Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Hayat Kalitesini Artırmak

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Gündelik hayatın stresi, iş, okul ve gelecek kaygısı derken insanların hayat kalitesi git gide düşmektedir. Hal böyle olunca toplum olarak kötü koşullarda yaşamaktayız. Bu sadece bizim ülkemiz için geçerli değil neredeyse dünyanın her yerinde bu sıkıntılar yaşanmaktadır.


Sonuç olarak insanlık olarak kalitesiz bir hayat yaşamaktayız. Peki kaliteyi artırmak mümkün değil mi? Yani daha mutlu, huzurlu ve yaşanabilir bir hayata erişmek imkânsız mı? Aslına bakarsanız değil. Çünkü bu tür şeyler tamamen kişilerin elinde olmaktadır.


Bir diğer deyişle insanlar kendi yaşayacakları hayatı kendileri belirlemektedir. Evet, çevrenden gelen ve bizim elimizde olmayan etkenler söz konusudur. Ama bunlardan kendimizi izole edebilmek mümkün olduğu gibi nelerin hayatımıza etki edeceğini de biz belirleyebiliriz.


Özet olarak hayallerimizdeki hayata kavuşmak bizim elimizdedir. Hadi o zaman bunu nasıl yapacağınızı açıklayalım. Sizin için araştırdık ve kaliteli bir hayat için yapmanız gereken 5 şeyi en ince ayrıntısına kadar anlattır. Keyifli okumalar.


1-Her Şey Zihinde Başlar


Kaliteli bir hayat yaşamak için
olumlu bir zihin yapısı belirlemek bir zorunluluktur. Zira olumsuz bir düşünce yapısının insanları felakete götürdüğü herkes tarafından bilinmektedir. Bir örnek üzerinden ilerleyelim. Sürekli felaket senaryoları düşünen, hayatının hiçbir zaman yoluna girmeyeceğine inanan ve şartları kendisinin değiştirebileceğine karşı bir ümidi olmayan kişi iyi bir hayat yaşayabilir mi? Yapmaya çalıştığımız şey sürekli iyi düşünen Polyana oynamak değil tam aksine olaylardaki iyi yanı görüp daha iyi hissetmeye çalışmaktır. O zaman başlamanız gereken yer düşünce yapınız olmalıdır. Olumlu bir zihnin ulaşamayacağı hiçbir şey yoktur. Daha iyi bir hayat yaşamayı, iyi bir geleceğe sahip olmayı ve şartların elinizde olduğunu kendinize durmadan söyleyin. Ona inanın. Bu sayede doğru bir başlangıç yapmış olacaksınız.


2-Sağlıklı Beslenme


Yediğiniz yemeklerin hayat kalitenize doğrudan etki ettiğini biliyor musunuz? Öyle ki yağlı ve sağlıksız besinleri sürekli tüketmek obeziteye neden olduğu için kişi dış görünüşü nedeniyle kötü hissedecektir. Kendisine olan güveni azalacak ve kimsenin onu beğenmediği gibi bir izlenime kapılacaktır. Böylelikle aşağılık psikolojisini yaşayacak ve kötüsü hayattan soğuyacaktır. Peki bu tarz besinlerin bizlere böyle zararlar verdiğini bile bile neden tüketmeye devam ediyoruz? Bunun birden çok cevabı vardır. Ama en belirgin olanları; bağımlılık, umursamama ve boş vermişliktir. Sonuç olarak sağlıksız bir hayata uzanmak kötü bir alışkanlık sayesinde oldukça kolay olmaktadır. o yüzden bu tür bağımlılıklardan kurtulup hem mental anlamda hem de zihinsel olarak fayda sağlayacak gıdaları tüketmek daha iyi olacaktır. Kısacası günlük tükettiğimiz besinleri dikkatle seçmeli ve sadece bizlere faydalı olanları tüketmeye odaklanmalıyız. Peki neden mi böyle bir şey yapmalıyız? Çünkü daha iyi bir görünüme sahip olmak, kendimize olan güveni artırmak ve daha kaliteli bir hayat için. Bunlar arzuladığınız şeyler ise ona giden yol da sağlıklı beslenmekten geçmektedir.


3-Uyku


Kaliteli uyku
kişiye mükemmel imkanlar tanıdığı gibi kötü bir uyku da hayat kalitesini oldukça düşürebilmektedir. Sizin de bildiğiniz gibi kötü alınmış bir gece uykusundan sonra beynimiz ve vücudumuz yeteri kadar dinlenemediği için gün içerisinde ihtiyacımız olan enerjiyi bulamayız. Haliyle hayat kalitemiz oldukça düşer. Odaklanma, konsantrasyon ve irade git gide daha zorlayıcı etkenler olmaya başlar. İşte bu sorunları yaşamamak için kaliteli bir uyku almak oldukça önemlidir. O yüzden gece aynı saatte yatıp sabah aynı saatte uyanmaya, çok geç uyumamaya ve yatmadan önce uykumuzu engelleyecek her türlü etkene dikkat etmek oldukça önemlidir. Bu şekilde daha kaliteli bir hayat yolunda önemli bir adım atmış olursunuz.


4-Çevresel Etkenler


Size iyi gelmediğine emin olduğunuz her türlü şeyi hayatınızdan çıkarmalısınız. Bu kaliteli bir hayat için tavsiyeler konusunda başı çekmektedir. Şu şekilde düşünün; kötü bir arkadaş hayat kalitenizi düşürüp size zarar verebilir mi? Kimi zaman yaptıkları düşüncesiz davranışlarla kimi zaman haksız eleştirileri ile kimi zaman ise kötü alışkanlıkları ile hayatınızı doğrudan etkilemektedir. Siz ise empati yeteneği gelişmiş bir insan olarak ona hiçbir zaman hayır diyememekte ve sadece onu kırmamak için yaptığı zorbalıklara göz yummaktasınız. Ama bu şekilde yanınızda bulundurduğunuz sürece alacağınız hiçbir önlem etkili olmayacaktır. Çünkü bir yandan hayatınızı iyi yönde evirmeye çalışırken diğer yandan birileri onu bozmaya ve emeklerinizi boşa çıkarmaya devam edecektir. Bu sadece kötü arkadaşlar için değil aklınıza gelebilecek her türlü konuda geçerlidir. Size zarar verdiğinize emin olduğunu, sizi üzen, baskı uygulayan ve değerlerinizi hiçe sayan her şeyi hayatınızdan çıkarın. Bu bir iş de olabilir herhangi bir eşyada. Önemli olan size yaşattığı kötü duygulardır. O duygulardan kurtulmanın tek yolu ise hayatınızdan çıkarmaktır. Unutmayın hiçbir şey sizden değerli değil.


5-Eyleme Geçmek


Aklınıza gelebilecek her türlü konuda eyleme geçmediğiniz müddetçe sonuç almanız mümkün olmayacaktır. Evet bu saydıklarımızın hepsi sizin bildiğiniz şeylerdir. Ama uygulayamadığınız için sıkıntı yaşamaya devam etmektesiniz. Olumlu zihin yapısı insana istediği her şeyi sunabilir. Ama bu konuda göreceğiniz ilk şey de eyleme geçmek olacaktır. Tıpkı karıncalar gibi hedefleriniz için sıkıca çalışmak ve emek vermek zorundasınız. Çünkü ancak bu şekilde kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz. O zaman hemen elinize bir kâğıt kalem alın ve daha iyi bir hayat yaşamak için kendinize yukarıdakiler de dahil olmak üzere hedefler koyun. Ve onları hemen uygulamaya geçirin. Bundan bir yıl sonra bugün başladığınız için şükredeceksiniz! Hepinize başarılar.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst