Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Girişimcilerin Özellikleri Nelerdir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Girişimci Tanımı


Girişimci kelimesi bir ihtiyacı tespit eden ve yenilikçi bir iş fikrine sahip olan kişiye denir. Girişimciler fikirlerini uygulamaya geçirme sürecinde karşılaşacakları her türlü riske karşı hazırlıklıdırlar ve bu yeni işi yapma konusunda son derece isteklidirler. Aynı zamanda şirketlerinin veya kuruluşlarının liderliğini de üstlenirler.


İşin devam ettirilmesi, başarısı veya başarısızlığına ilişkin tüm sorumluluk kendilerine aittir. Girişimci kişilikler, yapılan bir işe geniş çerçeveden bakarlar ve olacaklar üzerine bu şekliyle yorum yaparlar. Çözülmesi gereken sorunları, daha geniş bir çerçevede ele alabilirler. Bu nedenle de daha çok risk alırlar ve başarılarını da buna borçlu olurlar. Bir girişimci genellikle bir işletmeyi sıfırdan var eden kişi olarak bilinmesine rağmen, hali hazırdaki bir işletmeyi satın almak veya bir aile işletmesini devralmak gibi başka seçeneklere başvuran kişilere de “girişimci” denir. Girişimciler, geniş bir yelpazede düşünebilmelidir. Her konuyla ilgili fikir sahibi olmalı ve sorunlara kalıcı çözümler üretebilmelidir. Girişimciler pratik bilgiler edinme konusunda aktif olmalıdırlar.


Girişimci bir ruhun temel faktörleri ise; yetenek, cesaret ve bilgidir. Bu üç özelliği uygun şekilde kullanarak devam ettirilebilir ürünler üretmektedir. Girişimci, yöneten kişi değildir ve herhangi bir şirket oluşturmadan, hayata bakışları ile organizasyonlarını gerçekleştirirler. Girişimciler yeni bir iş fikri geliştirir, tasarlar, üretir, pazarlar ve bunun sonucunda da bir kar elde etmek amacıyla girişimlerini satarlar. Büyüklüğü ve kapsamı ne olursa olsun her işletmenin arka planında başarılı olan girişimci vardır.


Bir girişimcide mutlaka olması gereken özellikler şunlardır:


İleri Görüşlü Olma: Bir girişimci için ileri görüşlü olmak oldukça önemlidir.


Motivasyon: Bir yerde maaşlı çalışırken kişiyi motive edecek pek çok şey vardır. Ama tek başına olduğunda bu motivasyonun içinden gelmesi gerekmektedir.


Özgüven: Girişimciliğin en önemli nedeni risk alabilmektir. Eğer özgüven eksikse bu, risk almayı gerektiren her koşulda tereddüt etmeye ve çoğun zamanda fırsatları kaçmasına neden olur.


Özgüveni yükseltmek için önce kişinin kendisine, sonra da işiyle ilgili teknik becerilerine inancının yüksek olması gerekir.


Zaman Yönetimi: Çok çalışmak önemlidir ama eğer çalıştığınız zamanı doğru değerlendiremiyorsanız günde 50 saat çalışmanın bile faydası olmayabilir.


Finansal Bilgi: Girişimcilerin finansal bilgi konusunda yeterli bilgiye sahip olması gerekmektedir.


Yönetim Becerisi: Ekibi her zaman mutlu ve verimli halde tutabilmek özel bir yetenek ister. Bu beceri zaman içinde kazanılabilir.


Planlama Yeteneği: Planlama yeteneği bir iş planı hazırlamaktan çok daha fazlasını ifade eder İş planı önemli ama bunun ötesinde planların daha ufak ve daha çabuk hayata geçirilebilir parçalara bölünebiliyor olması gerekmektedir.


Esneklik: Her zaman işler düşündüğünüz gibi olmayabilir. Öngörülen durumlar tam tersi şekilde gerçekleşebilir. Bu tip durumlarda iki seçenek vardır. Ya pes etmek ya da bu konuda esnek davranmayı öğrenerek yola devam etmek.


Hırslı Olmak: Başarısızlıkla karşılaşıldığında pes etmemeyi sağlaması açısından önemli.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst