Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Kaizen 6 Sigma Nedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Kaizen Nedir?


İlk olarak Japonların kullandığı ‘sürekli iyileştirme’ anlamında kullanılan Kaizen; yüksek kalite, düşük maliyet, kısa teslim süresi ve yüksek müşteri memnuniyeti sağlamak için çalışan bir kültürdür. Japonların kültüründe yenisini icat etmek yerine, eskisini geliştirmek için çalışmalar yapmak hakimdir. Bu çalışmaları tek başına yapmak yerine grup çalışmasıyla yaparlar, onlar için birlik olmak başarının garantisidir.


Aslında kaizen, insanların kendi küçük yaşantılarında bile fark etmeden uyguladığı bir metottur. Aşamalardan oluşur ve bir aşamayı bitirmeden diğerine geçmek günlük hayatta bile hatalar yapılmasına neden olurken, bir iş üzerinde aceleci davranarak bazı aşamaların hakkını vermeden savsaklamak kaçınılmaz olur. Bu yüzden her aşamanın uygulanışının başka bir profesyonel beyne bırakılması kaizen çalışmaları için olmazsa olmazdır.


6 Sigma Nedir?


Endüstri
, altı sigma örneklerini ilk olarak 1980'li yıllardan görmeye başlamıştır. İlk başlarda yalnızca üretim sektöründe kullanılan altı sigma prensipleri zamanla diğer sektörlere yayılmıştır. Yıllar içerisinde çeşitli endüstrilerde kullanılan altı sigma, şirketlerin sayısız başarılara imza atmasını sağlamıştır.


6 sigmanın amacı, bir faaliyetin iş adımlarını yarış halinde olduğu şirkete göre çabuk, hatalara yer vermede, yüksek verimde ve en ekonomik yolla tamamlamaktır. 6 sigma, müşterilerine mükemmel sonucu hedefleyen bir yol sunar.


6 Sigma Yöntemi Nedir?


6 sigma isminden dolayı altı adımdan oluşuyormuş gibi düşündürse de, 5 ana adımdan oluşur. Bu süreç tanımlama evresiyle başlar.


Tanımlama Evresi: Sonunun, amaçların, zaman çizelgesinin, çalışacak ekibin, risklerin ve gelirin ayrıntılı olarak tanımlanması gerekir ve ikinci geçilebilir.


Ölçüm Evresi: Bu adımda; ayrıntılı bir harita, risk analizi, kararlılık ve yeterlilik analizi ölçümlerinin yapılması gerekir.


Analiz Evresi: Süreç, sorunların nedenlerinin araştırıldığı analiz evresiyle devam eder. Sorun ve bu sorunun nedenlerinin saptanır ve bu sorunlar analiz edilir.


İyileştirme Evresi: Dördüncü adım olan iyileştirme evresinde yapılacak ilk şey sorunlar için çeşitli çözümler üretmek ve bu çözümlerin ayrıntılı değerlendirmesinin yapılmasıdır. Sorunların öncelikleri belirlenerek bir öncelik haritası çizilmelidir. Üretilmiş olan çözümlerin olası bir kargaşa doğurması ihtimalinden kaçınmak için risk analizleri yapılmalıdır. Ve en doğru seçim seçilerek uygulamaya alınıp son aşamaya geçilir.


Kontrol Evresi: Son aşama kontrol aşaması olarak adlandırılır. Bu aşamada sunulan çözümün işleyişi kontrol altına alınır ve sürekli olarak gözlemlenir. Kontrolden geçen son çözümün bir program haline getirilmesi sağlanır ve çalışanlara bu program hakkında eğitimler verilmeye başlanır. Başarıya ulaşılan çözüm kutlanarak altı sigma yönteminde kapanışa gidilir. Altı sigma evrelerinin uygulanması sonucunda kusursuz işleyen bir sistem elde edilir.


Kaizen ve Altı Sigma Arasındaki İlişki Nedir?


Kaizen de Altı Sigma genel olarak amaçları açısından benzerdir. İkisi de şirketlerin yöntemlerinin devamlı iyileşmesini sağlamak ve müşterilerin sonuçlardan mutlu olması için çeşitli yollar geliştirir. Kaizen, şirket çalışanları ve çalışanların yönetilmesi konusuna daha çok yoğunlaşırken; altı sigma, şirketlerin gelir ve giderleriyle ilgilenir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst