Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Covix-19 Tehliksine Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü Türkiye’de de hızla yayılmaya devam etmektedir. Dünyadaki tüm bilim insanları, hekimler ve sağlık çalışanları; Covid-19 virüsüne karşı en etkili silahın, insanın kendi bağışıklık sistemi olduğu hakkında ortak görüşe sahiptir.


Bağışıklık sistemini maksimum seviyede güçlü tutmak, üç ana bileşen ile sağlanmaktadır: Beslenme, egzersiz ve dinlenme. İmmün sistemin güçlendirilmesi için gerekli olan beslenme alışkınlıkları arasında; yeterli düzeyde vitamin ve mineral alımı, yüksek düzeyde antioksidan alımı, alkol ve sigaradan uzak durma, proteinden zengin beslenme, probiyotik gıdaların tüketimi ve spesifik besin takviyeleri yer almaktadır. Başta A, B6, B12, C ve D vitaminleri olmak üzere yeterli düzeyde vitamin ve mineral alımı için günde 5 porsiyon sebze-meyve tüketimi oldukça önemlidir.


Besinlerle D vitamininin alımı yeterli olmadığından, güneşli günlerde dışarıya veya balkona çıkıp özellikle bileklere güneş ışığının gelmesini sağlamak ciddi derecede önem taşımaktadır. Yüksek düzeyde antioksidan alımı da yine yeterli miktarda sebze ve meyve tüketimiyle mümkündür. Sigara ve alkol kullanımı ise immün sistemi baskılayan serbest radikallerin oluşmasına zemin hazırlayacağından bunlardan uzak durmak bağışıklık için elzemdir.


Bağışıklık sistemi için bir diğer elzem olan besin ögesi ise çinkodur. Proteinden zengin bir beslenme örüntüsü hem çinko gereksinimini hem de B12 vitamin ihtiyacını karşılayacaktır. Diyet programında her gün et, tavuk veya balık olması son derece önemlidir. Özellikle haftada 2 kez tüketilen balık, bağışıklık sisteminin demir taşlarından olan Omega-3 ‘ü sağlama açısından gereklidir.


Bunların dışında yoğurt, kefir, turşu ve sirke gibi probiyotik gıdaları günlük beslenme düzenine eklemek gerekir. Günde en az 2-3 porsiyon tüketilen süt ve süt ürünleri ayrıca kemik gelişimi ve kalsiyum alımı için oldukça önemlidir. Son olarak bazı spesifik besinlerin bağışıklık üzerindeki olumlu etkileri birçok araştırmayla kanıtlanmış durumdadır. Bunlar arasında; soğan, sarımsak, zencefil, zerdeçal ve yeşil çay sayılabilir.


Beslenme dışında, bağışıklık sistemini yüksek seviyelerde tutan diğer önemli iki bileşen ise egzersiz ve dinlenmedir. Düzenli spor yapmanın immün sistemi güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Düzenli antrenman yapmak, Covid-19 da dahil olmak üzere tüm enfeksiyonlara karşı vücudu koruyan beyaz kan hücreleri olarak adlandırılan T hücrelerini uyarır.


Aynı şekilde yine T hücrelerinin yeterli uyarımı için düzenli ve yeterli uyku da son derece önemlidir. Yetersiz uyku bağışıklığı baskılayarak, bireyleri enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirir. Dolayısıyla günde en az 7-8 saat kaliteli bir uyku korona virüsü dahil tüm hastalıklara karşı korunmada önemli bir yer tutar.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst