada bulunan kripto para borsaları sadece satıcı ve alıcı kullanıcılar arasında bir köprü görevi görür. Aynı zamanda bu borsalarda kripto paralarının saklanması da mümkündür.
 

dvrzener

Üye
Katılım
15 Ara 2020
Mesajlar
4
Tepki puanı
0
Golden Thread
0
Puanları
1
Btc şuan 150 bin tl civarı ve ne kadar olacağı daha belli değil şuana kadar alan hiç kimse zarar etmedi. Millete inanmayın sizi üzmeyecek kadar bitcoin alın.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst