Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Endüstri 4.0 Nedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Endüstriyel gelişimin otomasyon, makine öğrenmesi ve gerçek zamanlı veri üzerine olan yeni aşamasına hitap eden bir terimdir. Aynı zamanda tedarik zinciri yönetimi ve üretime odaklanan şirketler için fiziksel üretim ve operasyonları akıllı dijital teknolojiler, makine öğrenmesi ve büyük veri kavramlarıyla daha iyi bağlayan ve bütüncül ekosistem oluşturan akıllı üretimi de belirtir. Günümüzde iş yapan her şirket farklı olsa da karşılaştıkları sorunlar özünde benzerdir. Bu sorunlara; süreçler, insanlar, ürünler ve geçerli ve doğru bilgiye güncel olarak ulaşmak gösterilebilir. Endüstri 4.0 sadece yeni teknolojiye ve üretimi geliştirecek araçlara yatırım yapmak anlamına gelmez. Daha çok iş yerinizin işleyişini baştan aşağıya yenileyip geliştirmektir.


Endüstrinin Gelişimi


İlk Endüstriyel Gelişim: 1700 yıllarında ve 1800 yıllarının ilk zamanlarında gerçekleşmiştir. Bu zaman dilimi boyunca, üretim el yapımı ürünlerden makine yapımı ürünlere ve hayvanların yardımı kullanılarak yapılan üretimler de buharlı makinelerin veya başka aletlerin yaptığı üretimlere evirildi.


İkinci Endüstriyel Gelişim: Yirminci yüzyılın ilk yıllarında fabrikalarda demirin ve elektriğin kullanımıyla dünya ikinci endüstriyel gelişim çağına girdi. Elektriğin fabrikalara girişi üreticilerin daha fazla verim almasını ve fabrika makinelerinin daha hareketli olmasını sağladı. Bu gelişim süreci zamanında seri üretim kavramı ve montaj hattı konsepti üretimi arttırmak için geliştirildi.


Üçüncü Endüstriyel Gelişim: 1950 yıllarının sonundan başlayarak elektronik aletlerin üretimde yer edinmesiyle üçüncü endüstriyel gelişimin temelleri atıldı.


Dördüncü Endüstriyel Gelişim: Çoğunlukla Endüstri 4,0 olarak bilinir. Son dönemlerin dijital teknolojilerini şeylerin interneti ve gerçek zamanlı veri ulaşımı ile bambaşka bir seviyeye ulaştırmıştır. Üretime doğru daha anlaşılır ve bütüncül bir yaklaşım sunar. Fiziksel olanla dijital olanı birbirine bağlarken aynı zamanda beraber çalışmaya olanak sağlayarak departmanlar, satıcılar, partnerler, ürünler ve insanlar arası ulaşılabilirliği ve bilgi akışını kolaylaştırır. Endüstri 4.0 iş sahiplerini, işlerinin her alanını anlama, anlık veriyi üretimi arttırmak için kullanma, süreçleri geliştirme ve işlerinin büyümesine yön verme konularında gücü ellerinde tutabilecekleri bir konuma getiriyor.


Bazı Endüstri 4.0 Konseptleri


Enterprise Resource Planning (ERP): İş süreci yönetimi araçlarıdırlar ve bir organizasyon içinde bilgi yönetimi için kullanılabilirler.


Şeylerin İnterneti (IoT): IoT, Internet of Things kelimelerinin kısaltmasıdır. Sensor veya makine gibi fiziksel nesnelerin internetle olan bağlantısını anlatan bir konsepttir.


Büyük Veri: Büyük veri çok fazla veri serisi içeren yapılanmaları ifade eder. Bu veri setleri depolanabilir, düzenlenebilir ve benzerlikleri, belirli bir değişkene bağlı olarak görülen değişimleri ortaya çıkarmak için analiz edilebilir.


Yapay Zekâ: Yapay Zekâ bir bilgisayarın bir görevi yerine getirme ve karar verme yeteneğini ifade eder. Tarihsel olarak insan zekasının anı depolamasına ihtiyaç duyar.


Makine Öğrenimi: Bilgisayarların öğrenmesini ve kendi kendilerine kendilerini yapay zekâ yardımıyla geliştirmelerini ifade eder. Gelişmek için özel olarak programlanmalarına gerek yoktur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst