Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Endüstri 4.0 Nedir ve Avantaj ve Riskleri Nelerdir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Dünya tarihi birçok endüstri devrimi görmüştür. Bu endüstri devrimlerini Endüstri 1.0, Endüstri 2.0, Endüstri 3.0 ve son olarak günümüzde gerçekleşen Endüstri 4.0 olarak sıralayabiliriz. Endüstri devrimleri gelişen ve değişen üretim biçimlerine göre kategorilere ayrılmaktadır. Endüstri 1.0'da buharlı makineler ortaya çıktı ve yaygınlaştı. Daha sonra Endüstri 2.0 ile elektriğin kullanımı yaygınlaştı ve buhar yerine elektrikle üretim gerçekleşmeye başladı. Endüstri 3.0 ise 1970'li yıllarda ortaya çıkan bilgisayarlar sayesinde oldu. Bilgi teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte otomasyon kavramı insan hayatına girdi. Fabrikalarda ve üretim yapan her yerde bilgi teknolojileri kullanılmaya başlandı. Bu teknolojiler üretimde verimliliği arttırdı.


Endüstri Devrimleri Nelerdir?


Bugüne kadar üç adet endüstri devrimi gerçekleştirilmiştir. Bu endüstri devrimlerinden ilki 1700’lü yıllarda gerçekleşen ilk endüstri devrimidir. Sanayi Devrimi olarak adlandırdığımız bu devrim İngiltere’de gerçekleşmiştir ve bu devrimle birlikte üretimde buhar ve su kullanılmaya başlanmıştır. Buhar ve suyun kullanılmasının yaygınlaşması ile insanın kol gücüne olan ihtiyaç azalmıştır. İlk endüstri devriminden sonra ikinci endüstri devrimi 20. yüzyılın başlarında gerçekleşmiştir. Endüstri 2.0’la birlikte elektrik insan hayatına girmiş ve oldukça önem kazanmıştır. Elektriğin üretimde kullanılması ile üretimde verimlilik artmış ve üreticilerin kârı artmıştır. Bu endüstri devrimine ayak uydurabilen firmalar hayatta kalırken ayak uyduramayanla yok olmuştur.


Elektrikle birlikte üretim oldukça hızlanmış ve daha etkili hale gelmişti. Bu sayede 19. yüzyılda lüks sayılan ürünler Endüstri 2.0’la birlikte orta sınıf tarafından ulaşılabilir hale gelmiştir. Endüstri 2.0’ın ardından günümüze yakın bir tarihte gerçekleşen Endüstri 3.0 ortaya çıkmıştır.


Endüstri 3.0 Nedir?


Endüstri 3.0, bilgi teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla üretimde bilgisayarların kullanılması sonucu ortaya çıkmıştır. 3. Endüstri Devrimi de diyebileceğimiz Endüstri 3.0, günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. 1970’li yıllarda gerçekleşen bu devrim Bill Gates gibi insanların bilgisayar teknolojilerine koydukları katkılar sonucu gerçekleşmiştir. Bilgisayarların üretimde kullanılması hayatımıza “otomasyon” kavramını dahil etmiştir. Otomasyon, otomatikleşme anlamında kullanılmaktadır. Endüstri 3.0 ile hizmet sektörü de dahil her sektör otomatikleşmiştir. Günümüze yakın bir tarihte gerçekleşen Endüstri 3.0 ile Endüstri 2.0 arasında 60-70 yıllık bir süre vardır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu süre git gide kısalmaktadır. Günümüzde gerçekleşen Endüstri 4.0 ile Endüstri 3.0 arasında 40-50 yıllık bir süre vardır.


Endüstri 4.0 Nedir?


Endüstri 4.0, yapay zekanın ve robotların üretimdeki payının artmasıyla gerçekleşen endüstri devrimidir. Endüstri 4.0 ile insan emeğine olan ihtiyaç bir hayli azalıyor ve robotlar fabrikalarda ve hatta hizmet sektöründe çalışmaya başlıyor. Eski meslekler ölürken yeni meslekler ortaya çıkmaya başlıyor. Aynı zamanda arka planda kalmış kimi meslekler önem kazanıyor. Robotların bakımı ve üretimiyle ilgilenen meslekler ortaya çıkıyor. Yapay zekanın yaratılması için yazılım önem kazanmaya başlıyor.


Endüstri 4.0 Nasıl Ortaya Çıktı?


Endüstri 4.0, yapay zekâ teknolojisinin gelişmesiyle ve otomatik robotların ortaya çıkmasıyla ortaya çıkmış bir endüstri devrimidir. Bugüne kadar gerçekleşen endüstri devrimlerinin son aşamasıdır. Endüstrü 4.0 ‘da artık nesnelerin interneti, internet of things yani IOT vardır.


Bir çok firma bu sektörde ciddi çalışmalar ve harcamalar yapmaktadır. Bunların başında ise Google ve Facebook gelir.


Artık Televizyonlar, telefonlar, klimalar, lambalar yani tüm elektronik eşyalar internet üzerinden açılacak kapanacak ayarlanacak ve kullanılacaktır. Bunun yanı sıra gelişen internet teknolojileri ile artan grafik işlemci kapasiteleri sayesinde yapay zeka’lar rahatlıkla kullanılabilir hale gelmiştir.


Evlerinde Bitcoin kastığını zanneden ve gerçekten para kazanan insanlar aslında ne olduğunu bilmediği işlemler için satınaldıkları grafik kartı güçlü bilgisayarları kiralamaktadırlar.


Bu sayede telefon gömrüşmeleri rahatlıkla yazı haline dökülebilir ve anahtar kelimeler seçilebilir. Bu İstihbarat teşkilatları için bulunmaz bir nimet olsa da İnsan Haklarına ters bir durum oluşturmaktadır.


Bu şekilde tüm yazışmalar, web ziyaretleri, telefon konuşmaları ve mesajlaşmalar rahatlıkla izlenebilir.


Facebook Whatsap uygulamasını 9 milyar dolar gibi uçuk bir fiyata satınaldı ve hepimizin cep telefonunda yüklü. Whatsapp’da hiç birr reklam yok, üyelik yok. Tam tersi whatsapp için milyonlarca dolar gerektiren sunucu yatırımlarıu gerekli. Facebook başarılı bir şirket fakat 9 Milyar Dolar verdiği bir uygulamanın işletme maliyeti de muazzam yüksekken bunu ücretsiz yapması hiç normal değil.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst