Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Kişisel Gelişim

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Kişisel Gelişim


Bu kelimeyi duyduğunda bazı kişilerin aklına saçma sapan metotlar, hiçbir zaman işe yaramayan yöntemler ve zaman kaybı gelmektedir. Hatta o kişilere göre kişinin kendini geliştirmesi bir para tuzağından ibarettir. Tek amacı kapitalizmin hâkim olduğu dünyada belirli kişi veya şirketleri zengin etmek olan bu kalıbın gerçek dünyada geçerliliği yoktur. Ama diğer yandan bazı insanlar ise hayatlarına her daim pozitiflik katmak, işerini daha verimli bir şekilde yapmak ve geleceğe umutla bakabilmek için kişisel gelişimin getirdiği pek çok şeye inanır ve uygular. Peki bu insanlardan hangi doğru düşünüyor? Kişisel gelişim bir saçmalıktan ibaret midir? Yoksa gerçekten insanların hayatlarını olumlu yönde evirmeye yarar mı? Sizin için tüm detayları ile araştırdık ve konuya en başından başlayarak kişisel gelişimin ne olduğunu, kişisel gelişim neden önemlidir ve kişisel gelişim nasıl olur konularını bu içeriğimizde derledik. Keyifli okumalar.


Kişisel Gelişim Nedir?


Kısaca kişilerin günümüz zorlu koşullarında daha iyi bir hayat yaşayabilmek için kendilerini ekonomi, sosyal ve psikoloji alanlarında geliştirerek kendi sorunlarını kendileri çözmeleri eylemine denilir. Yani bir diğer deyişle insanların en çok karşılaştığı ve yakındıkları konuları sürekli uzmanlardan yardım alma veya çözümsüz bırakmak yerine nasıl yapıldığını öğrenip sorunlarını bizzat kendileri çözmeleridir. Bu sayede aynı veya benzer konularda karşılarına çıkan diğer sorunları da rahatlıkla çözebilmektedirler. Bir düşünün bakalım günümüz dünyasının en büyük sıkıntıları nelerdir? Açlık, fakirlik, psikolojik veya sosyal sorunlar? Bunlardan hangileri? Yoksa hepsi mi! Evet ne yazık ki günümüz dünyasının en yaygın sorunları yukarıda sayılanlar ve bunların türevleri olanlardır. Hal böyle olunca aklı başında olan her insan buna bir çözüm aramaktadır. Yalnız ekonomik nedenlerden ötürü sorunlarını çözebilecek doğru kişilere ulaşmaları pek mümkün olmak. Bu sebepten kendilerini geliştirmeye koyulurlar. Bununla ilgi internet üzerinde ücretsiz olarak yayınlanan seminerleri izler, kitapları okur ve bu konu hakkında yapılmış olan araştırmaları incelerler. Diğer yandan kişisel gelişim vakit kaybı olarak gören kişiler ise bu sorunların böyle çözülmeyeceğiniz, bunların hepsinin dünyayı yöneten ailelerin bir oyunu olduğunu ve sürekli ortada suçlanacak birisi olduğu görüşünü savunurlar. Haliyle sorunları olduğu yerde kaldığı gibi toplum içinde de yeni sorunlar üretmeye devam ederler.


Kişisel Gelişim Neden Önemlidir?


Gelelim kişisel gelişimin önemi konusuna. Bir düşünün bakalım, hayatınızda hiç pesimist bir insan var mı? Hani durmadan her şeyi eleştiren, hiçbir şeyi beğenmeyen ve sürekli sorun çıkaran tiplerden bahsediyoruz. Varsa onların hayata karşı bakış açılarının ne kadar yanlış olduğunu bilirsiniz. Çünkü onlar hayattan hiçbir zaman tat almadıkları gibi çevresindeki insanları da olumsuz görüşleriyle durmadan etkilerler. Hatta psikologlar kendilerine hiçbir zaman gerçek hastaların gelmediğini onun yerine bu gerçek hastaların hasta ettiği kişilerin geldiğini söylemektedirler. Ve ne yazık ki toplum için de yeni sorunlar üretirler derken bunu kastediyorduk. O zaman size bir soru; olumsuz ve depresif bir ruh halindeyken mi hayat daha güzel oluyor yoksa olumlu ve iyimser iken mi? Burada iyimserlik derken polyanacılık oynamaktan bahsetmiyoruz. Sadece karşılaştığımız sorunların her insanın başına gelebileceğini düşünüp kendimize sıkıntı etmeden çözüm aramaya değiniyor. Sizin için hangisi daha iyi oluyor? Yazıyı buraya kadar okuduysanız sorun üretmek yerine onları çözmenin daha mantıklı olduğunu da biliyorsunuz demektir. Bu sayede refah ve huzurlu bir hayata erişeceğinizi bilirsiniz. Ayrıca kişisel gelişim sürekli bir kendini olumlu yönde evirme çabası olduğu için pek çok günümüz sorunlarında olan yoksulluk, sosyal ve psikolojik sorunları yaşamazlar. Hal böyle olunca toplumun refah düzeyi artar ve daha yaşanabilir ülkeler meydana gelir. Kişisel gelişim faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Ama temel olarak hepsi de günümüz sorunlarını kendi başına çözme ilkesine dayanır. Sonuç olarak daha iyi bir hayatı kişilere sunar. Bunu kim istemez ki?


Kişisel Gelişim Nasıl Olur?


Bunun için önünüze çıkan her kişiye para vermenize gerek yoktur. Çünkü bu olayın temelinde kendisini yetiştirmek bulunduğu için birilerinin suflörlüğünü almak yanlış olacaktır. Onun yerine büyük organizasyonlar tarafından ücretsiz olarak yayınlanan uzmanların seminerlerini izleyebilir (Tedx), Youtube gibi dünyanın en büyük video kütüphanesi olan bir platformdan alanında uzman kişilerin görüşlerini öğrenebilir ve entelektüel kişilerin yaptıkları araştırmaları onların web sitelerinden ücretsiz olarak inceleyebilirsiniz. Bunlar yapabileceğiniz en iyi kişisel gelişim önerileri arasındadır. Sonraki aşamalarda ise istediğiniz veya ilgi duyduğunuz konular hakkında siz de araştırmalar veya deneyler yapabilir, toplumun gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Son olarak kişisel gelişim adımlarını önde tutma, göğüsü dışarı çıkarma veya tek el cepte duruşu gibi saçmalıklardan ibaret değildir. Lütfen bu işin temelinde kişiyi gelişime tetiklemek ve sürekli iyi yönde evirmek olduğunu unutmayın. Hepinize çok iyi bir gelecek dileriz. Tabi onu kazanmak için çalışmanız gerektiğini de unutmayın!
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst