Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çiçek Bakımı Nasıl Olmalı?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Çiçek bakımı; saksı çiçeklerinin bakımı, kesme çiçeklerin bakımı, kuru ve yapay çiçeklerin bakımı gibi çeşitli alanlara ayrılmaktadır. Bakım bir şeyin iyi gelişmesi için gösterilen emektir. Her çiçeğin güzel görünebilmesi için bakıma ihtiyacı vardır.


Saksı Çiçeklerinde Bakım İşlemleri Nasıl Olmalı?


Saksı çiçeklerinde pratik bilgiler olarak size vereceğimiz bakım işlemleri, sulama, budama, gübreleme, ilaçlama, saksı değişimi olarak çeşitli başlıklar altında incelenebilir. Bulunduğu ortama, aldığı ışığa, ısıya ve çeşitli çevre faktörlerine göre bakım işlemleri değişir.


* Sulama: Yapacağınız sulama sebebiyle çiçeklerin köklerinin kurumasına, çürümesine sebep olmamalısınız, çiçekler susuzluk sebebiyle bayılmamalı veya kurumamalıdır. Fazla sulama yapılması gibi sulamanın az olması da çiçekler için zararlı olabilir. Çeşitlerine göre çiçeklerin su ihtiyaçları değişiklik gösterir.


* Budama: Bu işlemde önemli hususlar vardır bunlar; Budama zamanının doğru olması, budama işleminin doğru yapılması gibi hususlardır. Çiçeklerinizin budama zamanını bilmelisiniz. Genellikle çiçeklerin uyku döneminde yapılan budama, yanlış yapılması durumunda çiçeklerin kurumasına ve ölümün yol açabilir. Doğru budama ile çiçeğinizin daha canlı olmasına ve çiçeklerinin çoğalmasına yardımcı olursunuz.


* Gübreleme: Çiçeklerinizin belli zamanlarda ihtiyacı olduğu besin elementleri vardır. Bunlar eksik olduğu zaman, çiçeklerinizin daha canlı ve güçlü olması ve çeşitli sebeplerden dolayı dışardan bir destek alması gerekir. Bu desteği gübreleme işlemi ile sağlarız. Verilecek gübrenin dozu, verilme zamanı ve verilme şekli bizim için önemlidir.


* İlaçlama: Çiçek hastalıkları bitkimiz için en korktuğumuz durumlardan biridir. Çiçeğimizin görünümünün ve formunun değişmesine sebep olan bu hastalıklar için ilaçlı mücadelelere başvurmamız gerekebilir. Zararlarından dolayı çiçeklerimiz için ilaçlamadan kaçınmak isteriz. Çiçeğimiz hastalanmadan önce veya hastalık yayılmadan bazı önlemler alabiliriz bunlara kültürel mücadele denilmektedir.


* Saksı değişimi: Saksılı çiçekler bulunduğu topraktaki besin maddelerini alarak toprakta besin maddesi bırakmaz. Sürekli olarak büyüme gösteren kökler ise saksı içine sığmaz. Böyle durumlarda saksı değişimi yapılmalıdır. Çiçeğinizin saksısını değiştirmeden önce yapılması gerekenlere dikkat ederek değişim yapmalısınız. Değiştirdiğiniz saksının büyüklüğü ve kullandığınız toprak önemlidir.


Kesme Çiçeklerde Bakım İşlemleri Nasıl Olmalı?


Kesme çiçek bakım işlemlerinde, saksı çiçeklerinin bakım işlemleri gibi öncelikli dikkat edilmesi gereken çevre faktörleri göz önüne alınmalıdır. Sıcaklık, ışık, nem, havalandırma gibi çevresel faktörler kesme çiçeklerin ömrünün uzatılması, daha canlı gözükmesi gibi durumlarda bize yardımcı olur.


Çiçeklerin daha fazla raf ömrünün olmasını ve oldukça uzun süre canlı gözükmesini isteriz bu yüzden çiçeklerimizi iyi muhafaza etmemiz gerekir. Ortam şartlarına göre vazo suyunun değişimi yapmak ve sap kısımlarını ‘v’ şeklinde keserek gözeneklerini açmak, bize yardımcı olacak çeşitli bakımlardan bazılarıdır.


Kuru ve Yapay Çiçeklerde Bakım İşlemleri Nasıl Olmalı?


Kuru ve yapay çiçekler diğer çiçekler gibi gübreleme, ilaçlama, budama gibi bakım işlemleri istemezler. Fakat kuru çiçeklerde küflenmeler ve böceklenmeler olabilir. Bunlar için alınabilecek kültürel önlemler vardır. Çiçeğinizi nemden uzak tutmanız gerekir gerekir. Düzenli temizlik işlemlerini yapmanız bu sorunlardan sizi uzak tutacaktır. Yapay çiçekleriniz için suyla veya hava yoluyla yapılacak temizlik işlemleri tozlardan arınmanıza yardımcı olur ve kullanabileceğiniz çeşitli spreylerle çiçeklerinizi daha canlı bir görünüme kavuşturursunuz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst