Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Diyabetle Nasıl Mücadele Edilir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Diyabet günümüzde genç yaşlı ayırt etmeksizin dünyadaki tüm toplumlarda bulunan bir sağlık sorunu haline geldi. Peki, bu hastalıkla nasıl mücadele edeceğiz? Bu sorunun cevabını verebilmemiz için öncelikle diyabet türlerini bilmemiz gerekir.


Diyabet türleri nelerdir?


Tip-1 Diyabet: Genellikle
çok küçük yaşlarda ortaya çıkan bir diyabet türüdür. Bağışıklık sisteminin insülin üreten hücrelerini etkisiz hale getirmesi sonucu oluşan bu hastalığa maruz kalan insanlar ömür boyu insüline bağımlı halde yaşamak mecburiyetindedir. Gelişen teknolojiyle birlikte tip-1 diyabetli hastalar için insülin kullanımını kolaylaştıracak birçok gelişme olmuştur. Günümüzde bu insanların hayatını kolaylaştırmak adına çalışan birçok kurum bulunmaktadır.


Tip-2 Diyabet: Genellikle ileri yaşlarda kendini gösteren diyabet türüdür. Çevremizde gördüğümüz diyabet hastalarının büyük bir çoğunluğunu tip-2 olarak nitelendirebiliriz. Oral olarak alınan hap ve gerekirse insülin enjektörleri ile tedavi sürecini yönetirler.


Gestasyonel Diyabet: Bazı kadınların hamilelik döneminde geçirdiği diyabet türüdür. Genellikle doğum sonrası hastalık geçer ve bu nedenle halk arasında geçici gebelik diyabeti de denir. Fakat gebelik döneminde gestasyonel diyabet geçirenler hayatlarının ileri dönemlerinde tip-2 diyabet hastası olma potansiyeline sahiptirler. Bundan dolayı bu hastaların doğum sonrası da düzenli olarak kontrollerini yaptırması faydalı olacaktır.


Diyabet hastalığı belirtileri nelerdir?


Tip-1 diyabetlilerin belirtileri çok belirgin olmasına rağmen tip-2 diyabetlilerin semptomları genel olarak hastanın hissedemeyeceği kadar hafif olabiliyor. Genel olarak diyabetin gösterdiği belirtiler şöyle sıralanabilir.


Aşırı susama ve çok kısa aralıklarla idrar boşaltımı ihtiyacı hissedilmesi


  • Halsizlik
  • Görüşte bulanıklık
  • Ani kilo kaybı
  • El ve ayaklarda sık görülen uyuşma ve karıncalanma

Tip-1 diyabetle nasıl mücadele edilir?


Tip-1 hastalarına genellikle küçük yaşlarda tanı konulduğundan ötürü hastalığın psikolojik etkisi büyük olmaktadır. Bu yaşımda neden benim başıma böyle bir şey geliyor, bir ömür insülin şırıngasına bağlı yaşanır mı gibi sorular küçük yaşta birçok insanın kafasını kurcalıyor.


Öncelikle yapılması gereken bu hastalığı kabullenip aslında çok da zor bir hastalık olmadığının farkına varmaktır. Bu motivasyon için geçmişte tip-1 diyabet olarak yaşamış ve dünyaya adını altın harflerle kazımış yüzlerce örneği araştırabilirsiniz. Bunlara örnek olarak 12 yaşında tip-1 diyabet tanısı konulan tüm dünyanın tanıdığı boksör Muhammed Ali'yi verebiliriz.


Motivasyonun bu hastalık için öneminin farkına vardıktan sonra insülin tedavisinin detaylarına hakimiyet kazanmak gerekir. Bunu başarabilmek için bir diyetisyenden destek almanız gerekebilir. Yiyecek ve içeceklerde bulunan karbonhidrat, yağ ve protein oranlarını öğrendikten sonra bunlara karşılık gelen insülin dozlarını öğrenmeniz gerekmektedir. İlk aşamalarda bu çok zor olsa da zamanla hepsini kavrayabilirsiniz.


Tip-2 diyabetle nasıl mücadele edilir?


Tip-2 diyabet tip-1 e kıyasla daha basit bir hastalık olarak görülmesine rağmen düzenli beslenme ve sık sık şeker kontrolü yapılmadığında ciddi sonuçları olabilmektedir.


Her şeyden önce hekim tavsiyelerini dinleyip halk arasında bitkisel tedavileri sadece yardımcı alternatif olarak görmek gerekir. Bitkisel tedaviye güvenerek hekim tavsiyelerini dikkate almamanın sonuçları sizin için kötü olabilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst