Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Kanser Hakkında

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Kanser nedir?


Kanser şu an dünya üzerindeki hastalıklar arasında en ölümcül olan türdür. Vücudun her hücresine göre farklı özellik göstermesi tedavisinin henüz bulunamamasındaki en önemli etkendir. Kanser aslında vücudumuzda sürekli olup biten hücre ölümü ve doğumu dengesinin kontrolden çıkmış halidir. Çeşitli sebeplerle yenilenen hücrelerin normalden hızlı çoğalmaları ve vücudun bu artışı kontrol edememesi ile tipine göre hızla yayılan bu hastalık, savaş yüzünden beden direncini yok ederek ölüme sebep olmaktadır. Her organ hücresinin kendine özgü kanser tipi olduğu gibi bunların da kendi alt tipleri vardır. Bazı maddelerin kansere sebep olduğu bilinmekle birlikte tedavi başarıları evrelere göre çok değişmektedir. Sigara tüm kanser türlerini tetiklemekle birlikte özellikle akciğer ve gırtlak kanserinin baş sorumlusudur. Meme kanserinde genetik bozukluklar, tiroid kanserinde ise radyasyon, rahim ağzı kanserinde ise bir tür virüs (HPV) etkendir. Ancak her şey bir tarafa halen kesin çözüm üretilememiştir.


Kanser Tanısı


Her organa göre farklı belirti veren kanserlerde genel olarak erken dönemde bariz belirtileri yoktur. Her hastalığı olduğu gibi vücudumuz bunu da yenmek için uğraştığı ilk dönemde basit halsizlik, hafif kırgınlık gibi hiç anlaşılmayacak belirtiler olur. Hastalık ilerledikçe yerleştiği bölgeye yönelik belirtiler ortaya çıkar. Akciğer kanserinde inatçı öksürük, kanlı balgam ve sürekli hafif ateş tablosu vardır. Barsak kanserinde kabızlık ve ishal atakları, karında şişme ve sürekli gaz sancısı şüphelendirir. Lösemi de vücut morlukları, diş eti kanamaları ve aşırı halsizlik vardır. Meme kanserinde ise ele gelen kitle ve meme başından şüpheli akıntı hastalığın belirtisi olabilir. En önemli şey erken teşhistir ve hemen hemen her kanser türü için bu kural geçerlidir.


Kanser Evreleri


Kanser vücutta çoğunlukla geri dönüşsüz sağlık yoksunluğu hali yaratır. Bu yüzden meme kanserinde kırk beş yaş üstü kadınların mamografi çektirmesi, ailesinde kanser hikayesi olanların ve sürekli kabızlık ishal atakları geçirenlerin kolonoskopi yaptırması, belli yaşın üstündeki erkeklerde prostat yıllık prostat muayenesi gerekliliği hep erken teşhis içindir. Kanserler genel olarak en erken hücre içi dönem(in situ) sonrasında birden dörde kadar sınıflanan evrelerle anılırlar. Birinci evrede yalnızca ilgili organda sınırlı kalan bir tümör mevcuttur. İkinci evrede tümör sınırlı çevre dokuya kontrol edilebilir şekilde yayılmıştır. Üçüncü evrede tümör köken aldığı organın kan ve lenf damarlarıyla köken aldığı bölgesel düzeyde sınırlıdır. Dördüncü evrede ise kötü huylu hücreler vücudun diğer organlarına yayılmıştır.


Tedavi Şansları


Özellikle hücresel düzeyde ve birinci evrede yakalanan kanserlerde başarı oranları ciddi oranda yüksektir. Bu da erken teşhisin önemini artırmaktadır. Ancak bir organdan köken alan kanser hücrelerinin başka bir organa da yayılması yaşam şansını ciddi anlamda düşürür. Hiçbir hekim hastaya ömür biçme hakkına sahip değildir ama istatistiksel olarak dördüncü evrede hastanın maalesef beş yıllık sağ kalma şansı oldukça düşüktür. Bu yüzden erken teşhis can kurtarır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst