Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Gümrük Müşavirliği Nedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ

Gümrük müşavirliği
kritik meslek dallarından biridir. Yurt dışına gönderilen veya yurt dışından getirilen mallar kontrol edilmelidir.

Öncelikle ithalatı veya ihracı yasak olabilir. Veya beyan edilenden farklı bir mal da olabilir. Bunun dışında Geçici ihracatla giden malzemelerden tutun da kimyasal malzemelere. Malzemelerin çevreye etkisinden tutun da manyetik olup olmadığına birilerinin bakması ve kontrol etmesi gerekmektedir.

Gümrük müşavirleri müsteşarlıkça izin verilen serbest meslek sahipleridir.
Gümrük müşavirliği yapmak isteyen kişilerin öncelikli olarak gümrük ve ticaret bakanlığınca bir yetkili belgeye sahip olmaları gerekmektedir. İzin verilmesi sonucunda serbest meslek dalı olarak gümrük işlemlerinde kontrol ve denetleme yetkisine sahip olacak bir pozisyonlarda yer almaktadır.

Gümrük müşaviri gümrük işlemlerini bizzat veya dolaylı temsil yoluyla kontrol ve takip etme hizmetinde bulunur.

Gümrük Müşavirleri Türkiye vatandaşı olmalıdır. Herhangi bir kamu hak mahrumiyetinin yaşamaması, Kendisine ceza ve disiplin soruşturulması açılmamış olması, yaklaşık üç yıl gibi bir süreyle müşavirlik yardımcılığını başarıyla yapması ve gerçekleştirilen sınavda başarılı olması gerekmektedir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst