Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Gökada Nedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Gökada Tanımı


İçerisinde yaşadığımız evrende, milyarlarca yıldız vardır. Bu yıldızlar, dünyamıza kıyasla olağanüstü büyüklüklerdedir. Yapılan araştırmalara göre, evrenin sınırlarını anlamak ve evrende yer alan gök cisimlerinin sayısını bilmek imkansızdır. Araştırmalarla evrende gökadalar belirlenmiştir. Gökada, sayısız yıldızı bünyesinde bulunduran bir yıldız topluluğudur. Bu gökadaları uzayda belirleyen bilim adamı ise, Fransız Charles Messier’dir. Dünyamızı ve güneş sistemini bulunduran gökada ise Samanyolu’dur. Gökadalar astronomi için önemli bir yere sahiptir.


Yapılan bilimsel araştırmalara göre, evrenin genişlediği ve bunun da gün geçtikçe hızlandığı ortaya çıkmıştır. Buna göre, bünyesinde milyarlarca yıldız bulunduran gökadalar da giderek uzaklaşabilir ya da yakınlaşabilirler. İki gökada birbirine yaklaşırsa, çarpışabilir. Nedeni, kütle çekim etkisidir. Bu çarpışma gökadaların ölümü olsa da, aslında daha karışıktır. Gökadalar çarpışınca aynı zamanda gökadalar birleşir. Gökadalar da yıldız barındırır ve bu yıldızlar birbirlerine çok fazla uzakta olabilmektedir.


Yıldızlar arasındaki mesafe, iki gökadanın birleşmesiyle yıldızların çarpışmasına neden olmayacak derecede uzaktır. Bunun sonucunda gökadalar birleşince eğer farklı bir durum yoksa çarpışmazlar. Gökadaların birleşmesiyle gaz bulutları aralarında birleşebilirler ve bu gaz bulutlarının yoğunluğu da artar. Bu süreç, yeni bir yıldız oluşumu demektir. Bol yıldızlı sakin bir gece olduğunda gökyüzüne bakıldığında, bir uçtan diğer uca doğru parlak bir şerit oluşur. Gökyüzünün farklı kısımlarına nazaran bu yıldızlar çok daha parlaktır.


Gökadalar, çok fazla cüce gökadaların da bulunduğu, düzensiz biçimde de karşımıza çıkar. Evrendeki en küçük gökadaları oluşturan cüce gökadalar yalnızca birkaç yüz ya da bin yıldız içeriyor.


-Cüce gökadalar daha çok büyük gökadaların çevrelerine kümelenmiş oluyor.


-Cüce gökadaların yıldızları genelde kütle çekiminin etkisiyle daha büyük komşuları tarafından yutulur. Cüce gökadalar dağılınca yıldızlar da gökyüzüne akar. Fakat bu süreci çıplak gözle görmek olanaksızdır.


Gökadaların ölümüne hala net cevaplar verilememektedir. Bununla ilgili hala araştırmalar yapılmaktadır. Bunlarla ilgili Samanyolu Galaksisi yakınlarında bazı gökadalar belirlenmiştir.


Gökada Çeşitleri ve Özellikleri


Evrende üç çeşit gökada vardır. Bu türlerin her biri farklı farklı özelliklere sahiptir.


Sarmal Gökadalar: Spiral gökadalar, gençtirler. Bu gökadalarda daima yeni bir yıldız meydana gelir. Bu gökadalarının ortasında parlak olan yıldızlar vardır. Bu merkezde yıldızlardan çıkan ışınlar kol gibi sarmal bir şekilde merkezin etrafında dönerler. Bu tip gökadalar sarmal olan gökadalardır.


Düzensiz Gökadalar: Düzensiz gökada, biçimsel gökada sınıflarından birine uymayan gökada topluluğudur. Herhangi bir sarmallık şekilleri yoktur. Belirli bir hacme sahip değillerdir. Yapısında gaz ve toz oldukça fazladır. Yaşlı ve genç yıldızları içerir.


Dairesel/Eliptik Gökada: Eliptik gökadalar sarmal gökadalar gibi yıldız üretmezler. Sebebi ise, gökadanın içerisinde bulunan gaz miktarının ve yıldız oluşumunun epeyce yavaş olmasıdır. Eliptik gökadalar, bazı bilimcilere göre ölü gökadalar olarak da adlandırılmaktadır. Bu gökadalar bir top misali küresel veya yumurta misali şişkin ve ovaldir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst