Neler Yeni

Hoş geldiniz Dugunsitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Makina Mühendisliği Okumak :)

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
377
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Bizim zamanımızda ÖYS sınavına tercih kılavuzu ile giriliyordu. Yani işin bir miktar da olsa piyango kısmı vardı. Rehberlik hocamız da güzel bir bayandı onun etkisinden olacak "Bu sene puanlar geçen seneye göre yaklaşık 20 puan artacak, ona göre tercih yapalım arkadaşlar" demişti ve o sene puanlar artacağına düşmüştü.


18 tercihin 13’ünü Makina Müh. yapmıştım o sene nedense. Bizi "Dişinizi sıkın arkadaşlar şunun şurasında 1 ayınız kaldı. Bir daha hayatınızda bu kadar ders çalışmayacaksınız. Sonrasında kız arkadaşlarınızla çimenlerin üzerine yayılmışsınız gitar, eller havaya durumu.." şeklinde motive ediyordu.


Nasıl bir motivasyonsa artık, hepimiz kazandık, hiç açıkta kalanımız olmadı. Neticesinde 25 puan fazlasıyla Makina Mühendisliği Bölümü’ne kaydımı yaptırmış oldum.


Bölüm Başkanı tanışma toplantısında bölümü en yüksek puanla kazananımızı yani beni herkese takdim etti (İşte en malınız bu arkadaş dercesine.) İlk kayıtta 45 kişiydik, 5’i bıraktı tekrardan sınava girme kararı aldı, 40 kişi kaldık.


Hayaller ve hayatlar farklı olunca insan ilk şokunu yaşıyor en nihayetinde. Orada tanıştığımız benim gibi düşünen arkadaşlarla sınıf listesine bir baktık ki hiç kız yok.


Nasılsa "Beyhan" isminde bir bayan arkadaşımız olduğunu öğrendik daha sonradan. Unisex bir isim olunca ondan fark edememişiz demek ki. Çağla Kubat ta Makina Mühendisi, madem 1 tane gönderecektin Eyy ÖSYM! bari öylesini yollayaydın diye isyanımız çok olmuştur.


Beyhan’ı size nasıl tarif edeyim ki? Bir keresinde kantinde çay alırken yan yana geldik. Camın yansımasından şöyle ikimize baktım, ben daha güzelim, samimi söylüyorum. Erkek gibi bişeydi "Bayhan" diyorduk kendisine bazen kendi aramızda.


O ara bölüm tuvaletlerini tadilata sokmuşlardı. Tadilatı yapanlar bayanlar tuvaletine yanlışlıkta pisuvar takınca "Aaaa duydumuz mu Beyhan’ın pipisi de varmış" diye epey geyiği yapılmıştı.


Akabinde pisuvarları sökmediler. 39 kişi'ye 1 wc yetmediğinden orayı da bizim alana dahil ettiler. Beyhan hakkından feragat etti. 4 yıl boyunca üst katta jeolojicilerinkini kullandı. Allah razı olsun... Yokluktan bir süre sonra halüsinasyonlar görmeye başladık. Beyhan bile gözümüze Laetitia Casta gibi gelir oldu. Ama kızı takdir ettik, bakımlı ve güzel görünmek gibi hiçbir derdi olmadı, çabalamadı da.


Karteldi çünkü, tekel olmuştu. ÖSYM'ye ciddi tavsiyemdir, karma eğitim kesinlikle şart, muhakkak bir dengenin ekosistemin olması gerekli. Tamamen erkek egemen topluluklarda insanın vücut dili ve konuşmaları kabalaşıyor. Dersi ganyan bayisinde işliyor gibi oluyorsun.


Soruyorum size, hiç sınavda "Sakın kopya çekmeye çalışmayın kapçık ağızlılar!" diyen hocanız oldu mu? Neyse sınıfça şoku atlatıp, dışa açılmamız gerektiğini düşünerek, farklı mecralara yöneldik. Üni’nin en aktif bölümü Makinaydı. TSM korosu, havacılık, yamaç paraşütü, bahar şenliği organizasyonları ekibi kurucuları hep bizdendi.


Kafeteryada bir müzik kutusu vardı, içine bozuk para atarak çalışıyordu. "Ali Güven - Bütün kızlar güzel" ya da "Ucher & P.Diddy - I need a girl" çalıyorsa içerde kesin bizden birileri vardı :)


Ertesi yıl bizim çömezlerimizde kız var mı acaba diyerekten kayıt listelerini inceledik yaşasın 3 tane vardı.


Tanışınca, ÖSYM’nin kesin olarak bizimle ta..ak geçtiğini anlamış olduk. Yıllar içerisinde bizim de birçok bayan arkadaşımız oldu. Hatta değerli eşimle aynı okulda tanıştık, arkadaş olduk ve evlendik. Onun yanına tanışmak için gittiğimde "hangi bölümde okuyorsun?" sorusuna verdiğim cevaba hitaben "Neee yine mi Makina!" serzenişini hatırlar hala da güleriz.


Öncesinde kendisine 2. öğretimler dahil bizim bölümden 4 kişi tanışmak istemiş, ben
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol to view URLs content!
olmuşum. İlk zamanlar arkadaşlık teklifimi kabul etmedi, 6 ay sonra çıkmaya başladık. Her seferinde daha iyisi gelebilir acele etmeyeyim diye düşündü herhalde :)


Sonra kendisi geldi ve arkadaş olmak istedi. Ben de kendisine ara ara takılırım. Her neyse asıl konumuza gelecek olursak, mezuniyet zamanı yaklaştı, okulu bitirince neler yapabiliriz diye konuşurken mükemmel bir fikir ortaya çıktı; Para kazanabileceğimiz en güzel sektörün kadınlara yönelik bir alan olduğunda hem fikir olduk.


Ev gereçleri, mutfak ve endüstriyel tasarımlar yapalım diye düşündük. O zamanlar plastikten tabak çanak üreten bir marka vardı meşhur. Yılların cimrisi annem bile bir tane kıytırıktan plastik tabağa 50 Milyon (eski para ile) verdikten sonra "Ama bu tapıııııııııııır!" dediğinde iyice ikna olmuştum.


Yaratıcı tasarımlarımızla onlara rakip bir marka kurarız diye düşündük. İsmi bile hazırdı "SAPIR" Mezun olduk, tam iş hayatına atılıyoruz derken Ajdar çıktı piyasaya.


Bizim mesleğin itibarına tüyü dikip, si.tirolup gitti eşşoğlusu.. Zamanla içimizde kopmalar oldu. Aramızdan 10 kadar arkadaş Rusya’ya yerleşti. Madem bu kadar cefa çektim, ben bu işin menbağına giderim arkadaş diyerek aramızdan ayrıldılar. Ben mi? Bir fabrikada 5’i bayan olmak üzere toplam 330 çalışan ile Üretim müdürü olarak çalışmaktayım. Sonuna kadar üşenmeden okuduğunuz teşekkür ederim Herkese selamlar. .. :)
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst