Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Endüstri Devrimleri

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Tarih Boyunca Yaşanan Endüstri Devrimleri Nelerdir?


2020 yılına kadar insanlık tarihinde dört adet endüstri devrimi yaşanmıştır. Bu endüstri devrimleriyle birlikte üretim araçları gelişmiş ve üretim teknikleri değişime uğramıştır. Üretimde yaşanan değişimler üretilen ürünlerin daha ucuz olmasını ve daha yaygınlaşmasını sağlamıştır. Bu devrimler sırasıyla Endüstri 1.0 ya da birinci endüstriyel devrim, Endüstri 2.0 ya da ikinci endüstriyel devrim, Endüstri 3.0 ya da üçüncü endüstriyel devrim olarak adlandırılmaktadırlar. Bu devrimlerin son dalgası olan Endüstri 4.0 yani dördüncü endüstriyel devrim, 2020 yılında içinde bulunduğumuz dünyada gerçekleşmektedir.


İlk endüstri devrimi olan sanayi devrimi zamanında yaşayan insanlar bir endüstri devrimi sırasında yaşadıklarının farkında değillerdi. Aynı şekilde günümüz insanları da bir endüstri devrimi yaşandığının farkında değiller.


Sırasıyla endüstri devrimleri 1700’lü yıllarda başlamıştır. İkinci endüstriyel devrim ise 20. Yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Bugün artık son bulan Endüstri 3.0 ise 1970’li yıllarda gerçekleşmiştir. Her endüstri devrimi ile üretimde verim artmıştır.


Endüstri 1.0


Endüstri 1.0, 1700’lü yıllarda ortaya çıkmıştır ve üretimde insanın kol gücü yerine buhar ve su kullanılmaya başlanmıştır. Buhar ve suyun kullanımıyla verim artmış üretim hızlanmıştır. Üretilen malların fiyatları ucuzlamış ve bir önceki dönemde lüks olarak görülen ürünler bu devrim ile orta sınıf tarafından erişilebilir hale gelmiştir. Endüstri 1.0’ın bitişi ise 20. Yüzyılın başlarında olmuştur.


Endüstri 2.0


Endüstri 2.0 ise elektriğin ortaya çıkışıyla 20. Yüzyılın başında gerçekleşmiştir. Elektrik, buhardan daha verimli olduğu için bir önceki devrimi geliştirmiştir. Elektrik, Endüstri 2.0 ile üretimde kullanılmaya başlamıştır. Elektriğin kullanılması ürünlerin maliyetini düşürerek kârı arttırmıştır. Aynı şekilde üretim hızı da elektriğin kullanılması ile artmıştır. Endüstri 2.0’ın ardından günümüze oldukça yakın bir tarihte bilgisayarlar sayesine Endüstri 3.0 devrimi gerçekleşmiştir.


Endüstri 3.0


Bilgi teknolojilerinin 1970’li yıllarda yaygınlaşması ile üretimde de bilgi teknolojileri kullanılmaya başlanmıştır. Bu bilgi teknolojileri ile “otomasyon” kelimesi hayatımıza girdi. Otomasyon, otomatikleşme anlamına gelmektedir ve üretimin otomatikleşmesi anlamında kullanılmaktadır. Bilgisayar teknolojileri sayesinde üretimdeki verim daha da artmıştır.


Bill Gates ve onun ardılları sayesinde gerçekleşen bu devrimin etkileri günümüzde de hala devam etmektedir. Hizmet sektörü dahil birçok sektörde bilgi teknolojileri yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu devrime ayak uyduran üreticiler ve firmalar hayatta kalmayı başarırken ayak uyduramayıp geride kalan firmalar bu devrim sürecinde iflas ederek tarihe karışmıştır.


Teknolojinin gelişim hızının da arttığı bu devrimler arasındaki sürenin kısalmasından anlaşılmaktadır. Endüstri 1.0 ile Endüstri 2.0 arasında 200 yıla yakın süre varken Endüstri 2.0 ile Endüstri 3.0 arasında 70 yıl bulunmaktadır.


Yapay zekanın ortaya çıkıp gelişim göstermesi ile Endüstri 3.0 yerini Endüstri 4.0’a bırakmaya başlamıştır.


Endüstri 4.0


Robotların ve yapay zekanın üretim alanında kullanılmaya başlanması sonucu ortaya çıkmıştır. Endüstri 4.0 ile üretimde insanın gücüne olan ihtiyaç tamamen ortadan kalkmakta ve yerini robotlara bırakmaktadır.


Endüstri 4.0’da neslenerin interneti vardır. Ocak, Kahve Makinası, Klima, Televizyon ve Çamaşır makinası bile internete bağlanmıştır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst