Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çocukların Sanal Aleme Girmesi, İnternetin Hayatımızdaki Yeri

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Bu gün ülkemizde internetin girmediği yer çok azdır. Bir takım ücra köşelerdeki köylerde bulunmayabilir. Şehirlerin içinde bulunmakla beraber ilçelerde de ve hatta kenar mahallelere bile girmiştir internet. Hal böyle olunca kullanıcı sayısı da hayli fazladır. Türkiye’de nüfusun %72’si, yani yaklaşık 59 milyon kişi internet kullanmaktadır. %63’si yani 52 milyon insan sosyal medya kullanıcısı, %53 yani 44 milyon kişi mobil sosyal medya kullanıcısı konumundadır. Bu rakamlar işin boyutunu gözler önüne sermektedir. Bu istatistikler de göstermektedir ki çocuk kullanıcıların sayısı azımsanmayacak derecede yüksektir.


Bir çoğumuzun evinde çocukların elinde tablet, ya da bilgisayar bulunmaktadır. Çocuklar bazen günün büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçirmektedirler. Anneler yemek vakti geldiğinde çocuklarını beslemek istediklerinde, çocuklar bilgisayarların başından ayrılıp yemeklerini yememektedirler veya zorla yemeğe götürülmektedirler. Onlar için bir eğlence aracı olmuştur, bilgisayarlar ve tabletler. Bilgisayarla uğraşırken çocuklar, onlara dokunduğunuzda bin ah işitirsiniz. Çünkü onlar sanal aleme dalıp gitmiştir. Hele online oyunlar oynarlarken dalıp gitmişlerdir, uzaklara. Onların aklına ne yemek ne içmek ne de başka bir şey gelir. Bu da onların maddi dünyadan uzaklaşmalarına neden olup, çevreye yabancılaşmalarına neden olmaktadır. Psikiyatrik sıkıntıların temelleri böylelikle atılabilmektedir. Daha büyük çapta da sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Çocukların ötesinde büyüklerde de bağımlılık yapabilmektedir bilgisayar ve tabletler. Çin de internette günün büyük bölümünü geçiren bir gurup yetişkin insan internet bağımlısı haline geldiklerinden dolayı, psikologlar tarafından bu bağımlılıktan kurtulmaları için internet terapileri kendilerine uygulanmıştır. Bu kapsamda bu kişiler, doğaya çıkarılmış, kendilerine fiziksel aktiviteler yaptırılmış, oyunlar oynanmış, sanal alemden uzaklaştırılmaları sağlanmaya çalışılmıştır.


Çocuklar kendi iradelerine hakim olmayan bireyler olduğundan dolayı, onların sorumlulukları anne babalarının üzerindedir. Anne babalar onların sanal aleme dalıp gitmelerine engel olmalı, internetin zararlı alışkanlıklarından korumalıdırlar. Onlar el sanatlarına, spor aktivitelerine, ders çalışmaya yönlendirilmelidirler.


İnternetin çocuklar üzerindeki bir diğer dezavantajı da onların boş yetişmelerine neden olmasıdır. Geçen vakitleri onların vakit sermayelerinin kaybı durumundadır. Çocuklar hiç mi bilgisayar, tablet kullanmasın diye soru sorulabilir. Burada önemli olan ölçülü davranmaktır. Yoksa çocukların tamamen engellenmesi doğru bir davranış olmayabilir. Bu anlatılanlardan bilgisayar ve tablet gibi elektronik cihazların zararlı şeyler olduğu sonucunu çıkarmamak lazım. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi bilgisayar ve tablet gibi elektronik eşyalar da dikkatli kullanılmadığı zaman zararlı olabilir.


İnternetin Günlük Hayatımızdaki Yeri


Günümüz toplumlarında hizmet sektörü yaygın ve büyük bir sektördür. Nüfusun büyük bir bölümü bu sektörde istihdam edilmektedir. Bu sektörün kullandığı malzemelerden bir kaçını sayacak olursak, bilgisayar, yazıcı, tablet, telefon, faks, gibi bilişim ürünleri ve sarf malzemeleridir. Bilgi ağının kullanımı bilgisayar ve ekipmanları tarafından sağlanır.


Her kurumun bir bilgi ağı bulunmaktadır. Bilgi işlem birimleri kurumların beyni konumundadır. Bilişim ağının eksikliği düşünülemeyecek bir şeydir. Onsuz işlerin yürüyemeyeceği açıkça ortadadır. Okullarda öğrenci kayıtlarının tutulması, notlarının işlenmesi devam, devamsızlıklarının işlenmesi, hastanelerde hasta dosyalarının tutulması, giriş çıkışların düzenlenmesi, randevu, özel iş yerlerinde konu ile alakalı kayıtların tutulması, muhasebe departmanlarında muhasebecilerin eli kolu konumunda bulunması, iletişimde online bağ kurulması, gibi hayatımızın bir çok alanında bilgisayarlardan faydalanırız.


Telefonların da yeri yadsınamayacak kadar önemlidir, hayatımızda. Bu gün dünya nüfusunun büyük çoğunluğu telefon kullanmaktadır. Bir ailedeki fertler birbirlerinin nerede olduklarını, birbirlerine ihtiyaçları olduklarında, acil durumlarda, sohbet amaçlı, iş için, bürokraside, güvenlikte, eğitimde yine hep telefon ve bilişimden faydalanırlar.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst