Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Bor Madeni ve Boraks Nedir ?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Boraks Nedir?


İsmini duyduğumuzda beynimizde merak mekanizmasını çalıştıran birçok bileşen vardır. Son zamanlarda sık sık karşılaştığımız boraks da bunlardan biri. Bu yazıda boraksın ne olduğu, bileşenleri ve nerelerde kullanıldığına dair soruların cevaplarını bulacaksınız.


Boraks (borax) nedir?


Boraks
, hayatımızın tam merkezinde yer alan maddelerin başında geliyor belki de. Kullandığımız, neredeyse tüm temizlik maddelerinin içinde olan bu bileşim su (H2O), oksijen (O), sodyum (Na) ve bordan (B) oluşur. Formülü ise Na2[B4O5(OH)4]·8H2O’dur.


Hem doğada -deniz suyunda veya toprakta bitkilerin yapısında- kendiliğinden oluşabilir hem de kimyasal yollarla elde edilebilir bir mineraldir. Boraks, Dünya’daki toplamının %73’ü Türkiye’de bulunan bor (B) madeninin bir bileşenidir ve borik asit olarak da anılmaktadır.


Yaklaşık beş bin yıl önce İran’da keşfedilen ve adını Arapça soylu Burak isminden alan boraks, günümüz gelişen teknolojisinde bile hayatımızın vazgeçilmezlerindendir.


Nerelerde kullanılır ve faydaları nelerdir?


Boraks
, her ne kadar deniz, toprak ve insan vücudunda -evet insan vücudunda cüz’î bir miktarda da olsa bulunur- bulunuyor olsa da asıl kullanım alanı temizliktir. Markette satılan ve içerisinde neler olduğu asla tam olarak bilinmeyen kimyasal temizlik maddelerinin sağlıksızlığından ve güvensizliğinden korunmak isteyenlerin yakından bildiği boraks, aktarlarda ve eczanelerde satılan bir maddedir. Bir kg fiyatı yaklaşık on liradır.


Kimyasal temizlik malzemelerine alerjisi olanların veya evde küçük çocuğu bulunanların sıklıkla kullandığı bu madde tamamıyla çevre dostudur.


-Duşa kabin ve küvet, tuvalet ve lavabo, tezgâh, buzdolabı dışı, dökme demir tencere, zemin, halı, koltuk, yatak ve mobilya temizliğinde başı çeken bir maddedir.


-Tuvalet ve lavabo tıkanıklığını açmak; haşerelerden kurtulmak için birebirdir.


-Kozmetik sektöründe de kendine yer bulmuş olan boraks, şampuan ve sabun yapımında tercih edilen bir maddedir.


-Birleştirici özelliğinden dolayı inşaat sektöründe çimento yapımında ve son zamanlarda çocukların gözdesi olan slime adı verilen oyun hamuru yapımında da kullanılmaktadır.


-Enerji sektörü ve atık sanayisinde kullanılır.


-Bahçe işlerinde de büyük yardımcıdır. Zehirli otların temizlenmesi ve böcek oluşumlarının önlenmesinde birebirdir.


-Son zamanlarda yapılan çalışmalar ayak mantarı, ayak ve ayakkabı kokusunda da etkili olabileceğini göstermiştir.


Kullanım alanı bu derece geniş olan maddenin zararı var mıdır?


Her yararlı maddenin olduğu gibi boraksın da elbette ki zararlı yanları vardır. Yapısı gereği kimyasal madde sayılan boraksı kullananların dikkatli olması gerekmektedir. Evde birçok alanda kullanılan bu maddenin solunum yolu ya da ağız yoluyla vücuda girmesi zehirlenmelere yol açabilmektedir. Bu sebeple kesinlikle haricen kullanılır.


Temizlik maddesi olarak kullanıldıktan sonra kesinlikle ve tamamen imha edilmelidir. Aksi takdirde bitki ve hayvanların zarar görmesine sebep olabilir.


Elle temasta hassas bünyeli kişilerde alerjik reaksiyonlar gösterebileceği gibi bünyenin hassaslığına göre bu alerji hastalığa da çevirebilir.


Temizlikte kullanırken nelere dikkat edilmeli?


Kullanıldığı yüzeyleri tertemiz yapan boraks, temizleme işlemi tamamlandıktan sonra bol su ile durulanmalı ya da silinmelidir. Aksi takdirde solunum yolu ile vücuda girerek zehirlenmelere veya elle temas ile alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.


Temizlik maddesi ya da slime yapıcı olarak kullanmadan önce uzman kişiden nasıl kullanılacağını öğrenmeniz ve önerilen dozun dışına çıkmamanız tavsiye edilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst