Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Dünyanın 7 Harikasından Hangisi Türkiye’dedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
İnsanoğlu tarafından inşa edilen ve Dünyanın Yedi Harikası ismiyle bilinen olağanüstü antik yapıtlar farklı ülke ve şehirlerde bulunur. Her birinin tarihinde olağanüstü mimari beceriler bulunur. Dünyada ki binlerce güzellik arasından 7 tanesi bir liste haline getirilmiştir ve bunlardan 2 tanesi de Türkiye'de bulunmaktadır. M.Ö. 4. yüzyılda Makedonyalı devlet adamı Antipatros tarafından Dünyanın Yedi Harikası Üzerine isimli eser ile kabul edilmiştir. Günümüzde ki geçerli liste ise M.Ö. 2. yüzyılda kabul görmüştür. Bugün, Dünyanın Yedi Harikası'ndan tek ayakta kalan yapı Keops Piramididir. Diğerleri çeşitleri sebepler dolayısıyla yok olmuşlardır


Dünyanın Yedi Harikası Nelerdir?


Bu 7 olağanüstü yapıları sıralamak gerekirse;


Mısır'da bulunan Keops Piramidi (M.Ö. 2560) ilk sırayı alır. Konumu tam olarak belirlenememiş olan Babil'in Asma Bahçeleri (M.Ö. 605) ikinci sıradadır ve Irak'tadır. Yunanistan'da bulunan Zeus Heykeli (M.Ö. 450), adını büyük tanrıça Zeus'tan alır. Rodos Heykeli (M.Ö. 282) ise yine Yunanistan'ın Rodos şehrindedir. Listenin beşinci sırasında Mısır'da bulunan İskenderiye Feneri (M.Ö. 290) bulunur. Türkiye'de olan son iki yapıt ise Bodrum'da bulunan Halikarnas Mozolesi (M.Ö.350) ve İzmir-Efes'te bulunan Artemis Tapınağıdır (M.Ö. 550).


Halikarnas Mozolesi


Diğer adıyla Mausoleion, Kral Mausolos adına Kraliçe Artemisia tarafından yaptırılmıştır. Aslında bir anıt mezarlığı olan Mozolenin içi bodrum evlerden oluşur. Mimarisi ile herkesi kendine hayran bırakan bu yapı, içerisinde hem Yunan hem de Mısır mimarisini barındırır. Piramit benzeri çatısı Mısır, kolonları da Yunan mimarisi ile bağdaşlaşmıştır. Mozole yapısı kendinden sonra ki yapıtlara da ilham kaynağı olmuştur.


15. yüzyılda yaşanan bir deprem dolayısıyla yıkıldığı bilinen yapı sonradan şövalyeler tarafından taş ocağı olarak kullanılmıştır. Günümüzde müze olarak düzenlenen bu muhteşem yapı tarih hakkında bilgi edinmek isteyen arkeologlar tarafından da büyük hayranlık uyandırmaya devam ediyor. Sadece bir anıttan ibaret olmayan eserin içerisinde tüneller olduğu da konuşulmaktadır.


Bugün gizemini korumaya devam ederken ülkemizde kalan kalıntıları hala titizlikle koruma altına alınmış durumdadır. Bodrum'a yolunuz düştüğünde mutlaka uğrayıp yerinde görmeniz gereken bir yapıdır.


Artemis Tapınağı


Diana Tapınağı olarak da bilinen Artemis Tapınağı, Ay Tanrıçası olarak bilinen Artemis adına yapılmış olağanüstü yapıtlardan bir diğeridir. M.Ö. 550 yılında Efes'te yapılan tapınak tamamen mermerden oluşmaktadır. Bugün İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan tapınaktan geriye bir kaç mermer parçasından başka bir şey kalmamıştır.


Tapınak oldukça ziyaret edilen ve birçok inanışı içinde barındıran bir yapıt özelliği ile sembol haline gelmiştir. Binlerce insan bu yapıtta bir araya gelerek inançlarını yerine getirmişler.


Bu ihtişamlı tapınak, Genç Antik Çağ da çıkan bir yangın sonucunda taş ocağına dönmüştür. Tapınağın çatısının ahşaptan olması da yangından çok fazla etkilenmesine sebep olmuştur. En son İslam'ın gelişiyle cami yapımında kullanılan yapı malzemeleri de zamanla yıkıntı haline gelmiştir ve genel kültür bakımından araştırılabilirliğini kaybetmiştir.


Günümüzde sadece zemininde bulunan bir kaç mermer ve heykel parçaları ziyaret edilebilir durumdadır. Artemis Tapınağı bulunduğu Efes Antik Kenti ile birlikte UNESCO Dünya Mirasi Listesi'nde de yerini almıştır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst