Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Kişisel Gelişim Nasıl Başlar?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
İnsanlar doğası gereği sürekli değişmeye mahkumlardır, bu değişimler ilk olarak aileden başlayan ve etrafınızda olan olaylar, kurduğunuz ikili ilişkiler, okuduğunuz kitaplar ve gözlemlediğiniz hayatlar gibi birçok etken sayesinde bir kişiliğe bürünmeye hatta yaşama kalitenizi belirlemeye başlar. Bu değişimler istediğiniz dışında ve kontrolsüz gelişen etkenler olmasından dolayı size kötü etkiler bırakabilirler, kişisel gelişim ise tamamen sizin kontrolünüzde olan ve yaşam kalitenizi arttıracak olumlu davranış ve eğitimlerden oluşmaktadır.


Kişisel Gelişim Nasıl Başlar


Kişisel gelişim farkındalık ile başlayan bir gelişim / eğitim sürecidir. Şu an ki yaşam şeklinizi, bulunduğunuz konumu ve kurduğunuz ilişkileri ve benzer durumlarınızı yetersiz, sağlıksız bulmanız hatta bunların sizi tatmin etmemesi sizin sürekli mutsuz olmanıza neden olur eğer bu mutsuzluğunuzun nedenlerini düşünmeye başlarsanız yaptığınız davranışlardan ve kurduğunuz ilişkilerden, düşüncelerden olduğunu fark eder ve bu yönlerinizi düzeltmek, geliştirmek için adımlar atmak isterseniz. Bu farkındalık sonrası hayat kalitenizi yükseltmek, düşünce ve ilişki kurma tarzınızı değiştirmek için atacağınız her adım kişisel gelişiminizi başlatmış olur.


Gelişim Sürecinde Yapılması Gerekenler


Kişisel olarak memnun olmadığınız bazı şeyleri değiştirmek istediğinizde ilk olarak memnun olmadığınız şeylerin hayat kalitenizi nasıl etkilediğini ve sizi nasıl dibe çektiğini fark etmeniz ve bunları düzelttiğiniz de hayatınızın pozitif yönde düzeleceğinden emin olmanız kişisel gelişim sürecinizde size motivasyon sağlayacak ve pozitif ilerleme sürecinizi daha sağlıklı adımlarla yürütmenize neden olacaktır.


Gelişim sürecinde yapacağınız işlemleri ve o işlemlerin size neler katacağını belirten kısa notlar çıkartmanız bu keyifli gelişim sürecinizde size ekstra motivasyon sağlayacaktır.


Kişisel Gelişim Sürecinde Yapılmaması Gerekenler


Bazı düşünceleriniz ve bunların getirdikleri mutsuzluklar sonrası çıktığınız bu kişisel gelişim sürecinizde kesinlikle sizin canınızı sıkacak ve motivasyonunuzu düşürecek bir gelişim programı hazırlamanız gereklidir. Kendinizi zorlayacak ve içten içe yapmak istemeyeceğiniz fakat gelişim için şart olarak gördüğünüz olaylar sizi geliştirmenin aksine daha fazla üzecek ve anlamsız bir karamsarlığa sokacaktır. Başlı başına eğlenceli bir süreç olan bu gelişim sürecini sizi eğlendirecek ve hevesle yapmak isteyeceğiniz şekilde sizin tarzınızla oluşturmanız aklınıza gelebilecek karamsarlıklardan sizi uzak tutacak ve eğlenceli bir yolculuğa çıkmanızı sağlayacaktır.


Ne Kadar Güçlü Olduğunuzu Kendinize Gösterin


Gelişim sürecinizde yapmanız gereken ilk şey kendinizi beğenmektir, Sizin için sunulan bu hayatı başkaları için yaşamanın kendinize yaptığınız en büyük saygısızlık olduğunu fark edin ve eksik yönlerinizi hatta pozitif yönlerinizi de geliştirirken hep zirveye oynayın, yaşadığınız hayatta her şeyin en iyisine laik olduğunuzu düşünün ve sizin için doğru olan olayların peşini "insanlar ne der acaba?" gibi kendinizi hiçe sayan düşünceler için bırakmayın.


Yazımızda bahsettiğimiz aslında bütün konuları farkındalık, özgüven, kendinizi sevmek ve kendinize karşı dürüst olmakla bağdaştırabiliriz. Neredeyse her cümlemiz de geçen "kendin" kelimesinden de anlayacağınız üzere kişisel gelişim utangaçlığı ve karamsarlığı bir kenara bırakarak gerçekten sizi asla yalnız bırakmayacak olan kendiniz için almanız gereken en güzel hediyedir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst