Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Korku Filmi Nasıl Unutulur?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Korku Filmi Nasıl Unutulur?


İzlenen korku filmleri bazen insanın ürkmesine ve korkudan kurtulamamasına sebep olabilir. Eğer bir korku filminin etkisinden kurtulamıyorsanız veya çok gerildiyseniz, ilk yapmanız gereken farklı bir şey örneğin bir komedi filmi izlemektir. Aslında eğer korkan bir yapınız varsa bir daha korku filmiz izlememek de en güzel çözüm olacaktır.


Sonraysa müsait bir zamanda, gündüz veya biriyleyken sizi korkutan şeyleri kabullenip onlar hakkında konuşarak korkularınızla yüzleşmeniz gerekir.


Mantık kullanıp korkular hakkında düşünmek ve onları yenmek mümkündür. Bunun yanında farklı şeyler izlemek ya da okumak, yoğunlaşma gerektiren aktivitelerle zihni meşgul etmek veya sakinleştirici faaliyetler, korkulardan uzaklaşmaya yardımcı olur.


Eğer yalnızsanız ve korku filmi izlemişseniz ayrıca uyuyamıyorsanız evdeki ışıkları açabilirsiniz. Birinden yardım isteyip eve gelmesini de isteyebilirsiniz. Odaları kapıları ve dolapları kontrol edip içinizi rahatlatabilirsiniz. Sonrasındaysa bilgisayarı yanınıza alıp eğlenceli şeyler izlerken uyumayı deneyebilirsiniz.


Dini konularla ilgili bir korku filmi izlediyseniz dua edebilir dua okuyabilirsiniz.


Korkuları kabullenmek


Korku filmi konusu olan zombiler, hayaletler, seri katiller, vampirler ya da benzer korkutucu unsurlardan rahatsız olmak normaldir. Kişinin kendisini nelerin korkuttuğunu düşünmesi ve bu korkuyu kabullenmesi gerekir. Kabullenmek, insan mantığının korkularıyla daha rahat yüzleşmesini sağlar.


Korkular hakkında konuşmak


Başka kişilere korkulardan bahsetmek yardımcı olabilir. Kişinin ailesi ya da yakın çevresiyle konuşması onun kaygılarını giderecek ve belli ölçüde rahatlatacaktır.


Korkulan şeye mantıkla yaklaşmak


İnsanın kendine korkulan film izlemeden önce ne kadar güvendeyse hala o kadar güvende olduğunu hatırlatması, bunun yalnızca bir film olduğunu ve gerçek olmadığını telkin etmesi gerekir. Bu tür filmlerde korku etkisi yaratmak için pek çok kişinin uğraş verip kostümler hazırlaması, yapılan makyajlar ve özel efektler hakkındaki teknik bilgileri öğrenmek korku illüzyonunu dağıtmakta yardımcı olur.


Korku filmi çekmenin bir sektör olduğunu ve insanların bu sektörden para kazanmak için bir çok para harcayıp film çektiğini unutmamak gerekir.


Korkuları yenmekKorku Filmi Nasıl Unutulur? Sorusunun en basit cevabı tüm korkularla olduğu gibi korkulan filmle yüzleşmektir. Eğer filmdeki korku nesnesi gerçek hayatta mevcut olmayan bir şeyse üzerine gitmeyi hayal etmek gerekir. Derin bir nefes alıp kendine sorun olmadığını söylemek ve korkuya rağmen buna devam etmek zor ama etkili bir yoldur.


Filmlerdeki çekim hatalarını izlemek


Çekim hataları ve kamera arkası görüntüleri filmlerin gerçeklik algısını yok etmede en önemli etkenlerdir. Film karakterlerin set ortamında ve normal hallerinde izlemek korkuları yatıştırır. Korkunç sahnelerin çekimi sırasında yaşanan hatalar, gülüşmeler ya da başka sorun nedeniyle yaşanan kesintileri seyretmek yaşanan korkuyu unutmak için birebirdir.


Komik şeyler izlemek


Etkisinde kalınan korku filminin ardından izlenecek iyi bir komedi filmi veya sevilen bir komedi şovunu izlemek korkudan başka bir şeye odaklanarak korkuyu unutmaya yardımcı olur. Gülmek aynı zamanda ruh halini düzeltmeyi ve daha iyi hissetmeyi sağlar.


İnternette gezinmek


Telefon ya da bilgisayarla sosyal medyada gezinmek, internette komik videolar aramak veya alışveriş sitelerine göz atmak yararlı olur.


Kitap okumak


Kitap okumak zihni meşgul etmenin ve korkuları unutmanın en iyi yoludur. Dergi ya da çizgi romanlarda çok işe yarar.


Müzik dinlemek


Sevilen albüm ya da sanatçıları seçip sesi açmak, Şarkılara eşlik etmek hatta dans etmek kişinin havasını değiştirmeye yarar ve başka şeyler düşünmesine yardımcı olur.


Korku filmlerini ve genel olarak insanın korku ve kaygılarını unutmanın en iyi yolu başka şeylere odaklanmaktır. Kişilerin yapmaktan keyif aldıkları şeylere odaklanması ruh hallerini düzetmek için önemlidir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst