Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Herkesin Bildiği Popüler Akvaryum Balıkları Nelerdir?

Ene

Üye
Katılım
23 Ocak 2020
Mesajlar
20
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Merhaba.

Bu içeriğimde sizlere herkesin bilmiş olduğu bazı akvaryum balıklarından bahsedeceğim ve bunların çeşitli özelliklerini size söyleyeceğim.

En çok bilinen akvaryum balığı tahmin edeceğiniz üzere Japon balığıdır. Latincedeki ismi "Carassius" olarak geçen bu balık çok güzel bir görünüme sahip olması sebebiyle akvaryumlarda en çok tercih edilen balık durumundadır. Ayrıca hem etçil hem de otçul olması sebebiyle akvaryumlar için idealdir. Genellikle 15-20 santimetreye kadar büyüklük gösterebilirler. Su sıcaklığı olarak 20 derece sıcaklıkta rahatlıkla yaşayabilirler.En çok bilinen bir diğer akvaryum balığı ise Lepistes olarak adlandırılan balıklardır. Yani Bu balıklar Japon balığından sonra akvaryumda en çok tercih edilen balıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Balıkların dişi ve erkekleri arasında boyut farkı bulunur. Erkekleri dişilerine göre daha küçüktür. Yaşamaları için elverişli olan su sıcaklığı ise 25 ile 30 derece arasında olmalıdır ve görünüm olarak normal bir balık ancak en arkasındaki süzgeçleri vücuduna göre büyüktür.En çok bilinen üçüncü balık ise Beta balığıdır. Beta balığı birçok türü bulunmasına ve birçok çeşidinin bulunması akvaryumlarda tercih edilme durumunu arttırmıştır. Balığın en çarpıcı özelliği ise biraz kavgacı olmasıdır. Tüm balıklara değil ancak kendi türündeki balıklara karşı agresif olarak takılan bu balığın ihtiyaç duyduğu su sıcaklığı ise 27 derece civarıdır.En çok bilinen dördüncü balık ise "Kılıçkuyruk" diye adlandırılan hem etçil hem de otçul olan ve kuyruk boyu çok uzun olan balıktır. Yaklaşık olarak 11 santimetre civarında olurlar ve her türlü akvaryum balık balığı ile aynı akvaryumda yaşayamazlar. Kendi türünden olan balıkları rahatsız etmek gibi bir özellikleri vardır.En çok bilinen bir diğer akvaryum balığı ise Melek ismini verdiğimiz balıklardır. Bu balıklar ne çok sakin ne de çok agresif olan balık türüdür.Boyutuna göre akvaryumlar için tercih edilebilir. Aşırı büyük boyutlarda olan Melek balıkları genellikle diğerleri için tehlike arz eder bu yüzden küçük bir melek balığı akvaryumda tercih edilmesi önemlidir yaklaşık olarak boyutu 10 - 12 cm civarındadır. Ayrıca hem otçul hem de etçil olarak karşımıza çıkar. Büyük olanları diğer balıkları yutacağı için uygun boyutta olanı alınması önemlidir.Bir diğer akvaryum balığı ise çöpçü olarak bildiğimiz balıktır. Tüm akvaryumlar için gerekli bir balıktır aslında çünkü yukarıdan atılan yemleri yemezler ve dibe düşen yemlerle ilgilenirler. Hem etçil hem de otçul olan bu balığın ihtiyaç duymuş olduğu sıcaklık ise yaklaşık olarak 25-28 derece arasındadır.Bir diğer popüler olan akvaryum balığı ise "Sarı prenses" olarak adlandırdığımız bir balıktır. Balık genellikle sakin olmasına rağmen üreme dönemlerinde bir anda agresif duruma gelebilir. Bakımı son derece kolaydır ve Türkiye'de genellikle akvaryum hobisine yeni başlayanlar için yoğunlukla tercih edilen bir balıktır. Boyu en fazla 10 cm'ye kadar ulaşır.

 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst