Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Gökyüzünde Neler Var?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Gökyüzü, insanın açık havada başını kaldırdığında gördüğü ufuk noktasına kadar olan her şeye denebilir. Ama bu tanım biraz basit kaçacaktır. Gökyüzü dediğimizde aslında biz dış uzayı ve ötesini kast ederiz. Bu yüzden astronomi önemlidir. Çünkü astronomi bize kelime anlamından ziyade orada neler var bu konular hakkında bilgi verir. Peki, gökyüzünde neler var bunları merak ediyor musunuz?


Sonsuz uzayın pek çok güzellikleri var. Bu güzelliklerin içerisinde atmosfer tabakaları, ay, öte gezegenler, yıldızlar, galaksiler vardır. Gözlemlendiğinde ve araştırıldığında çok göz kamaştırıcı ve mükemmel görünen bu maddeler, içerisine girildiğinde veya orada olduğunuzu düşündüğünüzde son derece korkutucudur. Ancak şu bir gerçektir ki gökyüzü ve içerisindekiler son derece hayret vericidir. Peki, uzayın içerisinde neler var?


Gökyüzü


İçinde bulunduğumuz gökyüzünde atmosfer bulunur. Daha yukarılara çıktığımızda atmosfer tabakaları ile karşılaşırız. Onun biraz yukarısında atmosfer biter ve kaçış hızına ulaşırsınız. Orada dünyamızın yörüngesi vardır ve insanların uyduları bulunur.


Dünya Çevresi


Dünyanın hemen dışında Ay vardır. Dünyaya en yakın gök cismi Ay'dır Daha ileri gittiğinizde gezegenleri görebilirsiniz. Ay, Mars, Venüs, Jüpiter ve Güneşi çıplak göz ile görebilirsiniz. Gözle görebileceğiniz başka gök cisimleri de yıldızlardır. Ancak bunlar son derece uzaktır. Hatta bu gördüklerinizin çoğu yıldız bile değildir. Yıldızlardan çok daha büyük olan ve içerisinde yıldızları barındıran galaksilerdir.


Öte Gezegenler


Güneş sisteminden çıktığınızda öte gezegenler ile karşılaşırsınız. Öte gezegenler güneş sisteminin dışındaki gezegenlere denir. Bu gezegenler, güneş sistemine ve güneşe bağlı değildir. Biraz daha ileri gittiğinizde başka yıldızlar ve güneş sistemleri bulunur. Yıldızlar ve güneş sistemleri arasındaki fark, yıldızın etrafında cisimler dolanıyor ise belli bir güneş sistemi var demektir. Eğer dolaşan cisimler yok ise bu sadece yıldızdır.


Yıldız Kümeleri


Biraz uzaklaşıp geniş baktığınız zaman yıldız kümeleri ile karşılaşırsınız. Yıldız kümeleri genelde dairesel şekilde birçok yıldızın bir arada toplamasına denir. Yedi kız kardeş buna örnektir. Yıldız kümeleri de çıplak göz ile görünen yıldız gruplarındandır. Daha küçük yıldız toplulukları da vardır büyük ayı da bunlara örnektir.


Galaksiler


Bunlar içerisinde bulunduğumuz galaksi elemanlarıdır. Galaksinin dışında bizimki gibi veya bizimkinden daha büyük galaksiler vardır. En yakın galaksi Andromeda'dır. Galaksilerin ötesinde ise galaksi kümeleri vardır. Galaksi kümesi birçok galaksinin içerisinde bulunduğu topluluktur. Galaksi kümelerinin ötesinde ise bu galaksi kümelerini içerisinde bulunduran süper galaksi kümeleri vardır. Süper galaksi kümeleri galaksi kümelerinin birbirlerine yaklaştığı topluluklara denir.


Bitti mi Hayır


Tüm bu güneş sistemlerini, galaksileri, galaksi kümelerini topladığımızda uzayın boşluğunun yanında çok küçük bir parça olarak kalır. Yani bir futbol sahası düşünün, her bir futbol sahasında bir adet misket olduğunu düşünün işte uzayın içerisindeki madde yoğunluğu ve boşluk çokluğu bu kadardır. Yani evrenin %4'ü maddelerden oluşur, geri kalanı ise boşluktur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst