Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

İşletmeler Çevreyi Kirletmemeleri İçin Neler Yapmalı

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Çevre konusu yediden yetmişe hepimizi ilgilendiriyor. Bizlerin gelecek nesillere bırakacağı en büyük hazine kirlenmemiş ve tertemiz olan bir dünya bırakabilmemizdir. Dünyanın her yerinde bu konuda birçok önlem alınmaktadır ve bu önlemlerin birçoğu başarılı olmuştur. Çevrenin kirlenmesi ekolojik dengenin bozulması hem bizler için hem de gelecek nesiller için maalesef ciddi bir problemdir. Bu konuda birey olarak birçok önlem alabiliriz fakat en önemli olan ise büyük işletmelerin alabileceği önlemlerdir. Çünkü çevreye en çok zararı işletmeler veriyor.


Mesela çok sıradan bir fabrikayı ele alalım.


Fabrikanın atık suları genelde denizlere veya derelere akıtılıyor. Bu derede ve denizlerde binlerce yer altı canlısı yaşıyor. Ve bu çevrede sulama işlemi gerçekleşiyor. Suyun içerisindeki zararlı kimyasallar sulama yoluyla yiyecek ve içeceklere oradan da biz tüketicilere zarar veriyor. Hormonal dengesizliklere ve kansere sebep oluyor. Tüm bunların önüne geçmek için fabrikalar mutlaka arıtma tesisi kurmalıdır ve atık sularını doğrudan doğaya kesinlikle bırakmamalıdır.


Fabrikalar bazen maliyet baskısı ve kötü insan olmaları nedeniyle gerekli filtrasyon sistemlerini kullanmazlar. Özellikle mesai bitimi saat 18:00’den sonra çevreye kötü koku ve dumanlar salabilmektedir. Bunun için öncelikle mümkünse problem hakkında fotoğraf veya video alın. Bir sanayi bölgesindeyseniz durumu sanayi bölgesi yönetimine bildirin. Ardından ilçe ve il belediyelerine şikayette bulunabilirsiniz. Eğer hiçbir işe yaramadıysa Bimer’e başvurabilir ve hatta dava açabilirsiniz.


Kimse para kazanmak için sizi sevdiklerinizi ve yavrularınızı zehirleyemez.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst