Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Herkes Yemek Yapabilir

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Yemek yemek her insan için bir vazgeçilmezdir. Vücudun başlıca ihtiyaçlarından birisi de hiç şüphesiz yemek yemektir. Yemeğin belirli bir sınırı yoktur. Muz da bir yemek olduğu gibi, ekmek te bir yemektir. Yemek kısacası yenilebilen her şeydir.


Yemeğin Tarihi, Yeri ve Önemi


İnsanlar ilk var oldukları zamandan beri yemek yerler. İlk dönemlerde avcılık ile geçimini sağlayan insanlar, daha sonraki dönemlerde farklı alanlara yönelmişlerdir. Avcılık ile geçinilen dönemlerde av yakalanır ve hayvanın büyük bir çoğunluğu çiğ olarak yenir, kürkü ile giyecek yapılırdı. Daha sonra göçebe hayatın son bulması ile beraber sağlam evler inşa edildi ve bu evlerin kenarlarına bahçeler ekildi. Buğday başta olmak üzere birçok ürünün tarımı o dönemde başladı. Artık buğday üretiliyordu ve buğdaydan un, un ile hamur yapılabiliyordu. Ancak o dönemde buğday olduğu gibi yenmiştir. Un ve sonrasında hamur yapılıp pişirilerek yenilme zamanı çok sonradan meydana gelmiştir.


Hayatın her yerinde olan tesadüfler o dönemde de bolca ortalıktaydılar. Örneğin ateş bulunduktan sonra erkeğin eve getirdiği etin ateşe düşmesi de bir çeşit tesadüftür. Hemen çıkarmaya çalıştıkları etin bir kısmı az da olsa pişmiş durumdaydı. Zaten avlanmanın zor olması ziyanı tamamen ortadan kaldırıyordu. Bu nedenle de yarısı pişmiş olan et te yenildi ve tadının daha güzel olduğu fark edildi. Bu nedenle artık gelen etler ateş üzerinde bir süre bekletilerek pişirilme keşfedildi. Hatta daha fazla bekletince yanma olayının da farkına varıldı.


O dönemlerde herhangi bir kayıt olmadığı için bunlar sadece tahminden ibarettir. Aslında pişirmenin nereden geldiği meçhuldür. Ancak günümüzde pişirmek hem lezzet açısından, hem yenilebilirlik açısından, hem de vücuda zararlı olan bakterilerin öldürülmesi amacıyla kullanılmaktadır. İlginçtir ki, insan midesi çiğ eti yemeye günümüzde hiç uygun değildir. Karın ağrısı ve midede zararlı bakteri yayılımına sebep olmaktadır. Oysaki ilk dönemlerden itibaren insanoğlu eti çiğ olarak yemiştir ve bunda bir zarar görmemiştir.


Yemek Tarifleri


Yemek yemek, her dönem önemli bir durumdur. Eski kabilelerde yemek törenlerde çokça kullanılmıştır. Her ziyafette yemekler yenilirdi. Günümüzde de eve gelen misafire yemek ve içecek ikram edilir. Bu kültür olduğu gibi kalmaya devam etmektedir.


Yapılan bu yemeklerin belirli bir tarifleri var. Her yemeğin kendine özgü bir tarifi vardır. Tariften farklı yapılan yemeklerin daha az lezzetli olacağı bilinmektedir. Ancak bazı tarifi aşanların daha lezzetli yemekler yapabildikleri de kanıtlanmıştır.


Usta aşçılar tarafından hazırlanmış olan yemek tarifleri her ne kadar kusursuz ve eksiksiz görünse de bazı tariflerden şaşılıp farklı malzeme kullanılması veya dozajın değiştirilmesi yemeğin lezzetini her zaman düşürmez. Bazen çok daha lezzetli yemekler de ortaya çıkabilir. Peki, aşçılar yemek tarifini nasıl yapmışlardı? Her insan kendi yemek tarifini yapamaz mı?

Herkes Yemek Yapabilir

Elbette ki yapabilir. Ancak yeteri malzeme ve zaman elinde varsa bu mümkün olabilir. Aşçılar deneme yanılma yoluyla tarif keşfine başlamışlardı. Ancak günümüzde artık usta aşçılar aynı zamanda bir tatbilir olarak ta bilinmektedirler. Çünkü artık yemek yapma işini aşmış ve yemeğe ne kadar miktarda ne eklenirse tadının daha güzel olacağını tahmin edebiliyorlar. Her insan da aşçılar gibi kendi yemek tariflerini yapabilirler. Bu hem daha kolay, hem daha eğlencelidir.


Yemek yapmanın püf noktaları nedir? Kimler tarifi çöpe atıp kendi bildiklerini okuyabilir? Sorunun cevabı çok basit: Herkes.


Her birey kendi yemeğini yapabilir. Yemek yapmayı bilmediğini düşünen herkes kendi yemeğini kolayca yapabilir. Bunun için çok az bir pratik bilgiye ihtiyaç vardır. Ancak yemek yapmadan önce kafadan bilinmesi gereken şeylerden biri yemeğin kim için ve ne amaçla yapıldığıdır. Örneğin zayıflamak için yapılacak bir yemeğin malzeme listesinde kuyruk yağı olmamalıdır. Bunun yerine zeytinyağı kullanılabilir. Başka bir yemek yapmak ta diğer bir seçenek olarak sayılabilir.


Yemek yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli şey hijyendir. Temiz bir yemek her zaman lezzetli olacaktır. Ellerinizi temiz yıkadıktan sonra bir güzel kurulayarak yemek yapmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle yemeği ne için yaptığınıza karar vermeniz gerekmektedir. Zayıflatan veya kilo aldırmayan bir yemek istiyorsak eğer malzeme listesini iyice gözden geçirmemiz gerekmektedir. Listede kilo aldıran malzemeler çıkarılıp yerine alternatifler eklenebilir. Aynı zamanda tansiyon hastası birine yemek yaparken tuzu da malzemeler arasından çıkarmakta fayda var. Bundan sonra yemek yapmaya başlayabiliriz.


Örneğin bu akşam bir yemek yapmak istedik. Ancak bu yemeğin ne olacağına karar veremedik. Besleyici ve kalorisi az bir yemek yapmak istiyoruz. Bunun için malzemeleri kısaca şöyle listeleyebiliriz.


  • Yulaf
  • Muz
  • Pekmez
  • Süt
  • Ton balığı
  • Fıstık ezmesi
  • Zeytinyağı

Korkmadan Başlayın


Malzemeler arasında tadını en çok beğendiğinizin miktarını daima diğerlerine oranla daha fazla tutarak besleyici ve kilo yapmayacak bir yemek hazırlayabilirsiniz. Muhtemelen yemeğin tadı güzel olmayacaktır. Farklı çeşitlerde karışım olmasından dolayı belki de mide bulandırıcı bir lezzete sahip olabilecek bir yemektir. Ancak içlerinde tadını beğenmediğiniz veya az beğendiğiniz malzemelerin oranlarını en alta indirebilirseniz eğer lezzet konusunda sorun yaşamayacaksınız. Yerken en çok sevdiğiniz malzemenin tadını alacaksınız.


Diğer yandan normal bir akşam yemeği yapmak için gerekenler bir fikirden başka bir şey değil. Ne yemek yapmak istediğinizi kafanızda kurgulamanız gerekmektedir. Ardından yemek yapmaya başlayabilirsiniz Yemeğin bilinen tarifine birebir uymanıza gerek yoktur. Tarifte 2 tutam kekik deniliyorsa ve siz kekiği çok seviyorsanız 3 veya 4 tutam kekik kullanabilirsiniz. Daha fazlası lezzeti bozabilir ancak azıcık değişiklikler yemeği daha lezzetli yapacaktır. Küp küp doğranması gereken soğanları uzun uzun doğrayarak ta farklılık sağlayabilirsiniz. Lezzetini bozmayacaktır ama görüntüsü az da olsa değişebilir. Daha güzel de olabilir.


Elinizde Yoksa Üretin!


Malzemeler listesinde istenen bir malzeme elinizde olmayabilir. Yemeği olduğu gibi yapmak istiyorsanız bu malzemeyi hemen temin etmeniz gerekir. Ancak hemen temin etmek gibi bir durumunuz yoksa eğer, elinizde bulunan başka bir malzemeyi bunun yerine kullanabilirsiniz. Örneğin yemeğin içine mısır unu konulması isteniyor ve elinizde mısır unu yoksa buğday unu koymayı deneyin. Buğday unu ile mısır unu arasında olan fark pek sırıtmayacaktır. Buğday unu mısır ununun yerini kolaylıkla doldurabilir. Bundan farklı olarak malzemeler arasında kekik isteniyorsa yerine nane de kullanabilirsiniz. Ancak tarifte belirtilen kekik miktarının ¼ i kadar kullanmanız tadında bozulmaya sebep olmasına ciddi derecede engel olacaktır.


Kendi Yemek Tarifiniz Olsun


Kendi yemek tarifiniz olsun. Binlerce yemek tarifi arasına kendi tarifinizi de ekleyin. Bu size müthiş bir özgüven verecektir ve bu özgüven de mükemmel bir aşçı olmanız için size yetecektir. Yemek yapmayı aşıp kendi yemek tarifinizi yapmanız sizin için de eşsiz bir motive kaynağı olacaktır. Yemek yapma işini kısa sürede çözüp üstüne kendi tariflerini eklemiş birine kim kötü yemek yapıyorsun diyebilir ki?


Bu tarifi hazırlarken yemek yapmaya ve eklediklerinize dikkatle bakıp yazmanıza gerek yoktur. Bunu oturup aklınıza getirerek yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Hem yorulmamış olacaksınız, yem de malzeme ve zaman kaybına sebep olmayacaktır.

Belki bu biraz fazla :)
Aç kalmaktan Korkmayın


Aç kalmaktan hiç ama hiç korkmayın. Veya malzemelerin çöpe gitmesinden endişe etmeyin. Klasik yemek tariflerine göz atın. Daha sonra bu yemeklerin ortak özelliklerine bakın. Hepsi de neredeyse aynı şekilde yapılmaktadır. Öncelikle tavaya yağ konulur ve küp küp doğranmış olan soğanlar yağda kavrulur. Daha sonra biberler atılır ve diğer malzemeler. Çoğu yemek tarifi bu şekilde başlar. Bunun farkına vardıktan sonra yemek tarifleri kitabını kapatın ve aklınızda kalan ortak kısımlarla bir yemek yapın.


Ocağı açın. Yağı tencereye koyduktan sonra 2 dakika kadar bekleyin. Yağ ısındıktan sonra soğanları küp küp doğrayın ve tencerenin içine atın. Daha sonra elinizde bulunan malzemelere bir göz gezdirin. Elinizde kırmızı et varsa bunu tencereye atmayın. Hangi besinin daha erken veya daha geç piştiğini mutlaka bilmeniz gerekmektedir. Aksi halde tencereye öylece attığınız kırmızı et daha ısınmadan soğanlar yanmış ve yemeğin tadını bozmuş olur. Daha önceden haşlanmış eti şimdi koyabilirsiniz. Ancak daha eklemek istediğiniz sebzeler var ise öncelikle bu sebzeleri eklemeniz gerekir. Daha sonra da eti ekler ve pişmeye bırakırsanız, hazır olduğunu size zaten belli edecektir. Tuz ve diğer baharatları da ekleyerek kapağı kapatabilirsiniz.


Anlık olarak aklınıza geldiği gibi yemek yapabilirsiniz. Kendi tarifinizi de bulabilirsiniz bu yöntemle. Ancak bilmeniz gereken bazı pratik bilgiler vardır. Bunları detaylıca araştırmanızda fayda var.


Örneğin kırmızı et çabuk pişmez. Hindi eti de aynı şekilde geç pişer.


Tavuk eti çok kısa sürede pişer. Patates tuzu emer. Patatesi bol olan bir yemeğe normalden yarısı kadar daha fazla tuz eklemeniz gerekebilir.


Aynı şekilde et çeşitlerinde de biraz daha fazla tuz etin tadını daha güzel yapmaya büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bu gibi birkaç pratik bilgileri öğrenmeniz çok daha başarılı bir aşçı olmanız ile aranızda duran engeli yıkmak için yeterlidir.


Asla Pes Etmeyin


Pes etmeyi sakın düşünmeyin. Aklınızdan bile geçirmeyin. Her başarısızlık gelecekte olacak başarı için bir merdiven basamağıdır. Bugün haşlamadan soğanların içine attığınız kırmızı et yüzünden soğanların yanması, sizin yarın eti haşlamanızı sağlayacaktır. Bugün fazla pişirdiğiniz yemeğin biraz daha az pişirilerek daha güzel olabileceğini öğreneceksiniz. Her gün yaptığınız bir hata yarınlar için birer pratik olacaklardır. Günümüzde var olan yemek ve yemek tarifleri de bu gibi hatalar sayesinde ortaya çıkmışlardır. Az tuz ekleyin yazan tarifin yazarı zamanında fazla tuz kullandığını itiraf etmiş olur. Yemek yapmak hiçbir zaman zor olmadı ve olmayacak ta. Sadece yapmak isteyen ve yemek isteyen olsun, yeter.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst