Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

İş Görüşmesinde Beden Dili Nasıl Olmalı?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
İlk izlenim için ilk 10 saniye çok önemlidir derler . Ve ilk izlenimden sonra edinilecek ön yargıyı yıkmak çok zordur. İnsanlar sözsüz mesajlara, sizin dış görünüşünüze, tepkilerinize, duruşunuza, ses tonunuza daha çok odaklanırlar ve sizinle ilgili olumlu veya olumsuz bir yargıya varırlar.


İletişimin içerisinde beden dilinin etkisi çok fazladır. İletişimin yüzde 38'inde ses tonu, yüzde 7'sinde kelimeler, geriye kalan yüzde 55 olan büyük kısımda da beden dili etkilidir. Beden dilinin temelinde duyguları yansıtmak vardır. Öfkemizi, sevgimizi beden dili ile gösteririz. Yalnızca iş hayatımız için değil, sosyal hayatta da başarılı olmak için beden dilini öğrenmek kişisel gelişim açısından gereklidir.


Etkileyici Bir Beden Dili Olmadan Mülakatlarda Başarı Çok Zor


Biriyle tanıştığınız zaman bazen aklınızdan o kişi hakkında "Bana güven vermedi", "Çok sıcakkanlı biri", "Çok soğuk bir insan" gibi düşünceler geçebilir. Bunun sebebi aslında farkında olmadan o kişinin beden dilini okumanızdır. Bunu biraz daha bilinçli bir şekilde yaparsanız çok daha iyi bir iletişimci olabilirsiniz. Daha iyi mülakatlar yapabilir, kaliteli ilişkiler kurabilir, daha iyi satışlar yapabilirsiniz.


Tokalaşma Her Zaman Ayakta Olur


İş görüşmesi için görüşme odasına girdiğinizde ilk olarak genelde bir tokalaşma yapılır. Burada bilmeniz gereken ilk şey tokalaşmanın her zaman ayakta yapıldığıdır.


Uzatılan el havada kalmaz. Üst elini uzatmadıkça alt elini uzatamaz.


Avuç işleriniz birleşmeli, karşı tarafın elini hafifçe sıkmalısınız. Ve tebessüm etmelisiniz.


Yavaş Hareket Edin


İnsan kaynaklarından kişinin size yer göstermesini bekleyiniz ve önce onun oturmasını sağlayınız. Bu hem kibarlık ve saygı göstergesidir hem de karşı tarafa bir jesttir.


Eller


Elleriniz mümkün olduğunca görünür olmalı. Vücudun odak noktası ellerdir. Ellerinizi ne kadar saklarsanız karşı tarafa o kadar olumsuz mesaj göndermiş olursunuz. Konuşurken el kol hareketlerinizi ses tonunuza uyumlu bir şekilde kullanın.


Ellerinizi ve kollarınızı karşınızdaki kişinin masasına koymamaya çalışın.


Ellerinizi, dirseğinizi karşı tarafın masasına koyma ihtiyacı hissedebilirsiniz. İnsanlar strese girdiklerinde bir şeye dokunma, ondan destek alma ihtiyacı duyarlar. Ne kadar stresli olursanız olun, ellerinizi karşı tarafın masasına koymamaya çalışın. Bu, karşı tarafın özel alanına müdahaledir. Ve karşı tarafa antipatik görünebilirsiniz.


Bunların yanı sıra bazen sizinle görüşmeyi yapan kişi sizin tepkilerinize görmek amaçlı size soğuk veya sert davranabilir. Stresle nasıl başa çıktığınızı gözlemlemek isteyebilir. Eğer karşı taraf size soğuk veya sert davranırsa onun hareketlerini aynalamamalısınız. Siz her zaman gülümsemeli ve pozitif olmalısınız.


Görüşmelerinizin Yüzde Yetmişinde Göz Teması Kurun


Göz teması kurmak konuya ilgi gösterdiğinizi, konuyu onayladığınızı ve karşınızdaki kişiyi dikkate aldığınızı, konuya hakim olduğunuzu ve iyi bir dinleyici olduğunuzu gösterir. Ancak göz teması kuramıyorsanız konuya ilgili olmadığınızı, yalan söylediğinizi, kendinize güvenmediğiniz gibi kanıtlara varılabilir. Dolayısıyla göz teması son derece önemlidir.


Bacaklarınızı Açarak Oturmayın


Bacakları açarak oturmak çok büyük bir saygısızlıktır ve çok olumsuz değerlendirilir. Sadece iş görüşmesinde değil, toplu taşıma araçlarında vs. toplum içerisinde de bu oturma biçimi pek hoş karşılanmaz. Bir görüşmede en doğru oturuş pozisyonu dururken omuzlarınızın genişliğinde olmalıdır. Hanımefendiler bacak bacak üzerine atarak da oturabilir. Gövdeniz karşınızdaki kişiye dönük olmalıdır ve vücudunuz dik bir şekilde oturmalısınız. Gülümsemeyi yüzünüzden eksik etmemelisiniz. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz takdirde iş görüşmenizin olumlu sonuçlanma ihtimali oldukça yüksektir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst