Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

İnternet Nasıl Hızlandırılır?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Bir evde ya da bir ofiste İnternet kullanıyorsak öncelikle modemin nerede konumlandırıldığına dikkat etmemiz gerekmektedir. Modemin konumlandırma yeri merkezde olmalı, eğer modem merkez de değilse yeri değiştirilmelidir. WİFİ üzerinden modeme bağlantı kuruyorsak bağlantı kurulan yerinde önemi bir hayli yüksektir. Geçtiğimiz yüz yılın şüphesiz ki en önemli buluşlarından olan İnternet'in yavaşlığı günümüzde birçok kullanıcının canını sıkmaktadır. Her sektörde yer alan bu günümüz teknolojisinden en iyi şekilde yararlanabilmek için aşağıda gösterilen yönergeleri uygulayın ve doğru yaptığınızdan lütfen emin olun.


İnternet Hız Testi Yapın


Öncelikle İnternet hızımızın düşük ya da hızlı olduğuna karar verebilmek için mevcut İnternet'i tarayıcı üzerinden ulaşabildiğimiz sitelerde testlere sokmalıyız. Bu testlerden ulaştığımız verilere göre İnternet hızımız hakkında yorum yapabilir, eğer hızımız düşükse uygulayabileceğimiz yöntemlere göz atmalıyız. İnternet hızınız, servis bağlayıcısı tarafından size vaat edilen hıza yakınsa İnternet hızlandırma için uğraşmanıza gerek yoktur. İnternet hızımız testte yüksek görünüyor lakin sitelerde gezinirken yavaş olduğunu düşünüyorsanız bilgisayarınızı virüs programları ile tarayabilir, kötü amaçlı yazılımları bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz. O zaman sorun düzelecektir. Peki, İnternet hızımız testte de yavaş çıkmış ise ne yapmamız gerekiyor? Sorusuna cevap olarak lütfen aşağıdaki kuralları izleyin


Bant Genişliği Yüksek Bir Modem Seçin


Teknolojinin her geçen gün daha da ilerlediği kabul edilirse, 5 yıl önce alınan modemlerin günümüzde alınan modemlerden çok daha farklı olduğunu görüyoruz. İnternet sağlayıcınıza hızınızı arttırmak için aylık ne kadar para öderseniz ödeyin, iyi bir modeme sahip değilseniz asla iyi bir hıza sahip olamazsınız. Maddi tutara bağlı olarak alacağınız modemler arasından bant genişliği en yüksek modemi seçmelisiniz. Bu modemler sizin hızınızı arttıracak, size istediğiniz performansı sunacaklardır. Bazı kullanıcıların tek sorunu eski bir modem kullanmaktan geçmektedir.


Bilgisayarınızdaki Virüsleri Temizleyin


İnternet hızlandırma çözüm yolları arasında kesinlikle denenmesi gereken bir yöntemdir. Virüsler nasıl bilgisayarımızın çalışmasını etkiler, yavaşlatırsa, İnternet hızımızı da aynı oranda etkilemektedirler. Bu virüslerin temizlenmesi için detaylı bir virüs taraması yapılması gerekmekte, eğer bilgisayarımızda geçerli bir anti-virüs programı yoksa indirilmelidir. Virüs temizlemenin de İnternet'i hızlandırdığı kanıtlanmıştır.


İnternet Bağlantısında Kabloları Kısaltın


Gerek evde kullanılan modeme bağlanan kablolar, gerekse kablolu İnternet bağlantısı sırasında kullanılan uzun ve eski kablolar da İnternet hızımızı bir hayli etkilemektedir. Kablolu İnternet kullanırken modemle aramızdaki mesafeyi düşük tutmalı, kullandığımız kablonun kalitesine özen göstermeliyiz.


Profesyonel Switch Cihazı Kullanın


Switch cihazları günümüzde fazla popüler olarak kullanılmasa bile bu konuda bize yeterince yardımcı olabilecek ürünlerdir. Her türlü maddi kesime uygun olarak fiyat biçilen bu ürünler bize modemden gelen sinyalin etkisini arttırırlar. Bazı modelleri maddi açıdan can yakan bu cihazların İnternet hızımızı arttırmada bir çare olduğu görülmektedir. Genellikle Dizüstü bilgisayar kullanıcıları tarafından kullanılan bu cihazlar mobil cihazlar için de hızı arttırmaktadır.


Kablosuz Ağ Kanalınızı Kontrol Edin


Kablosuz ağ kanalınız, modem üzerinden kaç cihazın bağlantı yaptığını gösteren, her tarayıcıdan ulaşılabilen bir İnternet sayfasıdır. Bu kanal sayesinde modeme bağlanan yabancı bir cihaz olup olmadığını kontrol edebilir, eğer var ise o cihazı modem ağımızdan çıkarabiliriz. Şifresi olmayan veya şifresi güvenlikli olmayan modemlerde bu tür yabancı cihaz bağlantıları sık rastlanabilmektedir. Hangi cihazdan ne kadar süre ile bağlanıldığını da öğrenebilme imkanınız mevcuttur.


Modeminizi Dinlendirin


Gün içerisinde aktif olarak çalışan modemler ısınma problemi ile karşı karşıya kalmak zorunda olabiliyor. Isınma sorunu yaşayan modemlerden ise alınan verim çok düşük seviyelerde oluyor. Bu nedenle gün içinde belirli saat aralıklarında modemimizi mümkün ise kapatarak dinlendirmeliyiz. Gece yatarken de modem kullanılmayacaksa kapatılmalıdır. Aralıksız çalışan modemlerin ömrü de fazla uzun olmamaktadır.


Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kontrol Edin


Her ne kadar önemsiz gibi gözükse de arka planda çalışan uygulamalar da modem verimimizi oldukça etkileyen unsurlardan biridir. Arka planda olup, İnternet üzerinden çalışan uygulamaları görev yöneticisi sayesinde bulabilir, görevi sonlandırıp İnternet hızınızda ki artışı gözlemleyebilirsiniz.


Cihazlarınızı Ve Sürücüleri Güncel Tutun


Cihazların ve sürücülerin güncelliği de bizim İnternet akışımızda ki hızını belirlemektedir. Özellikle sürücü güncelliği bu konuda çok önemlidir. Bazı bilgisayar programları sayesinde bu güncellemeler anında yapılabilmektedir. Program aracılığı ile sürücüleri daima güncel tutabilirsiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst