Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çiğköfte işi hala mantıkı mı?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Çiğköfte Dükkanı Açmak Mantıklı Mı Kazandırır Mı?


Belki de yavaş yavaş sihrini kaybetmeye başladı fakat hala çiğköfte dükkanı açmak mantıklı ve az bir sermaye ile yapılacak makul işlerden birisi. Az bir sermaye ile yapılacak işler açılacak dükkanlar listesinde bence en üst sıralarda yer alabilir. Neden derseniz de yapılışı kolay hazırlanışı basit sermayesi az ve en önemlisi müşterisi çok. Sizler için bir arkadaşımın açmış olduğu çiğköfteci dükkanını ziyaret ederek bu konuda derin bilgiler alıp not ettim. Şimdi de bunları aktarmaya çalışacağım.


Çiğköfte Dükkanı Açmak İçin Gerekenler


İlk başta nasıl bir hedefiniz olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Bu anlamda iki tercih hakkı sizler için açık bir şekilde öne çıkıyor. Birincisi ya bilindik bir markanın adı ile başlayacaksınız ya da kendi markanızı yaratacaksınız. Yapacağınız tercih tamamen sizlere kalmış. Biz kendi markanızı oluşturuyormuşsunuz gibi konuya değinelim. Diyelim ki karar verdiniz ve çiğköfteci açmak için hazırlıklara başladınız. Önce bütçe konusunda bilgi vereyim bu bütçe bulunduğunuz şehre göre değişiklik gösterebilir. Alt limit olarak 10.000 üst limit olarak da 20.000 TL belirleyelim. Hemen malum siteye girerek kiralık dükkanlara bakmakla işe koyulalım. Ortalama 15-20-30-40 metre kare bir dükkan bize yetecektir.


Dükkan Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli


Dükkan seçmek işin detaylı yanıdır. Öyle ki yapılan iş aynı olsa da farklı iki dükkanın cirosu birbirlerinden çok farklı olabilir.


Dükkan Nerede Nasıl Olmalı


 • Tek yön yol üzerinde olmamalı (Tek yönden işleyen trafik dükkan verimini azaltmaktadır )
 • Fazla büyük olmamalı (Fazladan maliyet yaratabilir)
 • Yaya trafiği akıcı olmalı (Min. Dakikada 5 kişi)
 • Tabela için uygun yere sahip olmalı
 • Kirası çok fazla olmamalı (Max. 3000 TL)
 • Sağında solunda yakın çevresinde çiğköfteci olmamalı
 • Otomatik veya manuel kepenge sahip olmalı
 • Okula hastaneye veya kahvehaneye yakın olmalı

Dükkanı Kurmak İçin Hangi Malzemeler Gerekli


 • Dükkanın camına ölçü ile hazırlayacağınız soğutucu
 • Bir adet hamur karıştırıcı makinası
 • İyi kesen bir bıçak
 • Servis tabakları
 • Peçete, kürdan, tuz vs.

Bu malzemelerden sonra dükkanın tamamını fayans yapmanız temizlik açısından hem kolay hem de daha hijyenik bir alan olarak görünecektir. Ama lütfen kırmızı fayanslar ile klişe hale gelmiş bir dükkan yapmaktan kaçının. İlk önce dükkanı siz beğenmelisiniz ki sonra müşteriler beğensin. Burada bir ipucu vereyim dükkanı siz açıyormuş gibi değil bir müşteri olsanız nasıl görmek istersiniz mantığı ile hazırlayın dekorlarınızı. Diyelim ki artık dükkanımızı açtık ilk çiğköftemizi tezgahımıza koymaya ve müşterilerimizi beklemeye geldi sıra. Ama önce çiğköfteyi hazırlamamız lazım. Bunun için internetten destek alabilirsiniz.


Çiğköfte Dükkanı Açmak ve Müşteri Kazanmanın Püf Noktaları


İnsanlar bilindik her zaman alışveriş yaptığı alıştıkları yerlerden ürün almayı benimsemektedir. Yeni bir dükkan açtığınızda yeni müşterilerin sizleri keşif etmesi ve dükkanınıza alışması zaman alacaktır ama bu zaman dilimi gözünüzü korkutmasın. Eğer ilk 5 ay zarar etmez dükkanı kapatmazsanız beş sene içerisinde dükkana kilit vurmanız olanaksızdır. Bu olasılıklar ile sabit olup araştırmalar ile destekli bir bilgidir.


Eğer güler yüzlü olursanız sizi yıkacak hiçbir güç yoktur


Dükkana gelen her müşteriyi para olarak görmeyin. Her zaman insan olarak ve sevgi ile yaklaşımda bulunun. Bunu yaparken de yapmacık tavırlar ve fazla ilgi den kaçının. Güler yüzlü olmak bir esnafın olmaz ise olmazıdır. Mesela gelen müşteri sizinle iletişim kurmaya çalışıyor ise, kısa cümleler ile sohbetin bitmesine müsaide etmeyin ama çok fazlada uzatarak karşı tarafı sıkmayın. Bir sıkımlık çiğköfte ikramınız müşteri ile olacak muhabbetinize ilk adım olabilir. Hoş geldiniz efendim sözcüğü ile müşteriye değerli olduğu izlenimini verin.


Sakın nerelisiniz gibi kritik sorular sorarak bağ kurmaya çalışmayın ki başta ben olmak üzere birçok insan bu ilk adım sohbetinden nefret eder. Bunun yerine havanın durumundan bahsedebilirsiniz. Dükkan sahibi ile olan ilişkiniz müşterinin çok dikkatini çekmeyeceğinden esnaf ile olan muhabbetinizi de anlatmanızda artı kazandırmayacağını belirteyim. “Yakın çevrede mi oturuyorsunuz ” diyerek bir adım adın. Müşteri “evet yakındayım filanca mahallesinde oturuyorum ” derse o mahalleyi bilmiyorsanız biliyormuş gibi ” şurada şu var, o binada bu var, o köşede amcam var ” gibi kalıplardan kaçının. Onun yerine oturduğu mahallenin nezih olduğundan bir kaç sefer geçmiş ve gördüğünüz kadarı ile iyi bir mahalle olduğunu söyleyin.


Parayı alır iken eldiveni çıkarın ve parayı kasaya koyduktan sonra eldiveni tekrar takın. Paranın çok pis olmasından dolayı birçok insan aynı eldivenle hem gıdaya hem de paraya dokunulmasından haz etmez. Müşteri imalathaneniz burada mı diye soru sorar ise “evet efendim dilerseniz gezebilirsiniz ” önerisinde bulunun. Bu arada mutfağınız davetsiz misafirlere karşı hep düzenli ve temiz olsun.


Teknolojiden Faydalanarak Satışlarınızı Katlayın


Konuk olduğum ve bilgi aldığım arkadaşımın çiğköfte dükkanında ona satış oranlarının nasıl olduğunu sordum. Kendisi de bana satışların neredeyse %70 ini internet üzerinden gelen siparişlerden aldığını belirtti. Bu da bize çiğköfte dükkanı açmak için biraz da olsa internetten anlamamız gerektiği kanısını verdi. Yemeksepeti tarzı siteye üye olarak satışlarınızı katlayın. Mutlaka internetten gelen siparişleri sallamayın ve zamanında teslim edin.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst