Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Madenler Nasıl Oluşur?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Maden Nedir? Madenlerin Özellikleri Nelerdir?


Maden, yer kabuğunda filiz olarak bileşimler halinde olan, iç ve dış etkenlerle kendiliğinden doğal yollarla meydana gelen mineraller olarak tanımlanır. Madenler hakkında bilgi çok çeşitli kaynaklardan öğrenebiliriz.


Madenlerin Genel Özellikleri Nelerdir?


Madenler, doğada saf olarak bulunur. Toprakta filiz olarak bileşimler şeklinde çıkarılır ve işlenip saflaştırılarak kullanılır hale getirilir. Maden filizleri doğada tabakalar içinde damar veya yataklar halindedir. Madenler genel kültür açısından çok önemli yere sahiptir.


Madenler Nasıl Çıkarılır?


Madenlerin zarar görmeden çıkarılabilmesi için uzmanlara ihtiyaç vardır. Maden mühendisliği dalında eğitim alan ve deneyimi olan uzmanlar, ülkenin farklı yerlerindeki tesisleri kullanabilirler. Zarar görmeden, büyük bir sabır ile çıkarılan madenler, daha sonrasında işlenmek üzere tesislere yollanır. Bazı madenler serttir bazılarının ise hasar görmemesi için dikkatli olarak davranılması gerekir. Türkiye’deki maden ocaklarının açılması, çeşitli malzemelerin üretilmesine katkısı olması açısından avantajlıdır.


Karadeniz, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinde maden ocaklarının işletmeye açılabilmesi için tenör oranının yüksek olması mühimdir. Ayrıca kolay ulaşım sağlanabilecek alanlarda olmalıdır. Bunların dışında, bir maden ocağının açılabilmesi için sermayenin de olması dikkat edilecek temel unsurlardan biridir.


Madenlerin Kullanım Alanları Nelerdir?


Maden çeşitleri Türkiye’de yiyecek ve içecek sektörü ilk sırada yer almak şartıyla birbirinden farklı alanlarda yaygın olarak kullanılır. Kütahya ve Isparta bölgelerinde çıkarılan kükürt, ilaç sanayiden başka patlayıcı madde ve yapay gübre yapımlarında kullanılmak için seçilir. Yine altın, kadınların takı ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılır. Demir ve alüminyum ise otomotiv sektöründe kullanılan sağlam elementler arasındadır.


Boksit ise otomotiv ve ev eşyası kullanılan değerli madenler arasındadır. Bor minerali ise uçak yakıtlarının meydana getirilmesinde kullanılır. Boya ve elektrik sanayisinde ise Volfram kullanılır. Fethiye, Milas ve Dalaman çevrelerinde çıkan krom ise madeni eşya yapımında tercih edilir. Pillerin kaplanmasında ise önceden beri çinko, tercih edilen madenler arasındadır. Mutfak ve konutlarda tercih edilen mermer ise yaygın olarak kullanılırlar.


Madenler Nasıl Meydana Gelir


Altın, gümüş, kurşun, çinko gibi çok önemli olan metallerin çoğu, Dünya’nın kabuğunda çok az miktarlarda bulunur. Özel olan altın dışında, diğer metaller sülfitler diye isimlendirilen kükürt içeren bileşikler meydana getirirler. Yeryüzündeki kabuğun derinliklerinde bulunan tuzlu su, bu metalleri dolaştırır ve çözer, toplar ve onları sıcak olan tuzlu suyun içine konsantre eder. Tuzlu su sıcaklığı 350 ° C kadar olur. Kimi zaman deniz tabanı üzerinde, bu tuzlu su, havalandırma adını verdiğimiz deliklerin arasından yüzeyden gelir. Sıcak tuzlu su soğuk deniz suyu ile temas ettiğinde metal sülfidler olabilir ve çeşitli mineraller gibi denizin tabanında birikir. Bakır sülfür, kurşun ve çinko sülfür şeklinde çökeltilir. Gümüş, diğer sülfitlerle karışarak çöker. Sülfitler, bacalarda olduğu gibi delikleri çevreleyen deniz tabanında birikmeye başlar.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst