Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Hangi Meslek İyi Para Kazandırır?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
20 yıl öncesine kadar mesleklerle maaşlar arasında doğrudan ilişki vardı. Artık her yer üniversite. Her yer üniversite mezunu. Artık pek çok meslek sahibi iş dahi bulamıyor veya asgari ücrete çalışıyorlar. Maalesef asgari ücrete çalışan avukatlar, mühendisliler, psikologlar mevcut. Dolayısıyla şu meslek şu kadar kazanır demek artık çok yol gösterici değil fakat meslekler hala önemli fırsatlar doğurabilir.


Eskiden çocuklara ileride hangi mesleği yapmak istedikleri sorulduğunda genellikle doktor, avukat ve polis cevabı alınırdı. Çünkü meslek çeşitleri eskiden hem azdı hem de özellikle doktor ve avukatların çok para kazandığı düşünülürdü. Polislik gibi meslekler de genellikle erkek çocuklar tarafından prestijinden ve milli duygulardan dolayı tercih edilirdi.


Günümüzde ise çocuklar genel kültür konusunu bir kenara bırakarak YouTuber olmak istediklerini söylüyor. Hatta fenomen olmak istediklerini söyleyenlerle de karşılaşmak mümkün. Çünkü her dönem belli meslekler popüler olmakta ve çocukların ilgisini çekmekte. İnternet çağında yaşıyoruz ve 7’den 70’ye hemen herkes akıllı cep telefonlarından YouTube videoları seyretmekte. YouTuber’ların milyonlarca lira kazandıkları biliniyor ve gösterişli hayatları da gözler önünde.


Meslek seçiminde neye dikkat ediliyor?


Yapılan araştırmalar, meslek seçiminde göz önünde olunan, çok para kazanılan ve şöhret getiren işlerin belirleyici olduğunu ortaya çıkardı. Bu da bilgi ve deneyim gibi konuların ikinci planda kalması demek. Eskiden devlet güvencesi ve sigorta önemliyken günümüzde ünlü olmak ve kısa yoldan para kazanma daha önemli. Bu açıdan değerlendirildiğinde sadece fenomenlik değil internet sektörüyle ilgili her türlü iş ciddi anlamda gelir elde edilmesini sağlar.


E-ticaret siteleri, çok takipçili sosyal medya hesapları, mobil uygulamalar üzerinden yemek ve gıda servisi yapan girişimler dijital dünyanın en çok kazandıran unsurları. Eğer bir hesap milyonlarca takipçiye veya aboneye sahipse sosyal medya paylaşımları ve aldığı reklamlar sayesinde hatırı sayılır bir gelir elde etmektedir.


Öte yandan sağlık sektöründe çalışanlar hâlâ daha garanti ve yüksek gelire sahip meslekler arasında yer alır. Doktorlar, diş hekimleri ve estetik uzmanları, geliri en yüksek olanlardır.


Maaşın yanında prestij de önemli


Yüksek maaş kadar kişiye sağladığı prestij de bir mesleğin seçiminde hâlâ belirleyici bir unsur. Bunu önemseyen kişiler hâkim, savcı, avukat gibi mesleklere yönelmekte.


Dijital işlerle uğraşmayıp hayatın içinde yer alarak para kazanmayı isteyenlerin öncelikli tercihi ise doğrudan pazarlama olmakta. Ticaretle uğraşmak oldukça iyi bir gelir kapısı sayılmakta. Yurt dışına ürün ihraç etmek ya da Çin, ABD gibi ülkelerden ürün ithal ederek iç pazarda dağıtım ve satışını yapmak da iyi para kazandıran uğraşlar arasında yer almaktadır.


İyi kazandıran mesleği seçerken dikkat edilmesi gerekenler


Meslek seçerken iyi araştırma yapılmalıdır.


Seçilecek mesleğin çok para kazandırıyor olmasından önce o mesleğin gerektirdiği özelliklerin taşınıp taşınmadığı daha önemlidir.


Kişinin eğitim ve kültür seviyesi, ilgi duyduğu alanlar seçilecek mesleği belirleyici olmalıdır.


İyi para kazanmak, sadece meslek seçimiyle sınırlı değildir.


Yapılan her ne iş olursa olsun, en iyisini yapmak için çaba sarf edilmelidir.


İstikrar çok önemlidir. Hiçbir meslek bir hevesle seçilmemeli, bazı sıkıntılarla karşılaşılınca pes edilip bırakılmamalıdır.


Başarılı olmak, kaliteli işler ortaya koyabilmek amacıyla gösterilen çaba, iyi bir geliri de beraberinde getirecektir.


Meslek seçiminde günün koşulları ve değişen pazar ekonomisi de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst