Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Doğal Yöntemlerle Öksürük Nasıl Geçer?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Öksürük Neden Oluşur?


Her zaman ortaya çıkabilecek durumda olan bir hastalık çeşididir. Özellikle soğuk kış günlerinde ve yazın polenlerden dolayı ortaya çıkar. Buna virüs veya bakterilerin sebep olduğu hastalıklardan biri de diyebiliriz. Hastalığın önüne geçmezseniz çok ciddi problemlere sebep olacağından ihmal etmemeniz gerekmektedir. Sizi son derece rahatsız edecek bir ağrıya ve nefes darlığına sebep olacak tıkanmalara sebep olabilir. Bu öksürüğü geçirmek için evde neler yapabilirim diyorsanız, evde olan malzemelerden, aktar ve lokman hekimlerden temin edebileceğiniz malzemelerle geçirmeniz mümkün olacaktır. Bunların hepsini doktor kontrolünde yapmanız önerilir. Bu yapacağınız karışımları araştırarak yapmanız daha iyi olacaktır çünkü bunlar alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Eğer şansınız var ise en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilir.


Öksürük genizde salya veya balgam olarak kendini gösterir. İlk önce sizde öksürüğe, balgama sebep olan şeyleri bulmanızda fayda var. Sigara ve nargile gibi şeyler kullanıyorsanız, bunlar öksürüğe sebep olan faktörler arasına girmektedir.


Öksürük Geçirmek İçin Başvurmamız Gereken Yöntemler Neler Olabilir?


Evde yapılacak kürlere başvurmadan önce, imkan varsa ilaç tedavisine başlanmalıdır. En son çare olarak evde kendinizi tedavi etme yöntemine geçmelisiniz.


Sarımsak ve soğan gibi ürünler antioksidan özelliğine sahip ürünlerdir. Bunlardan tüketmeniz öksürüğe son verilebilir. Direk yemekte zorlanıyorsanız sarımsak ve sütü kaynatıp birden içebilirsiniz.


Zerdeçal, oldukça faydalı ve bitkisel bir üründür. Soğuk algınlığına ve grip gibi hastalıklara iyi geldiği kanıtlanmıştır. Zerdeçalı toz halinde kullanmanız önerilir. Bunu sıcak suda karıştırıp içebilirsiniz. Sadece bir kez yapmanız işe yaramayabilir. O yüzden defalarca tekrarlanmalıdır.


Bal, boğazınızı yumuşatmaya ve öksürüğü atmanız da yardımcı olacak ürünlerden bir tanesidir. Eğer yiyebilirseniz balı karabiberle karıştırıp yemek etkisini daha hızlı gösterecektir. Eğer o şekilde yemekte zorlanırsanız, kaynatılıp bekletilen sütün içine de koyup tüketebilirsiniz.


Ilık çaylardan içmekte boğazınızı yumuşatıp size sakinlik verebilir.


Öksürükten Kaçınmak İçin Nelere Önem Vermeliyiz?


Sigara ve dumanından mümkün olduğunca uzaklaşmanız gerekir. Evinizi sürekli havalandırın ve temizleyin. Vitamin takviyesi alabilirsiniz. Sağlıksız yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek şeyler yemekte fayda vardır. Bunun için internetten pratik bilgiler araştırabilirsiniz. Mesela yediğiniz sebze ve meyveler bulunduğunuz mevsime mi ait onu kontrol etmelisiniz. Hormonlu yiyecekler tüketmemelisiniz. Her şeyi mevsiminde yemek en doğrusudur. Burun deliklerinin açılması ve ciğerlerinizin rahatlaması için nemli ortamlarda bulunun. Evde kalorifer üstüne kap koyun. Bu su buharlaşacaktır. Böylece nemli bir ortam oluşur. Eğer hastalık bir türlü geçmiyorsa hastaneye gitmeniz önerilir. Bu ciddi bir problemden kaynaklı bir öksürükte olabilir. Akciğer hastalıkları, astım gibi faktörlerde öksürüğe sebep olabilir. Ayrıca alerji de özellikle yaz aylarında çok sık karşılaşılan problemlerden biridir. Tabi bunlardan en önemlisi doktor kontrolündeki ilaç tedavisidir. Doktorunuza başvurmadan kendiniz kesinlikle ilaç almayınız. Bilinçsizce alınan ilaçlar sağlığınıza daha fazla zarar verebilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst