Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Karantinada kendimizi nasıl geliştirebiliriz?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Merhabalar arkadaşlar,


Öncelikle bu zorlu günlerin bir an önce geçmesi için hepimiz heyecanla bekliyoruz ve eminiz ki tedbirli oldukça en az zararla atlatabiliriz. Peki bu dönemde neler oluyor? Tüm dünya, özellike bütün Avrupa yaklaşık Şubat ayından beri karantina durumunda, çoğunlukla her yer kapalı ve sosyal hayat neredeyse sıfırlanmış durumda. Türkiye de Mart ayının ortasından beri aynı durumda, ayrıca haftasonları da tamamen sokağa çıkma kısıtlaması koyarak virüs etkisini kontrol altına almayı planlıyor. Tabii bu süreçte biz, halk olarak, ne yapıyoruz?


Bazılarımız hala işe gidiyor düzenli olarak, bazıları ise kısa çalışma modeli ile kısıtlı çalışmaya devam ediyor. İşte tam da bu yazımızda, evde duranların kendilerini nasıl bir fırsatın içinde bulduklarını hatırlatmak istiyorum. Herkesin kendi içinde durumları kesinlikle farklı olabilir, sağlık, aile vb. sebeplerden dolayı, fakat su götürmez bir gerçek var ki, o da kendimize ayırabildiğimiz zamanın kesinlikle artmış olmasıdır. En azından eskisi gibi günde 9-10 saat yoğun çalışıp eve gelip yemek ve televizyon rutininden çıkıp daha enerjik aktivitelere zaman ayırabiliriz. Bu bağlamda sosyal medya ve çevremdeki insanlardan gördüğüm kadarıyla popüler olan aktiviteleri aşağıda belirtiyorum, umarım içinden sizi heyecanlandıran bir etkinlik çıkar ve siz de başlayabilirsiniz.


  1. Udemy/Coursera/Edx kursları - Aklınıza gelebilecek herhangi bir eğitimi alabilir sonrasında da sertifika alabilirsin. Ücretsiz kurslar da var fakat ortalama 30-40 lira değerinde online kurslar mevcut
  2. Müzik enstrümanları - Çoğunlukla gitar, ukulele, mızıka tarzı enstrümanlar tercih ediliyor ve youtubeda oldukça fazla eğitim videoları var. Hemen bir enstrüman kapıp youtube aracılığı ile öğrenebilirsin
  3. Yemek tarifleri - Sonunda evde istediğimiz yemekleri denemek için oldukça zamanımız var, yineliyorum fakat youtube gibi tonlarca yemek tarifi olan platformdan destek alabilirsin. Mesela ben kavanoz kebabı yaptım ve kendimle gurur duyuyorum.
  4. Yabancı dil - Bu boş vakitlerimizde hep hayalini kurduğumuz yabancı dili öğrenmek için de çaba harcamak oldukça mantıklı. Memrise / Duolingo / Busuu, bu ücretsiz programlar desteği için yabancı dilini geliştirebilirsin.
  5. Boyama - Çoğu kişinin heyecanla başlayıp daha sonra bıraktığı hobi belki de sizin yeteneklerinizle örtüşecektir. Bir tuval, fırça ve biraz boya ile içindeki seni dışarı çıkarabilirsin.
  6. Spor yapmak - Decathlon veya diğer mağazalardan ucuza alabileceğin resistans band ve mat ile yoga / fitness tarzı egzersizleri evde rahatça yapabilirsin. Instagram ve youtube aracılığa ile kendine uygun spor programları yaratabilirsin.
  7. Meditasyon - Ülkemizde yaygın olmayabilir fakat insan üzerindeki vücut ve akıl birlikteliğini sağlayabilmek adına çok doğru bir araç. Güç içindeki enerjini kesinlikle yükseltecek ve negatiflikten uzaklaşmanı sağlayacaktır.

Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar. Umarım kendinde farkı yaratabilecek o etkinliği bulursun ve kendini geliştirecek rutine en kısa zamanda başlayabilirsin. Motivasyon konuşması gerekiyorsa maalesef ben yapamam fakat TedX konuşmaları önerebilirim.


Sağlıcakla kalın,
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst