Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Evlilikte Çocuk Ne Zaman Yapılmalı?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Evliliğin İlk Yılları Eşlere Özel Olmalıdır


Evlilik, insanın belirli bir yaşa kadar benimsediği ailesinin bir nevi değişmesi ve eşiyle birlikte yeni bir aile kurumu oluşturmasıdır. Evlilikle birlikte insanın hayatında bir sürü şey doğal olarak değişir. Alışkanlıkları, yaşam şekli ve sorumluluklarında farklılıklar meydana gelir. Bütün bu değişen sürece ek olarak devam eden ilişki ne kadar uzun süreli olsa bile, bir ilişki evliliğe dönüştüğünde yeniden başlamış sayılır. Bir evliliğe anlam katan birey elbette ki çocuktur ama evliliğin ilk yılları eşler arasında özel olmalıdır. Yeni başlayan evliliklerde öncelik eşlerin birbirleriyle kaliteli vakit geçirmesidir. Evlilikle birlikte yeni bir hayata adım atan bireyler içine girmiş oldukları yeni hayat düzenine alışmak için bir yıl beklemeliler.


Karar Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Evlilikle birlikte aile büyüklerinden çocuk için ilk baskılar gelmeye başlar. Çocuk sahibi olmak, çevrenin beklentilerini karşılamaktan ziyade eşlerin birlikte almış oldukları ortak bir karara dayanmalıdır. Ebeveyn olmak için ilk olarak bireylerin kendini psikolojik olarak hazır hissetmesi gerekir. Anne ve baba olmak dünyaya yeni bir canlı getirmekten ibaret değildir. Hamilelik döneminden itibaren başlayan bu yeni süreçle birlikte hayatınızda ki öncelikler tümüyle değişime uğrayacaktır. Evliliğin ilk zamanlarında, plansız bir şekilde çocuk yapılabiliyor. Sonrasında anlaşmazlıkların sebep olduğu ayrılıklarda çocuklar için bir yıkıma sebep oluyor.


Sadece İstemek Yeterli mi?


Çocuk kararı almak aslında bir hayatın sorumluluğunu almaktır. Sadece manevi olarak hazır olmak da yeterli değildir. Maddi olarak da bir yeterlilik gerekmektedir. Evliliğin ilk yılında olası masrafların üstüne bir de yeni bir bireyin aileye katılmasıyla bütçede sarsıntılara sebep olabilir. Bunun önüne geçilmesi için çocuk kararıyla birlikte birikime de başlanması gerekir. Masraflar hamilelik dönemiyle birlikte başlayacaktır, bebekle birlikte de büyümeye devam edecektir.


İlk yıldan sonra kişiler anne ve baba olmak için kendilerini hazır hissederlerse, bütçede yapılan planlamalar ışığında doğru zamanı kendileri belirleyebilirler. Çocuk sahibi olmak ailede büyük bir mutluluğa sebep olur. Bu mutluluk, ilişkinizin daha da güçlenmesine ya da yıpranmasına sebep olabilir. Çocuk sahibi olunca kendi hayatınızın bir noktada bittiğini ve dünyaya gelmesine vesile olduğunuz çocuğunuz için yaşadığınızı fark edersiniz. Çocuğun ilk yılı ve sizin ebeveynliğe alışma süreciniz biraz zorlu geçebilir. Anne ve baba arasında çocuğu yetiştirirken de bazı fikir ayrılıkları meydana gelebilir.


İlişkinizi ilk başlardaki gibi sıcak tutmanız, çocuk içinde olumlu olacaktır. Her iki birey de hayatlarında aldıkları büyük sorumluluktan dolayı bazen stres içerisine girebilirler. Bu durumu fark eden taraf karşı tarafa karşı anlayışlı davranmalıdır. Bu alışma süreci hep birlikte atlatıldıktan sonra asıl şimdi gerçekten bir aile olduğunuzu fark edeceksiniz. Nasıl ki onun hayata bağlanmasına siz yardımcı olduysanız, bundan sonra çocuğunuz da sizin hayata bağlanmak için en büyük sebebiniz olacaktır.


Pratik Bilgiler


İlk yılı sadece birbiriniz için ayırın.


Baskılarla değil de kendinizi psikolojik olarak hazır hissettiğinizde çocuk kararı alın.


Maddi olarak da kendinizi hazırlamayı unutmayın.


Çocuktan önce ve sonra birbirinize her daim destek olun.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst