Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Eleştriden korkmak ve korkanlar için öneriler

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Eleştirilmek!


Günümüzde pek çok kişi empati yeteneği gelişmemiş insanlar tarafından sıkça eleştirilmektedir. Giydikleri kıyafetlerden tutun da yürüyüşlerine hatta yedikleri yemeklere kadar… Aklınıza bile gelmeyecek konularda birçok masum insan toplumun sosyopatları tarafından böylesine bir psikolojik baskı ile baş başa kalmaktadır. Peki bunun nedeni nedir? Yani ne diye eleştirme ihtiyacı duyuyorlar veya neden herkesi değil de belirli insanları eleştiriyorlar. Bu soruların hepsine cevap vereceğiz. Ama öncelikle konuyu daha iyi anlamamız gerekiyor. Çünkü ancak o zaman onun altında yatan sorunu ve onun yol açtığı başka sorunları görür hale geleceğiz. Bir düşünün bakalım, sizin de hayatınızda durmadan çevresindeki insanları eleştiren birileri var mı ve özellikle bu eleştirilere durmadan maruz kalan kişiler mevcut mu? Muhtemelen bu iki sorunun cevabı da evet olacaktır. Ne yazık ki eleştiri oldukça yaygın olan bir psikolojik baskı türüdür. Hatta pek çok kişi bu sebepten dolayı kalitesiz bir hayat yaşamaktadır. O zaman gelin beraberce eleştiri ne demek, eleştiriye maruz kalmak ve eleştiriden kaçış konularını işleyelim. Keyifli okumalar.


Eleştiri Ne Demek?


Kelime anlamı ile eleştiri bir kişiyi, eseri veya konuyu doğru ve yanlışları ile ele alarak objektif bir görüş ile olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koyan kısa yazılardır. Bu eleştirinin olması gereken şeklidir. Ama günümüzde bu konu pek çok kişi tarafından yanlış anlaşılmıştır. Öyle ki olaylara veya kişilere sadece kendi bakış açıları ile bakıp kendi doğrularını ilgili kişiye dikte etme şekline bürünmüştür. Bir çeşit psikolojik baskı türüdür dedik ya. İşte tam olarak bunu kastediyorduk. Belki tamamen iyi niyetlerle karşıdaki insana yardımcı olmak amacı ile yapılmaktadır. Yalnız eleştiren kişinin empati yeteneğinden yoksun olması ve takındığı sert mizaç karşısındaki insanı oldukça mağdur edebilmektedir. Örnek vermek gerekirse metabolizmasının yavaş çalışması, fazla efor istemeyen işi ve maruz kaldığı stres nedeniyle normalden daha kilolu olan bir kişi hayatı boyunca bu sorunlarla yüzleşmemiş bir insan tarafından cahilce eleştirilebilmektedir. Belki kendince şaka yapma ve bulunduğu ortamı neşelendirme amacı ile yaptığı ufak bir espri ile şenlendirme arzusu empati yoksunluğu nedeni ile bu esprinin muhatabını depresyona sürükleyebilmektedir. Bu yüzden eleştiriden hoşlanmamak pek çok kişi için bir seçenek haline gelmektedir. Böyle bir karar alındığında ise önceki sessizlikten güç alan söz konusu cahiller eylemlerine daha sert ve düşüncesiz bir şekilde devam edebilmektedir. Sonuç ise gencecik insanların kalitesiz bir hayat yaşaması ile sonuçlanmaktadır. Peki bundan kurtulmanın bir yöntemi yok mudur? Yani böylesine büyük bir psikolojik baskıyı hayatımızdan çıkarmamız mümkün değil midir? Tabi ki de mümkündür! Her sorunun olduğu gibi eleştirinin de bir çözümü vardır.


Eleştiriye Maruz Kalmak


Yukarıda da anlattığımız gibi eleştiri belirli kişiler tarafından yapılan ve eğitimsizlikten kaynaklanan bir sorundur. Eleştiriye maruz kalmak ise oldukça büyük sorunlar ortaya çıkartabilir. Kurtulmak içinse yapılacak iki çözüm mevcuttur. Birincisi toplumdaki bu kişileri yani kendince eleştirel bakış açısına sahip bu eğitimsiz vatandaşları eğitmek, diğeri ise kendinizi eğitmektir. İkincisi uygulamada daha kolay olmasından dolayı tercih edilmesi gereken seçenektir. Zira ilk seçenek sizin değil eğitim kurumlarının yapması gereken bir şeydir. Onların daha fazla kitap okunması sağlanmalı, bir hayat amacı verilmeli, davranış biçimleri konusunda bilgilendirilmeli ve insanlarla nasıl iletişim kurulacağı adım adım öğretilmelidir. Bu yöntem oldukça zaman ve emek istediği için sizin göreviniz değildir. Onun yerine kendinizi eğitmek yani bu eleştirileri püskürtmek sizin elinizde olan bir şeydir.


Eleştiriden Kaçış


Öncelikle kendimize sormamız gereken soru şudur; “eleştiriyi nasıl karşılamalıyız?”. Eğer yapıcı bir eleştiri ise, eleştiriyi yapan kişi bu konuda uzman veya kayda değer tecrübeye sahipse ve bağırmak yerine normal bir insanın iletişim kurduğu gibi anlatılıyorsa bu eleştiriyi değerlendirmelisiniz. Zira hayatınıza oldukça iyi şeyler katabilir.


İlk örneğimizden devam edelim. Eğer o eleştiri bir uzman tarafından, güzel bir dille ve işinize yarayacak yöntemlerle destekleniyorsa dikkate almalısınız. Mesela size uyguladığınız diyetin sağlığınız açısından zararlı olduğunu, böylesine astronomik bir hedefin sizi yıpratacağına ve onun yerine porsiyonlarınızı küçültme, öğün sayınızı artırma, besin çeşitliliğine dikkat etme ve egzersiz ile destekleme gibi doğru yöntemler öneriliyorsa dikkate almalısınız.


Kendisinin veya daha önce kilo vermesine yardımcı olan insanların bu şekilde çok iyi sonuçlar aldığını size göstermesi de oldukça etkili olacaktır. Diğer taraftan tamamen sizi kırmak ve onurunuzu incitmek için söylenen sözleri ise dikkate almamanız gerekmektedir. Çünkü bu tarz eleştiri kelime anlamı ile uyuşmamaktadır. Onun tam karşılığı ise zorbalıktır!


Eleştiriden korkmak bir çözüm değildir. Tıpkı filmlerde bulunan kötü karakterlerin olduğu gibi bu tarz zorbalar da kötülükten yani sizin üzmekten hoşlanmaktadır. Ve onların enerji kaynağı budur.


Bu yüzden onları daha fazla beslememek için ilk önce sizi eleştirmelerine izin vermemelisiniz. Konuşmaktan çekinmeyin. Kendinizi ifade edin ve bu tarz zorbalıkları sevmediğinizi açıkça söyleyin. Onların kalpleri kırılacak diye de korkmanıza da gerek yoktur. Çünkü terbiyesizlik bir psikolojik rahatsızlık değildir. Onlarla empati kurmanıza gerek yoktur. Bundan dolayı kendinizi ifade etmekten asla çekinmeyin.


Hala devam ediyorlarsa ki muhtemelen devam edecekler hayatınızdan çıkarmanız sizin faydanıza olacaktır. Yanlış insanlara yatırım yapmak yerine en değerli sermayeniz olan vaktinizi doğru insanlar için harcayın. Sevginizi onlar için saklayın ve dertlerinize onları ortak edin. Bu sizin daha iyi bir hayat yaşamanızı sağlayacaktır.


Son olarak en büyük intikam başarıdır. Ve siz kafanıza koyduğunuz her şeyi yapabilecek güce sahipsiniz. Tek yapmanız gereken istemek! Bundan sonrası tamamen sizin elinizde. Ya eleştiriler yüzünden kalitesiz bir hayat yaşarsınız. Ya da arzuladığınız her şeye ulaşırsınız. Hepinize başarılar!
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst