Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Fotoğrafçılık Kursları ve Avantajları

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
102
Tepki puanı
5
Golden Thread
5
Puanları
18
Fotoğrafçılık Kursları ve Avantajları

20181028_171211.jpg


En baştan söyleyelim. Otomatik modda çekeceğiniz fotoğraflar asla ayarlanıp çekilen bir fotoğraf gibi olmayacaktır.

ISO değeri, Çekim süresi, aydınlık miktarı, çekim açısı, focus, bokeh, arka plan derinliği ve bulanıklığı ve ayrıca full frame olup olmadığı. Fotoğraf için çok çok önemli ve en önemlisi mekan. Yukarıda fotoğraf otomatik modda çekilmiş bir Amerika Charleston fotoğrafı :)

İnanın manuel modda çok daha güzelleri mevcut.Okumaya devam edin.. ;)

Günlük yaşamın beraberinde getirdiği stres ile başa çıkmanın en güzel yollarından biridir hobi edinmek. İnsan kendine bir uğraş edinip o alanda güzel eserler çıkardığında kendini mutlu hisseder. Boş zaman aktiviteleriyle rahatlamak, gün içerisinde kendimize dert ettiğimiz birçok düşünceden uzaklaşmak mümkün.

Fotoğrafçılık her ne kadar basit görünse de püf noktaları olan, bireyin en azından temel bilgilere ulaştıktan sonra başarılı olabileceği bir hobidir. Güzel fotoğraflar çekmek farklı fotoğraf değerlerinin birbiri ile uyum içerisinde olduğu anı yakalamak ile mümkündür.

Büyük bir heves ile başlanılan birçok işte olduğu üzere çoğu zaman fotoğrafçılıkta da bilgi eksikliğinden kaynaklanan hatalar yüzünden aslında zevk ile icra edebileceği bu hobiden uzaklaşabilir.

Olumsuz düşüncelerin arttırılabilmesi mümkün ancak günümüz modern Fotoğrafçılık Kursları Avantajları saymakla bitmez.

Fotoğrafçılık kurslarının genellikle ilk konusu olan Temel Fotoğraf Terimleri ile tek başınıza içinden çıkamayacağınız terimleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Başlangıç için terimleri öğrenmek bile büyük yol kat etmenizi sağlayacaktır.

Teorik dersleri takip eden uygulamalı dersler ile çektiğiniz fotoğraflarda yaptığınız hataları ve bu hataları nasıl düzelteceğinizi hocalarınızdan ayrıntılı bir şekilde öğrenerek çektiğiniz her fotoğrafta daha da başarılı olduğunuzu göreceksiniz.

Uygun fiyat tarifeleriyle hizmet veren fotoğrafçılık kursları her gün işinize giderken önünden geçtiğiniz bir binaya estetik bakış açısıyla bakmanızı sağlayacak, gün içerisinde fark edemediğiniz doğal güzellikler artık gözünüzden kaçmaz olacak.

Bir alanda uzmanlaşmanın ön şartı tabi ki çok çalışmaktır. Ancak alanında uzman kişiler ile bilgi paylaşımında bulunarak kısa sürede doğru teknikler ile başarılı fotoğraflar çekebilirsiniz. Teorik dersler ile bilgi birikiminizi arttırırken uygulamalı dersler ile tecrübe edinmeniz Fotoğrafçılık Kursları Avantajları arasında en önemlisi olarak sayılabilir.

Gerek çalışan birisi olsun gerekse bir öğrenci olsun günlük yaşam koşuşturmasında kendimize ayırdığımız zaman gün geçtikçe azalmakta. Çoğu zaman fiziksel yorgunluğumuzu dikkate almasak da zihinsel yorgunluğumuza yönelik girişimlerde bulunmalıyız. Fotoğraf çekerken günlük dertlerinizden uzaklaşır sadece o ana odaklanırsınız.

Gelişen fotoğrafçılık teknikleri ile teknolojinin birikerek ilerlediği göz önüne alındığında fotoğrafçılık kursları tüm bu avantajlarıyla kaçırılmaması gereken fırsatlar sunmakta.

Canon bu konuda gayet iyi. Makina aldığınızda sizlere fotoğrafçılık derlseri sunmakta. Ben de bu derslerden bir çoğuna katıldım ve çok güzellerdi.

Öncelike diyafram nedir. ISO nedir, Çekim süresi nedir. Full frame nedir. Beyaz dengesi nedir. Bunları öğrenmeniz gerek dostlar. Çok basitler.

Bunları öğrendikten sonra manuel modda çekim izni veren tüm makinelerde harikalar yaratabilirsiniz.

Güzel fotoğraf'ın 2 temel faktörü var:

1: Mekan:

Örneğin aşağıdaki güzel samanyolu galaksisini ben çektim:

Samanyolu nasıl çekilir? :)

Saman yolu her ayın 2 günü çekilebilir. Ayın olmadığı 2 gün vardır. Ay takviminden google ile hangi gün olduğunu bulabilirsiniz.

Samanyolu şehir ışıklarının olmadığı bir yerde çekilir.

Evet İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir vs biraz şansız. Ama Aşağıdaki foto Bursa'da çekildi. Sadece 30dk daha araba sürmeniz yeterli. İllaki güzel bir yer vardır.

Bulutsuz bir hava gerekli.

Tüm şartları sağlasanız da hava kötüyse yapacak bir şey yok. Anca bulut çekersiniz.

Aşağıdaki fotoğraf Sony Aynasız A7RIII ile çekilmiştir. Aynasız ve full frame olması sizi hiç etiklemesin. Tek ihtiyacınız olan 10sn veya 30sn pozlama ve en önemlisi tripot. Tripota bağlanan herhangi bir makina ile daha iyisini çekebilirsiniz. Çünkü bulunduğum yer çok karanlıktı. Köpekler vardı ve uzaklardan sürekli silah atıyolardı :) çok az denemem oldu yani.

1589820603452.png


Evet Fotoğraf eğitimleri almasaydım muhtemelen yukarıdaki fotoğrafı çekemeyecektim. Bu arada başka bir çok fotoğraf çektim o akşam. İlede paylaşırım. Samanyolu fotoğraf çekimi ve fotoğraf makinası manual ayarlarıyla ilgili sorularınızı buradan sorabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst