Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Kuşlar Niçin V Şeklinde Uçar?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Sonbahar gökyüzünü izleyen herkes tarafından, göç eden kuşların V oluşumunda uçtuğunu bilinmektedir, ancak bilim insanları neden uzun süredir tartışmaktadır. Yeni bir çalışma, bu büyük kanatlı kuşların kanat uçlarını dikkatlice konumlandırdıklarını ve muhtemelen önceki kuşun yukarı akışını yakalamak ve uçuş sırasında enerji tasarrufu sağlamak için kanatlarını senkronize ettiklerini ortaya koymaktadır.


Kuşların V Şeklinde Uçmalarının Nedenleri


Uçuşu kolaylaştırır ya da sadece lideri takip ederler. Uçak filoları bir V oluşumunda uçarak yakıttan tasarruf edebilir ve birçok bilim adamı göç eden kuşların da aynı şeyden şüphelenir. Bu hayvanlar sabit kanatlı uçaklar gibi davranan modeller, birbirlerini çekerek enerji tasarrufu sağladıklarını tahmin ederler, ancak uçaklar tarafından oluşturulan akımlar, bir kuştan çıkan salınımlı girdaplardan çok daha kararlıdır. Araştırmanın yapıldığı üniversitede Hava akımının çırpınan bir kanadın arkasına oldukça zayıf bir şekilde girdiğini belirtmektedir. Yapılan bir başka araştırma, nesli tükenmekte olan kuzey kel ibislerini Avrupa'ya yeniden dahil etmek için mevcut bir projeden yararlanıldı.


Bilim adamları, el kuşlarına Avusturya'dan İtalya'ya atalarının göç yollarını göstermek için bir mikro ışık uçağı kullanıldı. 14 çocuk sürüsü, özel olarak yapılmış veri kaydedicileri taşıdı. Cihazın GPS' i, her bir kuşun uçuş konumunu otuz cm içinde belirlendi ve bir ivme ölçer kanat kanatlarının zamanlamasını gösterdi. Aerodinamik tahminlerin tahmin edeceği gibi, kuşlar kendilerini kuşun hemen arkasına ve ön tarafına uçacak şekilde konumlandırır ve yükselen girdapları yakalamak için kanat çırpar. Bir kuş doğrudan bir diğerinin arkasına uçtuğunda, çırpmanın zamanlaması tersine döndü, böylece kuş gövdesinin arkasından çıkan aşağı doğru hareketin etkilerini en aza indirgenebilir. Bu başarının dikkatli bir uçuş ve kişinin komşuları hakkında inanılmaz bir farkında olma durumu gerektirdiğini düşünerek, bunun mümkün olduğunu düşünülmedi. Bu büyük V oluşum kuşları, kanatları yukarı ve aşağı giden bir uçak gibi düşünülebilir.


Her Kuş Türü İçin Geçerli Midir?


Bulgular, muhtemelen pelikanlar, leylekler ve kazlar gibi diğer uzun kanatlı kuşlar için de geçerliliğini korumaktadır. Daha küçük kuşlar, taslağı çok zorlaştıracak daha karmaşık uyanmalar yaratmaktadır. Araştırmacılar, kuşun enerji tasarrufunu hesaplamaya çalışmadılar, çünkü gerekli fizyolojik ölçümler nesli tükenmekte olan bir tür için çok zor olacaktı. Önceki çalışmalar, kuşların V'de uçarken daha az enerji kullanabileceğini tahmin edilmekteydi.


Nasıl Senkronize Olurlar?


Yapılan bir başka araştırmaya göre davranış açısından gerçekten bir atılım olduğunun dile getiriyor. Kuşların kanat vuruşlarını senkronize etmeyi önemsediğini göstermek kesinlikle daha önce sahip olmadığımız önemli bir durum olduğu tespit edilmiştir. Kuşların birbirlerini çektiğini kesin olarak bilinmektedir, girdapların tam yeri ve aşağı iniş alanları, rüzgâr tünelinde uçmayı gerektiren ibislerde ölçülmeli ve sadece çok daha müdahaleci bir süreç bir gözlenecektir. Gelecekteki çalışmalarda, araştırmacılar güvercinler veya kazlar gibi daha yaygın kuşlarla çalışma yapmayı planlamaktadır. Bu canlıların rotayı ve temposunu kimin belirlediğine nasıl karar verdiğini ve lider tarafından yapılan bir hatanın trafik sıkışıklığına neden olmak için sürünün geri kalanından dalgalanıp dalgalanmayacağını araştırmayı planlamaktadırlar.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst