Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Gökyüzü Neden Mavi?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Klasik olacak belki am gökyüzü mavi değildir. Yağmurlu bir günde gridir, Güneş batarken kırmızıdır, batmadan önce sarıdır, normal güneşli açık bir yaz gününde ise gökyüzü Mavidir. Tabi geceleri de siyahtır. Peki normalde neden mavidir gelin birlikte bakalım:


Şiirleri şarkıları süsleyen güzellikte olan ve her gün başınızı yukarı kaldırdığınızda manzarasında huzur bulduğunuz gökyüzünün neden renginin mavi göründüğünü düşündüğünüz oldu mu?


Gökyüzü Nedir?


Gökyüzünü tanımlamak pek kolay değildir. Kısaca kişinin açık alandayken yukarı baktığında gördüğü boşluk olarak denilebilir. Gökyüzü aslında atmosferin gözle görünen kısmıdır.


Meteorolojide gökyüzünün durumu bulutların cinsi miktarı ve yüksekliği ile anlaşılır. Yani gökyüzünün açık, az ya da çok bulutlu olacağı anlaşılır.


Gökyüzünü herkes mavi görür ve doğal olarak gökyüzünün mavi renkte olduğunu düşünülür. Ne yazık ki bu bilgi yanlıştır. Mavi görünür ama gökyüzünün asıl rengi mavi değildir.


Güneş ışığının aslında beyaz olduğu ve içinde farklı renkler bulunduğu bilinir. Bu renkler gökkuşağında görülen renkler ile aynıdır.


Gökyüzü Neden Mavi Görünür?


Güneşten gelen ışınlar atmosferde ki molekül ve parçacıklara çarparak saçılırlar. Bu durum adını İngiliz bir fizikçiden alan Rayleigh Saçılması ismiyle bilinir. Gökyüzünde çoğunlukla görünen rengin mavi olma sebebi de havanın kısa dalga boylu ışığı saçmasından kaynaklanır. Dalga boyu azaldıkça saçılmanın miktarı her zaman artar. Mavi renginin dalga boyu aralığı 490-450 nanometredir. Kırmızı rengin dalga boyu ise 700-635 nanometre olup en uzun dalga boyuna sahiptir. Kısa dalga boylu ışınlar atmosferin üst tabakasında saçılmaya uğrar ve gökyüzünün mavi görünmesini sağlar. Aslına bakarsanız mor dalga boyu 450-400 nanometre ile en kısa dalga boyuna sahip renktir. Fakat gözde bulunan ışık algılayıcıları maviye mor renkten daha duyarlıdır. Bu yüzden de gökyüzü mor değil mavi renkte görünür. Peki, daha uzun dalga boylu ışınlar ne yapar? Saçılmak için daha büyük bir parçacık bulmak için yollarına devam ederler.


Gökyüzü Ne Zaman Kırmızı Görünür?


Güneş'in doğuşu ve batışı sırasında işler biraz değişir. Güneş ufuktayken gökyüzü kırmızı görünür. Çünkü Güneş gökyüzünün yerle birleşmiş gibi göründüğü yere yakın olduğunda ışınlar daha dar bir açı ile girer ve Güneş ışınları atmosferde çok daha fazla yol alırlar. Bu yol süresince de kısa dalga boylu mavi ışık soğrulma ve saçılmaya uğrar. Ardından uzun dalga boylu kırmızı renk diğer renklere göre göze daha fazla miktarda ulaşmayı başarır.


Peki, gökyüzü yoğun bulutlarla kaplıyken neden gri görünür? Çünkü gökyüzü bulutlar ile kaplıyken tüm güneş ışınları neredeyse aynı oranda saçılıp gökyüzünün gri görünmesine sebep olur.


Gökkuşağı Nasıl Oluşur?


Gökkuşağının oluşumu, astronomi ile yakından uzaktan ilgilenen herkesin ilgi duyduğu konulardan bir tanesidir. Gökkuşağı ise atmosfere giren güneş ışınlarının yağmur damlaları içinde kırılarak yansıması sonucu oluşur. Yansıyan ışınlar bir renk yelpazesi oluşturur. Mor, lacivert, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renkler ile gökkuşağının yedi güzel rengini oluşturur. Yağmur yağmadığı günlerde görülen gökkuşağı ise bulutların sıvı molekülleri ile güneş ışınlarının bu damlacıklara çarparak kırılması ve saçılmasıyla oluşur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst