Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Gebelik sağlık açısından çok hassas ve özenle dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. En ufak sıra dışı veya rahatsız edici bir durumla karşılaşıldığında önem verilmeli, doktora danışarak gerekli önlemler alınmalıdır. Hamileyseniz ve idrara çıktığınızda kasıklarda baskı hissi ve ağrı, yanma, sızı gibi şikayetleriniz oluyorsa dikkat; Gebelik idrar yolu en enfeksiyonlarına en sık rastlanılan dönemdir. Böyle belirtiler gözlemlendiğinde mutlaka önemsenmelidir çünkü bu durum “sistit” adı verilen basit bir mesane enfeksiyonu olabileceği gibi “piyelonefrit” adı verilen ciddi bir böbrek enfeksiyonu da olabilir.


Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?


Gebelikte birçok fizyolojik değişiklik meydana gelir ve aynı zamanda bağışıklık sistemi baskılanır. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonlarına sık rastlanır. Ayrıca yanlış ve eksik taharetlenme, bağırsaktan gelen bakteriler, cinsel ilişki, anne adayındaki böbrek sorunları ve şeker hastalığı, böbreklerde taş olması ve daha önce geçirilmiş olan üriner sistem ameliyatları gibi nedenler de idrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasına sebep olabilir.


Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?


Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtilerini sıralamadan önce bazen herhangi bir belirti olmadan da bakterilerin idrar torbası içinde canlı kalabildiklerini belirtmek gerekir. Maalesef sinsice ilerleyen bakteriler yüksek enfeksiyon seviyesine ulaşarak böbrek ya da mesane iltihabına sebep olabilir. Bunun dışında idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenilmesini gerektirecek başlıca belirtiler şunlardır:


 1. Normalden daha sık idrara çıkma
 2. İdrara çıkıldığında hissedilen yanma, ağrı veya rahatsızlık
 3. İdrar miktarında normale göre artma veya azalma olması
 4. Gece idrar gelmiş hissi ile tuvalete gitme ihtiyacı
 5. İdrar torbasının bulunduğu bölgede hassasiyet olması, ağrı ve baskı hissi
 6. İdrarda kan veya mukus görülmesi
 7. İdrarı tutmakta zorlanma, terleme, ateş ve titreme
 8. Cinsel ilişki sırasında ağrı olması
 9. Kasıkta kramp ve ağrı olması
 10. Eğer ilerler ve böbrek enfeksiyonu oluşursa ateş, bulantı, kusma ve terlemenin yanı sıra yan ve sırt ağrısının olması

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Bebeği Etkiler Mi?


Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse su kesesinin erken açılması ve erken doğum gibi bebeğin hayatını tehlikeye sokacak sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle böbrek enfeksiyonuna dönüşmeden erken tanı konulması ve tedavi edilmesi önemlidir. Erken tedavi edildiği takdirde bebeğe herhangi bir zarar vermez.


Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonunun Tanı Ve Tedavisi Nasıl Olur?


Gebelikte idrar yolu enfeksiyonunun tanısı kolaydır. İdrar tahlili ve kültürü ile tanı konulur. Herhangi bir enfeksiyona rastlanırsa antibiyotiklerle tedavi edilir. Kullanılacak antibiyotik ise idrar yolu enfeksiyonunun derecesine ve içinde bulunulan gebelik haftasına göre hekim tarafından belirlenir.


Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Tekrarlar Mı?


Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu hekim tarafından uygun görülen antibiyotik ile 3 ile 7 gün arasında değişen sürede riskli bir hale dönüşmeden tedavi edilir ve tedavi olunduğundan kesin emin olunması için tekrar idrar kültürü yapılır. Rahatsızlıkları geçmeyen ya da geçtiği halde sonra yeniden tekrarlayan anne adayları olabilir. Böyle bir durumda doğumsal idrar yolu anomalileri yönünden daha ayrıntılı tetkiklerle sorunun araştırılması ve yeni tedaviler uygulanması gerekir.


Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunmanın Yolları Nelerdir?


Gebelikte bazı konulara dikkat ederek idrar yolu enfeksiyonundan korunmak mümkün olabilir. Bütün anne adaylarının dikkat etmesi gereken başlıca konular şunlardır:


 1. Günde 3-3,5 litre su tüketilmeli, yeterli sıvı tüketimi sağlanarak idrar renginin sarı olmamasına özen gösterilmelidir.
 2. Enfeksiyonla mücadeleyi güçlendirmek için C vitamini alınmalı, taze sıkılmış portakal suyu içilmelidir. Şekerli ve ambalajlı sıvılardan uzak durulmalıdır.
 3. İdrar geldiğinde bekletilmemeli, idrar torbası belirli aralıklarla boşaltılmalıdır. İdrarın mesaneden tamamen boşalmasına özen gösterilmelidir.
 4. İdrara çıktıktan sonra genital bölge temizliğine önem verilmeli, temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır.
 5. İlişki öncesi ve sonrasında idrara çıkılmalı, enfeksiyon tedavisi uygulanıyorsa tedavi boyunca ilişki olmamasına dikkat edilmelidir.
 6. Günlük olarak iç çamaşırı değiştirilmeli, dar giymekten uzak durulmalıdır.
 7. Beslenmeye dikkat edilmelidir. Yoğurt, kefir gibi bol miktarda probiyotik içeren gıdaların tüketilmesi bağışıklık sistemini ve florayı güçlendirerek enfeksiyon riskini azaltabilir. Ayrıca yaban mersininin idrar yolları duvarına mikropların yapışma riskini azalttığı ve enfeksiyondan koruyucu etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İdrar yolu enfeksiyonu tekrarlayanlar yaban mersini ile geliştirilen saşe formunda ilaçları doktorun bilgisi dahilinde koruyucu olarak kullanabilirler.
 8. İdrar yolu enfeksiyonun en belirgin bulgularından ateş, ağrı, yanma, sızlama, kasık ve alt karın ağrısı gibi belirtilerden bir tanesi bile görülse mutlaka hekime başvurulmalı ve idrar kültürü sonuçları değerlendirilmelidir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst