Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Borsa Ne Zaman Kapanır

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Borsa Nedir?


Borsa riskli ama çok karlı bir yatırım aracıdır. İnsanlar borsa sayesinde küçük ya da büyük yatırımlar yaparak kısa vadede az veya uzun vade de çok kar sağlayarak para kazanabilirler. Ayrıca borsa nedeniyle sıkı bir ekonomi takip edilmesi gerektiğinden finans konusunda da oldukça bilgi sahibi olurlar. Normal şartlarda özellikle küçük yatırımcıların büyük sermaye sahibi olan firmalara yatırım yaparak para kazanması oldukça zor ve meşakkatli bir iştir.


Ancak Borsa İstanbul sayesinde yalnızca telefon veya internet üzerinden emir vererek borsada işlem yapıp küçük paralarla da olsa büyük firmalara ortak olabilirsiniz. Sadece 20₺’ye Teknosa’nın bir ortağı olabilirsiniz. Not bu tutar sürekli değişiklik göstermektedir. Ancak telefon üzerinden verilen emirler de dahil olmak üzere borsada işlem yapabilmek için borsanın açık olması gerekmektedir.


Borsa Neden Kapanıp Açılır?


Borsada alım ya da satım emri verildiği takdirde bu emirler gelişmiş bilişim banka teknoloji sayesinde emir verdiğiniz bankanın teknoloji botları sayesinde otomatik bir şekilde sisteme alınır, sistemde verdiğiniz işlemle eşleşen bir emir tespit edildiğinde işlem otomatik olarak gerçekleşir. Borsa çalışanları ise bu gerçekleşen emirlerin takibinden ve yanlış olma ihtimalini ortadan kaldırılmasından sorumludurlar. Her ne kadar borsada kullanılan teknoloji gelişmiş de olsa insan kontrolünden geçmek zorunda olduğu için çalışan banka görevlilerinin mesai saatleri içerisinde açıktır ve mesai bitiminde kapanır. Ancak siz mesai saatinden sonrada emir verebilirsiniz ancak bu emirler bir sonraki iş gününde gerçekleşir. Türkiye gibi ülkeler başta olmak üzere ekonominin kötü etkilenmemesi için gece saatlerinde borsa kapalıdır çünkü insanların fırsatları kaçırmaması ve fiyat dalgalanmalarından etkilenmemesi gerekir. Aksi halde bir firma olağan dışı değer kaybedebilir veya olağan dışı değer kazanabilir. Bu sağlıklı bir kayıp veya kazanç olmayacaktır.


Borsa Ne Zaman Kapanır Ve de Ne Zaman Açılır?


1- Sabah saat 09.40 da verilen emirler toplanır ve saat 10.00 gibi emirlerin eşleştirilmesi yapılıp emirlerin botlar tarafından uygulanması sağlanır.


2- Saat 10.00 - 13.00 arasında verilen emirler alınır ve otomatik olarak eşleştirilip işlemler yapılır. Eşleşen emir yoksa işlem eşleşen emir var olana kadar bekler.


3- Saat 13.00 - 13.55 arasında öğlen yemeği olduğu için emirler alınır ancak eşleşme yani alım satım gerçekleşmez.


4- Saat 14.00 - 18.00 arasında verilen emirlerde otomatik eşleştirilir ve alım satım hızı bir şekilde gerçekleşir.


5- Saat 18.05 son satış-alış fiyatı belirlenir ve alım satım işlemleri saat 18.10 da durdurulur ancak emir toplama devam eder.


Borsa kapalı olsa da alım-satım emri verilebilir ancak eşleşme ve işlem olmaz. Bir sonraki mesai saatinde alım-satım işlemi olur yani emriniz saklanır. Dilerseniz emriniz gerçekleşmeden iptal edebilirsiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst